Sophie: Vražda v západním Corku (2021) (seriál)

Úplne skvelý dokument ale - opäť - príbeh neuzavretý, čo vlastne zabíja celý dokumentárny žáner. Áno, síce sa dozviede kvantum informácií, ale tú najdôležitejšiu nie. To mu u mňa zráža hviezdičky z plného počtu, lebo je to natočené vážne skvelo.

Lady a Dale (2021) (seriál)

Nemôžem inak, ako dať plné hodnotenie a to najmä z dôvodov, ktoré tu nemôžem od srdca napísať, inak by som bol pokladaný za homofóba. No v skratke, dokument oslavujúci transsexuálov. A to Americkým spôsobom. To je aký? “Som iný, akceptujte ma a pravidlá a zákony ostatných sa na mňa nevzťahujú.. lebo som iný!” Takto nejak rozmýšľa slobodná časť Ameriky. Nevadí mi ak je niekto gay, transsexuál, alebo lietadlo, vadí mi ak vedome porušuje zákony a ak ho chytia, osočuje sa slovami “to preto, lebo som gay/transaexuál/lietadlo”. A o tomto tento dokument je. Je to o obrovskej bojovníčke za to, aby si človek mohol vybrať pohlavie bez ohľadu na to, či okradla stovky investorov o niekoľko miliónov dolárov. Je to o obrovskej bojovníčke za to, aby mala právo nechať sa oslovovať “pani” bez ohľadu na to, či platí, alebo neplatí dane. Je to o obrovskej (doslova) a namyslenej “podnikateľke”, ktorá za nápad niekoho iného chcela vybudovať kariéru, pričom by bola slávnejšia ako Henry Ford, bez ohľadu na to, že nakoniec skončila nevládna v prívese. A z toho pohľadu ma to neskutočne bavilo, lebo len hŕstka sa v Amerike zamyslela nad skutočným problémom tohto dokumentu. Áno, žijú medzi nami transaexuáli, pansexuáli, vrtulníky - no o tom tento dokument nie je. Je o žene/mužovi, ktorá/ý sa rohodla/dol okradnúť ľudí na základe svojho sna zbohatnúť podvodom a neskôr sa obhajovala/val nespravodlivosťou a zaujatosťou voči jej/jeho zmene pohlavia. Presne takto mi nejak pripadá Amerika v kocke: “Ja sa teraz vyhlásim ako kvetinka, budem sa zalievať, otáčať ku slnku a podvádzať a keď ma bude verejnosť súdiť, budem sa brániť, že sú zaujatí voči mojej kvetinkovosti.” Toto beriem ako najväčší problém menšín. Možnosť otočiť sa na rasizmus pri očividnom porušovaní zákonov. A preto tento dokument odporúčam každému, aby sa presvedčil na vlastné oči ako dopadne človek, ktorého kupredu ženie pýcha, ego a ambície.

Lady a Dale - Soldier of Fortune (2021) (epizoda)

Zaujímavé.. tento príbeh z histórie ma úplne minul. Pozerať ho ako človek netušiac, ako to všetko dopadlo je veľmi, veľmi zaujímavé.

Souboj s rodinou (2019)

Pekná oddychovka, jednohubka, ktorá neurazí a nakoľko je inšpirovaná skutočným príbehom, tak i poučí. Ako fanúšika WWE ma to potešilo, najmä cameo roličky ostatných wrestlerov.

Atletka A (2020)

Nejde mi tomu dať viac. Dokument by bol aj zaujímavý, lenže toto nie je dokument. Je to oslavný film o zneužívaných atlétkách. A je to divné, lebo keď na konci v súdnej sieni po jednom predčítali svoje vyhlásenia, mal som chuť to vypnúť. Amerika dokáže aj z čiernej bodky svojej krajiny vytvoriť oslavný chválospev dokonalej krajiny. Tento dokument nesleduje prípad Nassara a jeho obvinenia, ale výpoveď jednej olympioničky, ktorá sa aj napriek “vtipným dotykom” od jej lekára pozviechala a súťažila ďalej, čiže - ako dokument 0 bodov, ako dráma film s posolstvom ok. Lenže, oni z toho chceli spraviť dokument. Tak teraz neviem. Ako jasné, človek sa tam čo-to dozvie. Ale nie viac ako z wikipédie, čiže je to - čo sa z hladiska dokumentu - odfláknuté. Čo je na Netflix dosť zvláštne. Ale aspoň z toho nie je ďalšia krimi séria s piatimi hodinovými časťami. Za to aspoň tie dve bodky. Ale fakt, ten koniec.. grcať sa mi chcelo, z toho feministického odéru, ktorý sa tiahol celou súdnou sieňou. Fuj. 2*

Bikram: jogín, guru, sexuální násilník (2019)

Z tohto dokumentu mám zmiešané pocity. Nielenže mu to prešlo, učí ďalej a uteká pred spravodlivosťou v USA. To sa dá? Fakt môže človek napáchať nevyčísliteľné škody na ujme psychického zdravia šiestich žien a byť stále vyhľadávaný a milovaný? Byť stále milionár s prepychovým životom, po tom, čo nazval sudkyňu kozou? Čo pohŕdal súdom a očividne klamal? Po tom, čo ho dvanásťčlenná porota jednohlasne odsúdila vo všetkých bodoch? Keby to bol vymyslený film, dal by som mu odpad, lebo “takto nereálna kravina sa predsa nemôže nikdy stať”. Avšak ono sa to stalo a deje sa to dodnes. Dodnes jeho kurzy navštivujú stovky, dodnes používa svojích “26+2”, hoci bolo preukázané, že to jeho nie je. A svet je s tým v pohode? Baby sú s tým v pohode? Tento dokument ma teda kvalitne znechutil. Hádam to teda bude pravda, že v amerike si vie svoj sen splniť každý. Aj klamár a sexuálny delikvent.

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Príjemná blbina. Nie je to najlepšia komédia na svete a príbeh je samozrejme silne predvídateľný, neurazí a nakonci je aj nejaká tá husia koža. Slabšia štvorka.

Gotti (2018)

Vo filme som sa vplyvom nevýrazných tvárí stále strácal a výsledný efekt filmu pre mňa bol absolútne nezaujímavý. Ak chcú sledovat´ “3 dekády života mafiána”, natiahnite to aspoň na dostačujúcu stopáž. Takto som si vo filme neužil nič, len pekné vraždy a Travoltovú sánku.

Wonder Woman 1984 (2020)

Cez nejaký kamienok, ktorý plní priania si hlavný záporák niečo želá a zastaví ho hlavný hrdina, pričom za každé želanie sa mi stane niečo zlé.. nevideli sme už niečo takéto? Už i Simpsonovci v Treehouse of Horror a s príbehom "Opičej Pracky" zparodovali podobný príbeh. Tak prečo by sa mi mala táto feministicky poňatá kopírka páčiť?

Samovi synové: Bloudění v temnotách (2021) (seriál)

That´s an ad! Idem si tú knihu hneď kúpiť. Ale teraz vážne, tento dokument je asi najlepšie natočený spomedzi celej Netflix produkcie. Jednak stopáž, ktorá nie je zbytočne pretiahnutá a jednak tempo a smer, ktorým sa uberá. Musela to byť v tých rokoch senzácia (nie tie vraždy, ale príbeh okolo Terryho). Skvelé Netflix!