• Pohádka
  • Krátkometrážní

Prázdniny pana Beana (2007)

Na tenhle film jsem se dostala naprostým omylem (aneb jak zabavit malého synovce v Praze). On se docela bavil, já už moc ne. Atkinson prostě pokračuje ve svém Beanovi a občas bezostyšně vykrádá své starší gagy, takže to občas vypadá jen jako nesnesitelně protahovaná epizoda z jeho beanovského seriuálu. Naštěstí se našlo aspoň něco, díky čemu jsem tento film vzala jakžtakž na milost - Willem Dafoe coby dokonalá karikatura snobsky intelektuálního režiséra. To byla mňamka!

O štěstí a kráse (1986) (TV film)

Příjemná pohádka, která vyčnívá nad průměr ostatních studiovek, Ukazuje zejména talent Markéty Fišerové, velká škoda, že díky okolnostem nemohla hrát dál...Mírně úchylná kreace Miroslava Vladyky a absolutně neprincovský princ Karel Roden jsou další klady tohohle pohádkového příběhu...

Princezny nejsou vždycky na vdávání (1985) (TV film)

žádná sláva. Princ Havelka je sice správně prkenný, Petr Nárožný tu opět variuje svůj typ neschopného vladaře, ale jinak nic moc.

Teta (1987) (seriál)

jeden z nejkrásnějších seriálů mého dětství, taky proto, že obsahuje slušnou dávku strachu... bizarní postavičky, kouzla, krásná hudba (jen ta Darinka tam, proč??), s chutí bych se podívala znova, ale výhradně vo slovenčině. Jako spousta ostatních posílám FUJ České televizi za nesmyslné předabování.

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Velmi povedená adaptace. Narozdíl od filmu měli dostatek času na rozvinutí charakterů, vztahů mezi jednotlivými postavami i nálad a výsledný dojem je prostě okouzlující. A hlavní herecká dvojice - to se prostě s filmem nedá srovnávat, Collina Firtha v této roli prostě nikdo nenahradí, i když jeho skok do žabincem zarostlého malého rybníčku bych s chutí vystřihla:)) škoda jen nemožné Jane a herecky zabité panovačné Lady de Bourgh, tady se opravdu nepovedla...

Vyznání Anny Elliotové (2007) (TV film)

Co bývá na knihách Austenové nejzajímavější je její schopnost zachytit mikrosvět vztahů a prostředí, kterým jsou její hrdinové obklopeni. Tato verze románu se ale soustředí výhradně na svět hrdinky, všemi opomíjené a tiše nešťastné Anny. K tomu napomáhají dlouhé pohledy do kamer, měkká tlumená světla vykreslující náladu atd. atd. Není to špatný nápad, ale vyznění filmu to hodně ochuzuje. Proto ve srovnání dávám přednost verzi z roku 1995.

Persuasion (1995)

Velmi věrné až pietní převedení předlohy, inu BBC se nezapře. Škoda jen, že velká většina herců (i ve vedlejších rolích) vypadá mnohem starší než jejich role určuje.

Anděl zkázy (1962)

doporučuju pro srovnání přečíst Palahniukova Strašidla - docela by mě zajímalo, nakolik je podobnost tématu čistě náhodná. Je to takový americký Anděl zkázy po třiceti letech.

Match Point - Hra osudu (2005)

Mistr se vrací - po několika slabších filmech si Woody Allen střihl pro něj poměrně netypický příběh v pro něj netypických reáliích (Londýn) a daří se mu, jako už dlouho ne. Kus zápletky si sice půjčil z Dostojevského (hrdina ho v jedné chvíli i čte), ale příběhu to rozhodně neuškodilo.

S čerty nejsou žerty (1984)

tahle pohádka rozhodně patří do mého best of. Parádní peklo, neschopný pan kníže manipulovaný zkorumpovaným správcem V. Preisse a zeleným bezmozkem P. Nárožného, naivní čert s hodností vraníka...snad jen kdyby tam ta dřevitá princezna poráde nezpívala, byl by požitek zcela dokonalý...