Problém tří těles (2024) (seriál)

Knižní předloha je samozřejmě úplně jiná liga a kdyby se jí hráči o trůny drželi udělali by lépe. Upřímně jsem se bál, že přijdeme o parádní scény vznášející se armády nebo krájení lodi, ale ne, oni jen zničili jednotlivé charaktery, které máme z knih tam rádi a co hůř udělali z nich všech kamarády, takže téma vyděděnců a podivínů šlo do kytek. Nejen že jsou multinárodní, blábolí o morálce a pořád se utěšují - oni jsou více charakterů v jednom. Chápu proč je jednodušší se vydat tímhle směrem, ale všichni se pak chovají nelogicky, když se v nich promítá několik různých pohledů na problém, který tu je. Herecky je to slabota. Někteří jsou téměř fajn (Wong), ale přesto to není to ono. Hodně tu chybí Peking, obecně Čína a to jak řeší problémy. P.S: Překvapilo mě, že už v první řadě jsou důležité kusy z druhé i třetí knihy a obávám se, že to rozředí dějové oblouky. Snad další řady budou věrnější a že budoucnost bude stát za to.

Hrozba smrti (2024)

Liman si pro radost natočil osmdesatkové béčko a oni mu to ani nedovolili dát do kin! Usměvavý Gyllenhaal ubližuje zlým lidem a očividně si to neskutečně užívá. McGregor je jako zlý, nesympatický kretén dokonalý. Romantická linka funkční, osazenstvo sympatické. Určitě by ale pomohlo malinko krátit. Prostředek se trochu táhne. Akce slušná, bitky místy zvláštně natočené, ale za mě v pohodě. Hudba parádní a hlavně krásné záběry oblasti Keys. Někdy se tam musím zajet podívat.

Její tělo (2023)

Odosobněná, strohá, téměř dokumentární rekonstrukce života skokanky/pokladní/pornohvězdy Andrey Absolonové překvapuje kvalitou. Císařovská zvysoka kašle na divácká očekávání pornofilmu do kina a spíše pozoruje, nekomentuje, neodsuzuje. Žádná velká dramatizace, moc se tu neřve a nesouhlas s profesí je dáván najevo pouze sarkazmem a pohrdáním. Natalia Germani hraje fantasticky. Nevím jestli trefila svůj předobraz (její tvorbu neznám) ale vzestup i pád zvládá a přehledem. Audiovizuální stránka prvotřídní. Na české poměry obrovský úspěch.

Mladá dáma (2024)

Dracarys. Příjemná a hlavně nápaditá televizní pohádka o drakovi, která přechází do survival napínáku, kde všechno zachrání svítící červíci. Milá Brownovic Bobina hraje princeznu v nesnázích skvěle a dokáže přesvědčit, že je pod tím vším makeupem holka do nepohody. Triky celkem průměr, ale zachraňuje to parádní atmosférická hudba, která přidává onu pomyslnou hvězdičku navíc.

Duna: Část druhá (2024)

Impozantní měřítko, silný příběh, který jde brutálně proti všem moderním trendům a mladá herecká smetánka v nejlepší formě (Butler je démonický). Vypadá to nádherně, vymazlený design (černobílá planeta!), kde pamatovali na každý detail místy předčí benchmarkový první díl a Zimmer zvuk povýšil ještě o úroveň výše. První část Duny se mi ale líbila o chloupek více. Byla meditativnější a čerstvější. Zde už hrajeme na jistotu a kina praskají ve švech. SPOILERY: Zajímavé je, že takovýto prostor dostává snímek o kolonizátorovi, který infiltruje teroristickou organizaci náboženských fanatiků a aby pomstil smrt svého otce vyhlásí Džihád (je zajímavé, že se tomuto označení tvůrci vyhýbají) veškerému světovému řádu. Prorocké? Uvidíme. Villeneuve zatím o třetím díle mlží a dobře dělá protože skok ke Spasiteli je obrovský. Mnohem osobnější a měřítko je menší. Konec ponurý.

Kosmonaut z Čech (2024)

Doufám, že se mi teď nezačnou zdát noční můry o Hanušovi! Nadhodnotím, protože na český film to není špatné, ale na ten zahraniční v něm hrčí víc než v tom pokaženém kosmohajzlu. Špekatý Sandler není hubený človíček a finální cesta do oblaku z počátku vesmíru vypadá slušně řečeno levně. Nevadilo by to pokud by vztah s Lenkou za něco stál a netvořily jej banální, až strohé dialogové výměny jak z první republiky. Čemuž odpovídá i design a interiéry lodi. Tvůrci Černobylu se nezapřou. Hudba pěkná, Sandler uhrančivý.

Půlnoční dítě (2016)

Parádní herecká osádka, soustředěná režie, staromódní sci-fi patinka. Bohužel je to ve finále takové nijaké. Nevyužije to zajímavě nastřelené motivy jen to prostě skončí. Žádná katarze, nic. Driver je trestuhodně nevyužitý, Shepard taky. Přirovnání k E.T.mu je na místě, jen tak nechytí za srdce. Nichols jako by si nebyl jistý co chce říci.

Meg 2: Příkop (2023)

Smál jsem se až jsem se za břicho popadal. Hned na začátku jsem si uvědomil, že si z prvního dílu nepamatuju ani ň. No možná že si Statham prozpěvoval tu veselou písničku... Takže mě překvapilo těžení čehosi v nějaké tepelné puklině... příkopu, kde žijou krom velkých žraloků i obří olihně a krvežízniví... leguáni? Dobrá půlka filmu tvoří blbnutí pod tlakem (Stathamovi stačí pořádně vydechnout a neimploduje!) a popichování se s Jackym Woo pro radost čínského publika. Závěrečná řachanda na Fun Islandu je pak čistokrevná žrací zábava. Statham harpunující listem rotoru vrtulníku nabírá téměř Conanovského mýtu. Zahlásí něco o delfínech, titulky, písnička. Za mě dobrý.

Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Tak o dva stupně horší psaní než Pizzolatto. Neuspokojivý závěr a vychtěné propojování s první sérii vlastně spíš rozladí než že by potěšily. Děsivá bubu atmosféra je solidní stejně tak finální rozuzlení docela originální. Bohužel spousta motivů je tu jen na oko a nemají žádné jiné opodstatnění, než vytvořit onu bubu atmosféru. Velká škoda. Ekologická pointa dohnaná do trapnosti ve chvíli, kde se tvůrci rozhodnou neprozradit co tak super tam kluci vlastně našli. Jodie Foster schytala nesympatickou rádoby drsňačku, Kali Reis je docela fajn, ale ten piercing na ksichtě v tom mraze asi nebyl moc prima. Rodinné vztahy a traumata byly téměř k ničemu a kdyby z Noční krajiny byl film nenavazující na True Detective, udělali by líp. Asi si zase pustím Matthewa s Woodym na spravení chuti.

Jeden gól (2023)

Takoví milí lidé. Takový milý film. Kopanou jsem hrál naposledy na střední a jsem asi tak dobrý hráč jako Fassbender, ale přesto na mě Waititiho pohodová komedie parádně zafungovala. Bizarní epizody z poznávání americké Samoy a tréningové koláže korunuje nepřekvapivě první zápas. Fotbalové kokosy na sněhu. Přesto to nejlepší a nejsilnější co Jeden gól předvedl není komediálního rázu. Při poločasovém proslovu na chvilku film přepne a díky Fassbenderově silnému výkonu člověka neuvěřitelně i zasáhne. Vytáhne na povrch temnotu a nečekanou krutost světa. Proti tomu se dá bojovat jen tak, že si užíváte života a snažíte se zabavit, ne že se točíte ve spirále sebedestrukce. Teda tak to Waititi podle mě myslel.