Neviditelné rány války 1861-2010 (2010) (TV film)

Je možné, aby bol "obyčajný" človek, vojak, vystavený takým hrôzam, páchaným na nevinných ľuďoch, pričom by to na ňom nezanechalo žiadne následky? Výpovede vojakov, ktorí sa úprimne spovedajú so svojich pocitov, zážitkov, ktoré nadobudli pri rôznych vojenských operáciách, či spoveď matky, ktorej syn natoľko prepadal neukojiteľnej chuti ubližovať iným, až si radšej sám siahol na život. Z lekárskeho hľadiska je "Wartorn: 1861-2010" je jeden z najlepších dokumentov, zaoberajúcich sa syndrómom "bojovej únavy", ktorý sa prejavoval na vojakoch už počas II. svetovej vojny. V dnešnej dobe sa táto porucha nazýva "post-traumatická stresová porucha" (PTSD).

Hodina pravdy - Masakr na střední škole Columbine (2004) (epizoda)

Čo sa musí odohrávať v hlave dvom mladým ľudom, ktorí rok plánujú útok na spolužiakov či učiteľov na strednej škole? Rekonštrukcia brutálneho činu vrátane čítania z denníkov samotných útočníkov či autentických záberov Vám aspoň sčasti dajú odpovede na otázky, ktoré nikdy nemali byť položené.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Nie som fanúšikom akčných filmov a len zriedka ktorý sa mi vryje do pamäti natoľko, aby som si ho zapamätal. Obzvlášť ma nebavia filmy o drogových karteloch, pričom k danej téme nedokážem posúdiť ani "prt". Osobne ma na "Sicariovi" najviac zaujala myšlienka samotného tvorcu snímku, ktorý sa divákovi snaží vykresliť skutočný pohľad na riešenie problematiky, teda rozdiel medzi publikovanou "realitou" a skutočne podniknutými krokmi na dosiahnutie cieľu. Z tohto pohľadu palec na hor, avšak akčných scén, ktoré by mali byť pred daný žáner korením, bolo akosi po skromne.

Válkou se to vyřeší (2007) (TV film)

Médiá sú pre Americkú vládu v prípade propagandy a schvaľovania vojenských operácií najsilnejšou zbraňou. Nixon, Johnson, Bush, všetci boli rovnakí. Obama samozrejme nie je výnimka, no a takto nejako sa obhajuje konanie pred vlastným obyvateľstvom, ktoré následne takmer celoplošne podlieha myšlienke, že vojna je jedinou variantov, ako dosiahnuť mier.

Hranice života (2005)

Musím povedať že sa jedná o pomerne slušnú "halušku". Nepamätám sa, že by som videl podobný film o paralelnom svete medzi nebom a zemou. "Stay" je výborne spracovaný, herecky obsadený, solídne zahraný, ale presto všetko nemôžem tvrdiť, že by som bol mimoriadne ohúrený. Myslím však, že sebe viac náročnému divákovi by sa mohol páčiť.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Hviezdne vojny už nikdy nebudú také aké bývali. S tým sa musí zmieriť aj najzarytejší fanúšik. Vizuálne orgie na výbornú, komediálne prvky skutočne milo prekvapili, pričom samotný snímok dostatočne osviežili, sila príbehu je však nenávratne v prdeli. Štvrtá hviezda len zo sentimentu.

Kráska a zvíře (2014)

Na počudovanie vôbec nie najhorší počin. Nie som veľmi na romantické filmy, priznám sa, že len zopár mi skutočne učarovalo natoľko, aby som si ich zapamätal. Za zmienku stojí napríklad "Pýcha a predsudok" či z môjho pohľadu najemotívnejší film všetkých čias "A moment to remember". Keď však ide o kombináciu tohto žánru napr. s fantasy, ba dokonca thrillerom, pričom divák nemusí pregĺgať to množstvo sladkých rečí a prejavov s tým súvisiacich, dá sa to zvládnuť. Samotný snímok má svoje čaro, obsahuje silnejšie i slabšie stránky či už z pohľadu dramatizácie alebo atmosférických pasáží. Je to taká pohodička ideálna rozprávka pred spaním, ktorá nijak neurazí, ani mimoriadne nesklame. Koniec dobrý, všetko dobré ...

Hirošima - den poté (2010) (TV film)

Príbeh zrodu atómovej bomby "Little Boy", ktorú Američania v roku 1945 zhodili na Hirošimu. Po výbuchu 600 metrov nad zemou, pripravila za 10 sekúnd o život viac ako 70 000 ľudí. Následky tejto katastrofy, ktoré právom možno považovať za vraždu nevinných ľudí, dodnes vyvolávajú rozhorčenie, pričom nútia zamyslieť sa, či je práve táto forma dosahovania mieru medzi národmi v konflikte, tou najlepšou voľbou.

Hirošima - počátek atomového věku (2015) (TV film)

"Keď som sa vrátil späť do Ameriky, nečakal som takú popularitu. Bol som celebrita, ktorá si následne užívala slávu. S následkami, ktoré nastali po zhodení bomby na Hirošimu som sa zmieril, veď som stál pri zrode novej éry atómového veku." Po z bombardovaní Hirošimy sa začali v hračkárstvach po celej Amerike predávať detské súpravy pre deti, ktoré si mohli vyrobiť vlastnú atómovú bombu. Súťaž Miss Atómová bomba sa taktiež tešila veľkej popularite. No a aby toho nebolo málo, jedného z Japonských lekárov, ktorý prichádza do USA s prosbou o pomoc pri odstraňovaní následkov na tamojších obyvateľoch, čaká v populárnej zábavnej relácii ešte väčšie poníženie. Človeku sa chce z tejto krajiny proste zvracať. Ozaj neviem čo je horšie, či následky tohto nehumánneho činu, alebo tie vymyté mozgy, ktoré nie len že tolerujú dane činy, ale ich pod rúškom mieru ešte aj velebia.

Paranormal Activity: The Ghost Dimension (2015)

Do domu, ktorý bol v minulosti známy mnohými paranormálnymi aktivitami, sa nasťahuje nová rodina. Potom ako v jednej z miestností nájdu kameru s video páskami, ktoré zachycujú mnoho záhadných rituálov, sa všetci presvedčia, že ich voľba na tento príbytok nebola najlepšou variantov. Ako fanúšik "P.A.", obzvlášť ducharín, dokážem tomuto subžánru, vzhľadom k čoraz slabšej ponuke, kadečo odpustiť. Tvorcovia tejto série sa zrejme domnievali, že zhmotnením ducha bude snímok rázom agresívnejší pričom divák ocení tento prvok natoľko, že v poradí šiesta časť bude konečne dôstojnou rozlúčkou. No a myslím že sa to sčasti aj podarilo. Určité pasáže boli dostatočne atmosferické, lakačky účinné, takže sám za seba, napriek tomu, že podľa mňa bola tretia časť proste TOP, nemôžem inak, iba vyjadriť spokojnosť na úrovni trošku lepšieho priemeru. Zázrak to nie je, vyslovená hanba taktiež, tak skromné tri budú zrejme akurát - 55%