6. den (2000)

Arnolda si vždy rád pripomeniem. Určite si však spomienky na jeho filmy nebudem oživovať týmto filmom, no až také zlé to nebolo, keď že som nezaspal a nenudil som sa. Film ťažiaci najmä so zaujímavého námetu, toto totiž nebola typická 'arnoldovka' a so zaujímavej atmosféry blízkej budúcnosti. A občas nejaký slušný zápis v podobe dobrej hlášky. 70%.

Výkupné (1996)

Zatiaľ najakčnejší Howardov snímok, ktorého porciu poriadnej dávky napätia a rodinnej drámy nemožno prehliadnuť a po každej ďalšej projekcii sa mi toto zamiešanie netradičnej hry o výkupné zdá byť lepšie. Ani motačky a kombinácie so zvratmi mi neprišli prehnané. Možno si zároveň však začne človek viac všímať detailné chybičky v scenári, ktoré rušia zlepšujúci sa celkový dojem, a tak u mňa zostáva len v silnom nadpriemere, do elity majú prístup len vyvolení. Toto spojenie Gibson-Russo to však nie je. Ale Sinise je diabol, podľa mňa každý herec by si mal raz vyskúšať rolu záporáka. 85%.

Spiknutí (1997)

Ak už sprisahaneckú teóriu, tak potom radšej 'JFK', ale aj tak to má skvelé grády. Jemné romantické ladenie tomu dáva nečakaný šmrnc, ale najviac sa tešte na skvelý scenár, napätie a nemenej je tu aj skvelo natočená akcia s kopou nadsázky. Proste taký fajnovo stráviteľný filmový popcorn. 80%.

Od kolébky do hrobu (2003)

Seriem na to, Li, DMX a Dacascos pokope v takomto luxusnom akčnom snímku, plného coolovosti a správneho nadhľadu, to už tu nebude. Každý je nesmrteľne drsný, niekedy až prehnane, ale tie hlášky stoja za to, rovnako ako aj pozerať to určite v bez dabingu (DMX). Čo ma však mrzí, že adrenalínové bitky, naháňačky atď. sú perfektne zostrihané, škoda ale, že nezostrihali ešte aspoň desať minút z filmu. 75%.

Riddick: Kronika temna (2004)

Hlášky, akcia - akcia, hlášky, občas Twohyho hluchá príbehová diera, ale potom znova akcia a hlášky, takže o chlapskú zábavu je postarané. 80%.

Nájemní vrazi (1995)

Z dnešného pohľadu dvíham hodnotenie. Priemerná zápletka, spracovanie na úrovni, ale hlavne kulťáci v hlavných úlohách. Po prvom Rockym najlepší Slyho film, v ktorom dostáva priestor zaujímavá psychológia postáv. Najmä Banderasov psychopat bol vskutku psychopatický. 80%.

Desperado (1995)

Keď som to videl ako desať ročný, chodil som na husle a predstavoval som si ako mám namiesto nich plné púzdro guľometov a iných hračiek a že keď ma bude učiteľka buzerovať, jednoducho jedno z toho použijem. Teraz mám cez dvadsať a túto akčnú mašinériu si užívam ešte viac. Rodrigez prekonal po snímku 'El Mariachi' sám seba a niečo podobné už asi nezopakuje, čoho dôkazom je trapošina 'Once Upon a Time in Mexico'. 85%.

Propast (1989)

Cameron ma ako diváka vtiahol do svojej hlbočiny filmového umenia a držal ma v nej až do samého konca. Skvelá práca v podmorskom svete, kde Cameron ukazuje ako kráľovsky si vie poradiť s obmedzenými priestormi. Efekty na výbornú, sci-fi línia je triezvo zvládnutá, i keď záver bol trošku priškrtený. Navyše skvelý psychopatický Michael Biehn, Harris a Mastrantonio sa skvelo dopĺňali, najdojemnejšia scéna tesne po polovici deja, najnapínavejšia takmer na začiatku, aj to sú faktory originálnosti, ktoré som zožral aj s navijákom. 90%.

Zorro: Tajemná tvář (1998)

Ideálne šarmantný Zorro v ideálnom prostredí a príbeh v podaní tých najviac možne šarmantných akčných scén. Banderasovi sa maska hodila minimálne rovnako ako gitarová pištoľ vo filme 'Desperado' a ja som sa perfektne bavkal. 75%.

Pearl Harbor (2001)

Bayov ďalší kolos, tentokrát trošku viac presladený a som rád, že odvtedy do podobnej rieky neskočil, lebo mám taký dojem, že občas sa v nej aj dramaticky začal topiť. Predchádzajúci 'Armageddon', zameraný viac na sci-fi a triky, no mne ponúkol viac dojemnejšie momenty ako tento snílkový epos. Ostatné však funguje ako hodinky, keď to celé prestane byť jemná, dojemná dráma, Bayov motor na zábavu sa opäť roztočí na plné obrátky a tak je to až do konca. 75%.