Abigail (2024)

Na podobných dejových základoch vyskladané, ako "Ready or Not", na ktorom sa títo tvorcovia taktiež podieľali, no ten bol z pohľadu zábavy predsa len o level, možno aj dva vyššie. Čo sa týka hororových prvkov, tak tie spĺňajú všetko, čo sa od subžánru tohto druhu očakáva, a teda potoky krvi a gore, ktoré je spracované viac ako slušne. Medzi tri-4.

Krotitelé duchů: Říše ledu (2024)

Ani oprášiť starý kabát nestačí. Darmo vo filme účinkujú "starí hrdinovia", keď samotný snímok nemá takého ducha. Kým bola jednotka kultová záležitosť, pokračovanie nijak mimoriadne horšie, tieto posledné pokusy, sú ako pád do studne. Síce dopad prežijete, ale na 99% sa aj tak utopíte. Človeku je priam do plaču, načo sa musí pozerať. Jednotka, dvojka, mali doslova temnú atmosféru, ktorá sa miestami dala krájať a hraničila s horor žánrom, pričom obe časti boli určené pre VŠETKY vekové kategórie VRÁTANE dospelých. Toto, je opäť, zas a znova, rovnaký prepadák, ako toto a o niečo lepšie hento. Za mňa fakt slabota, druhá hviezda čisto za záporáka, ktorý sa ako jeden z mála v tomto márnom pokuse oprášiť dávne emócie, celkom vydaril.

Bílá stuha (2009)

S pokorou a najmä úprimnosťou na jazyku priznávam, tak toto išlo kruto mimo moje vnímanie. No vyslovene že nebavilo. A to zo žiadneho uhla pohľadu, pričom na míle minulo moje emocionálne bunky. Možno to ešte raz niekedy skúsim, no po 25 minútach vypnuté ..

Hlavní podezřelý (2022) (seriál)

Pri krimi mini sériách, je absolútnym základom scenár a v tom zakomponované "twisty". Aj v prípade "Suspect-u", sa nejaké dejové kľučky objavia, vyslovene námetovo nenudí, pričom Ja osobne som nemal ani dojem, že by bol príbeh ako taký mimoriadne priehľadný. Teda možno do nejakej štvrtej epizódy, potom už prezieravejší divák asi odhadne, akým smerom sa bude samotný dej uberať. Za mňa ale dobre. ITV je určitou zárukou kvality, pri týchto krimi mini sériách, čiže Ja odporučiť môžem.

Útěk z pole (2022)

Mne osobne to až tak márne neprišlo, a keby sa tvorcovia možno vyhli tomu patetickému správaniu postáv, tak vo výsledku by to tragédia nebola. Má to miestami celkom dobrú atmosféru, pár dobrých nápadov, pričom na vrchole všetkého je najmä námet ako taký, ktorý skutočne pripomína najmä "Kocku".

Geomeun sajedeul (2015)

V o niečo živšom tempe podaná "vymetačka", ako Jang-ov posledný pokus v podobe "Exhuma". Príbeh je tentokrát jednoduchý, priamy, nič prevratné očakávať netreba, pričom aj samotné pasáže "tvárou tvár" diablovi v záverečnej tretine snímku, neboli zas tak hororové, ako by sa možno žiadalo. Za mňa je to rovnako priemerný pokus, ako doposiaľ všetky Jang-ove počiny, no páči sa mi, že si ide svoje a drží sa jednej témy, ktorá mňa osobne veľmi baví. No a určite má predpoklady nato, aby raz natočil poriadny horor o exorcizme, s poriadnou atmosférou, ktorá nebude tak roztrúsená a udrží požadovaný štandard v rámci žánru po celú dĺžku stopáže.

Damaged (2024)

Sériový vrah, ktorý sa rituálne "zabáva" porciovaním svojich obetí a Samuel L. Jackson v pozícii žandára, ktorý prichádza do Junajtyd Kyngdom, aby ho chytil za gule. No nenalákajte na takýto námet extrémne naivného, neskúseného diváka, ako je "Carnifex". No a vo výsledku? Kvalitatívne na úrovni slabšieho TV počinu, akurát s luxusným obsadením. Ťažko povedať, čo vedie hercov tohto kalibru k tomu, aby účinkovali v takýchto snímkoch, no kvalita scenáru to bude len sťažka.

Exhuma (2024)

Pre Janga je to štvrtý zárez na filmárskej pažbe, no a zároveň ide po štvrtý krát o totožný námet. Ja osobne zbožňujem všetko okolo vymetania, posadnutosti, diablovi a podobne, pričom Južná Kórea vie vždy nesmierne uchvátiť originalitou príbehov, ktoré sú proste absolútne odlišné od tých, čo sa bežne forsírujú z poza mláky či tunáko v Európe. Strašne som sa tešil, nakoľko málo kto vie tak doceniť tvorbu tejto krajiny, ako môj milovaný “Evilenko”, ktorý nadrbal plný počet bodov. Lenže ako plynuli minúty, človek začínal mať pocit, že nejde všetko tak, ako si to zidealizoval. Prvých 30 minút vyslovene o ničom, potom nejaký ten rituálny tanec medzi prasatami, čo kľudne mohli natočiť aj v slovenskom parlamente, a potom človek opätovne čaká čo sa bude diať. Film má 135 minút. To fakt nie je málo a o to viac ma zaráža objem v podobe hluchých, nevýrazných pasáží, ktoré tomu fakt nepridávajú na zážitku. Keď sa nad tým celým zamyslím, Ja fakt celkom nerozumiem tomu, čo tu mám mimoriadne okrem hereckej špičky z Kóree doceniť. Ono nedá sa tvrdiť, že by sa to nenieslo v takej tej podivnej atmosfére, no prakticky až na poslednú pól hodinku, pôsobia 3/4 filmu tak nejak nevýrazne. Námetovo môže táto fajtovačka s diablom pripomínať Juhokórejský “Gokseong”, akurát že ten proste napriek dlhočiznej stopáži, pôsobil živšie. Rozmýšľal som, ako to celé ohodnotiť. Dve hviezdy mi prídu kruté, a tak dám aspoň tri, lebo predsa len, toto je opäť forma príbehu, na ktorú sa bežne nenaráža.

La mesita del comedor (2022)

Jesus a Maria si prechádzajú komplikovaným obdobím. Ich vzťah ale dostáva opätovnú nádej po narodení vytúženého dieťaťa. Teda do momentu, kým si Jesus v jednom z obchodov nepresadí svoje a nekúpi konferenčný stolík s nerozbitným sklom ..  Absolútny súhlas s užívateľom "ricci.s". Brutálne ľúto bolo človeku toho nešťastníka, no striedanie tých vážnych situácii s absolútne absurdnými, dodalo filmu atmosféru, ktorá sa vstrebáva naozaj ťažko, pričom Ja ani neviem, či som sa doposiaľ s niečím obdobným stretol. Ono to po dejovej stránke pôsobí asi ako tanec po tenkom ľade na hrane hlúpoty a vážnosti situácie. Podaktorí budú nad tou absurditou polemizovať a možno aj pičovať, no faktom je, že toto je veľmi silná káva s príchuťou veľmi trpkej tragikomédie. No a na záver len dodám, že tá postava tej mladej "13stky", tak to je proste scenáristická bomba, ktorá to celé dokonale osviežila a dodala tú správnu, sarkastickú príchuť.

New Life (2023)

Má to 83 minút, pričom prvá polovica je asi tak záživná, ako Hojsikove výkriky do tmy v jemnom fašistickom kabáte pred prázdnymi sedačkami v Euro parlamente. Neviem, čo koho na tomto počine na západe zaujalo, no má to asi také predpoklady uspieť, ako liberáli s tými svojimi falošnými plánmi so šírením lásky. Druhá polovica, od prvej zombie fajtovačky, ďaleko lepšia. Zrazu je s kým bojovať, zrazu má celý svet jedného spoločného nepriateľa, ako toho za hranicami smerom na východ, ktorý ako povedal "úprimný, pravdovravný, srdečný, citlivý" Fico, ktorý z ľudí vôbec nerobil niekoľko volebných dekád jebnutých, bude kľačať jedine v prípade, keď si bude zaväzovať šnúrky na topánkach. Prvá polovica sklamanie, druhá záživnejšia. Priemer na hrane, i keď na jeden krát vyslovene nesklame. A potešil záver, lebo koniec "dobrý", všetko dobré.