• Krátkometrážní

Brundibár (1990) (TV film)

Nápadité, nepopisné provedení díla, které patří k jedněm ze symbolů osudů nucených dětských životů, natáčené v exteriérech (úvod) samotného Terezína a Slavonic (většina děje opery) . Z dnešního pohledu je docela legrační záporná postava Brundibára, tvůrci pojatá jako skejťák. Pěvecké provedení - Bambini di Praga. Úvodní Thrákurovu báseň čte jeden z těch, kteří Terezín přežili - Zdeněk Ornest.

Hedvábné punčochy (1957)

Vlastně mě na filmu bavilo všechno kromě původního námětu Ninočky: Mamoulian je estét (škoda, že nenatočil nějaký klasický balet nebo operu), nikoliv anarchista jako Lubitsch, navíc koncem 50. let v době Chruščova začínal takovýto náhled na SSSR poněkud zastarávat (ostatně Mamoulian odešel z Ruska před 40 lety). Ve výsledku je to takový mišmaš, kde se reaguje na nové (i starší) fenomény americké popkultury - obrazové formáty filmu 50. let, nástup rock´n´rollu (inscenování právě scény, kdy Fred zpívá tento žánr považuji za vrchol filmu), hloupost ženské filmové hvězdy, podivné adaptace klasické literatury i vážné hudby. Ve filmu zní i pořádně nadupaný swing Cola Portera. Mamoulian natočil výraznější filmy (minimálně Píseň písní či Krev a písek), ale přesto film určitý šmrnc stále dodnes má.

Malá Dorritka (1967) (TV film)

Sice mi Dickens přijde ještě v myšlení víc romantik než realista, ale herecké provedení je bezchybné, škoda, že nebylo natočeno jako televizní film, pouze jako inscenace.

Žena roku (1942)

Teda ten konzervativní závěr, kdy má být žena pouze u plotny, hodně sráží předešlý civilistně komediální běh.

Chovanščina (1960)

Musorgskij tvořil dosti surovou hudbu, vycházející z melodie řeči, folkloru a pravoslavných chorálů. Strojeva pojala drama z počátku vlády Petra Velikého obdobně jako Borise Godunova - až naturalisticky, nejen ve scénách zmaru s ohněm a několika znásilnění, ale hlavně davová scéna opilecká (typické pro Rusy) a s popravou je patřičně autentická.

Jmenuji se Sam (2001)

Povrchně liberální přístup k tématu.

Once a Thief (1965)

Autor obsahu - MVanis - asi film neviděl, Vido nepřišel ani o práci policisty, ani nevyloupil banku. Schifrinův jazz má víc než šmrnc a určuje tempo filmu, který by se dal považovat za sociálně laděnou gangsterku.

Moskva (1927)

Před Jarem (Vesnoj), které bylo věnováno Kyjevu, natočil Kaufman coby kameraman i režisér (spolu s I. Kopalinem) obdobně laděnou Moskvu. Poezie všedního dne moskevských ulic ukáže občas i nějaké ty nepovské kazy. O nápaditém střihu a vynalézavých záběrech netřeba mluvit.