Konec v nedohlednu (2007)

"No End in Sight" je solídne spracovaný dokument, ktorý si z blízka berie na paškál systém riadeného prevratu Spojenými Štátmi, ktoré pod rúškom nastolenia demokracie pre tamojší národ, v skutočnosti zaujíma akurát bohatstvo nerastných surovín. Toto všetko väčšina ľudí už vie, no pokiaľ by sa divák rád dozvedel akým spôsobom sa to robí, z akého dôvodu prišlo k rabovaniu či samotným vojenským konfliktom, toto je ideálny snímok, ako sa dozvedieť "pravdu". Nie je a ani nebolo podstatné nastoliť právo v uliciach a tak zabezpečiť bezpečnosť národa či ochrániť pred zničením historické pamiatky, nemocnice či strategické oblasti, ale v prvom rade strážiť ropné vrty, ktoré boli, sú a vždy budú, dôvodom na začatie teroru jednej vlády. Zosnovať samotný plán na zvrhnutie diktátora Husajna trvalo šesť mesiacov. Dlhšie sa plánuje svadba dvoch ľudí, ktorí sa po 5 rokoch rozvedú, takže očakávať, že všetko pôjde podľa plánu je asi takou utópiou, ako požiadať Kaliňáka, aby si navliekol uniformu a odslúžil nočnú na Luníku 9. My máme tiež nerastné bohatstvo v podobe "vody", a tak dúfam, ze raz nebudeme terčom pre mahagónového pandrláka z "čierneho" domu.

Rudá mašina (2014)

O športe, ale aj o politike Ruska za čias najväčšej slávy hokejovej Červenej Armády pod taktovkou krutého trénera Tichonova. Politika a hokej boli v CCCP natoľko úzko prepojené, že napriek dosahovaným úspechom, ani tie najväčšie hviezdy vtedajšieho výberu, nemali šancu na "súkromný" život. Citát:"Dávame Ti špeciálnu ponuku. Vzhľadom nato, že si urobil pre Ruský hokej tak veľa, bol si mnoho rokov kapitánom tohto mužstva, môžeš odísť hrať do NHL a môžeš si nechať 10% z platu. Ostatné peniaze odovzdáš štátu. Jedinou podmienkou je, aby si to nikomu nepovedal, lebo takúto vymoženosť ponúkame len tebe Fetisov".

Polibek od Putina (2012)

Napriek tomu, že som vyslovene (politicky) protiamericky orientovaný, netrpím utópiou, že to čo sa deje v západných krajinách, je vyslovene len ich doménou. Je jasné, že dezinformácii občanov či vymývaniu mozgov mládeži sa venujú aj v Rusku, nie len v USA. O Putinovom "HitlerJugend" alias "NAŠI" som nevedel, ale som rád, že som si rozšíril obzor. No čo dodať k osudu mladej, 18 ročnej hovorkyni, ktorá po neúspechu pri "voľbách" prešla na opačnú stranu. Mladí ľudia sú najlepším objektom na manipulovanie, sú vhodným nástrojom na prevrat či slepé plnenie rozkazov pohlavárov "všech zemí", o čom sme sa presvedčili aj my, pri nežnej revolúcii v 89'. Dnes už "všetci" vedia, že to bol obyčajný biznis, kedy komunisti predali už tak rúcajúci sa systém, západnému kapitalizmu. Samozrejme je hrozné, keď je niekto vzhľadom k svojmu inému názoru prenasledovaný, ba dokonca napadnutý. O tom niet pochýb. Takže suma sumárom, Putin je napriek pozdvihnutiu životnej úrovne v Rusku ten zlý, Obama so svojou demokraciou a neustálou teroristickou politikou ten dobrý. Škoda len, že si demokraciu ako takú všetci vysvetľujú po svojom, pričom akoby nemala žiadne pravidlá. Človek už naozaj nevie komu môže veriť, kto za kým stojí, kto koho finančne dotuje, aby sa dostal k moci a tak držal opraty nad svojimi vlastnými záujmami. Na záver už len dodám, že by ma veľmi zaujímali dve veci. Keď sú "NAŠI" na strane milovaného Putina, na koho strane sú TÍ DRUHÍ, ktorí jednoznačne stoja za zrodom tohto dokumentu, a či by Máša, v počiatkoch zarytá zverenkyňa ruskej propagandy, prešla na opačnú stranu k opozícii, aj v prípade víťazstva vo voľbách. Prezliekanie kabátov je v dnešnej dobe tak "neobyčajné", až človek stráca prehľad, čomu tí - nie len naši politici - vlastne veria.

Finanční krize (2010)

Zaujímalo by ma či by niektorá z komerčných televízii našla odvahu, a odvysielala takýto snímok v hlavnom vysielacom čase, aby všetci videli, aké svinstvo sú Banky, ako naozaj svojimi pôžičkami či úvermi "pomáhajú". Myslím, že by to dalo ľuďom omnoho viac, ako vnímanie množstva dezinformácií v správach. "Inside Job" je najlepší dokument o finančnej kríze, aký som doposiaľ videl. Reálne, bez zbytočných konšpirácií vysvetľuje divákovi, akým systémom pracujú banky či makléri na Wall Street, ktorí vďaka svojej chamtivosti pripravili o majetok milióny ľudí po celom svete, pričom nebol nikto trestno právne postihnutý, ba sa dá skonštatovať, že sa na danej udalosti z 2008 krásne nabalili. Nuž, tento systém je nastavený pre bohatých, nie strednú či nižšiu triedu. Osobne dúfam, že nikdy nebudem túto finančnú injekciu potrebovať. Kto má záujem vidieť podobný dokument, odporúčam "EndGame".

Záhadné ruské spisy (2014) (TV film)

Dokument sa zaoberá vyšetrovaním smrti skúsených horolezcov na Hore Mŕtvych v Rusku, zvláštnym plazom, ktorý dokáže zaútočiť elektrickým prúdom, takzvaným diablovym pohrebiskom, sériovým vrahom z Rumunska, ktorý bol údajne posadnutý zlými silami, záhadným chlpatým tvorom ala Yeti, či experimentami ruských vedcov, ktorí sa snažili prinavrátiť život rôznym mŕtvym tvorom vrátane človeka. Mňa osobne zaujala akurát prvá téma, potom o posadnutom sériovom vrahovi, či posledná o pokusoch, ktorá bola podľa mňa vďaka autentickým záberom spracovaná najlepšie. Určite diváka na rozdiel od ostatných tém dostatočne ohromí i šokuje zároveň.

Bitva o Černobyl (2006)

Absolútne šokujúci dokument, ktorý takmer detailne zachytáva kroky podniknuté ruskou vládou, po výbuchu v Černobyle. Divák môže vzhliadnuť množstvo autentických záberov zo samotnej elektrárne počas odstraňovania závad, pri ktorých prišli o život stovky nevinných, odvážnych ľudí. Takmer nikto neprotestuje, všetci si uvedomujú svoju občiansku povinnosť zabrániť ďalšej katastrofe, druhému výbuchu, ktorý by zrovnal so zemou územie o veľkosti 340 km štvorcových. Takmer pol Európy by viac nebolo možné obývať. Tí najodvážnejší obdržali finančnú odmenu vo výške približne 100 dolárov. Mesto Pripiať bolo evakuované za 3 a pol hodiny. 45 000 ľudí sa už nikdy nevrátilo do svojich príbytkov. A toto ani z ďaleka nie sú jediné následky katastrofy. Žiadny dokument nikdy dostatočne nezachytí katastrofu, ktorá postihla osudy mnoha ľudí, no presto všetko vo Vás vyvolá veľmi nepríjemné pocity.

Hodina pravdy - Černobyl - nultá hodina (2004) (epizoda)

Sekundy pred "popravou". Aj tak by sa dal nazvať tento výborný dokument, popisujúci okamihy pred i po výbuchu Černobylu, ktorý mal na svedomí jednotlivec - Anatolij Ďatlov.

L.A. Slasher (2015)

V okolí Hollywoodu začína riadiť šialený vrah v bielom obleku i maske, unášajúci výhradne vychádzajúce hviezdy rôznych reality show. Na počudovanie jeho činy nevzbudzujú rozhorčenie, ale práve naopak, vďaka zverejneným videám na jeho blogu "L.A. Slasher", získava na obrovskej popularite. Všetci vrátanie médií sa bavia na úkor obetí, pričom samotného vraha podporujú v jeho činoch. Kto bude ďalšou obeťou? Márna trápnosť, v ktorej gore či násilie nedostáva žiadny priestor, pričom ho zatienila originalita nápadu. Nemôžem si pomôcť, ale ja pre tieto komerčné sračky, pri ktorých sú podaktorí viac nadšení z holých rití či kôz, nemám žiadne pochopenie. Fanúšik hororu sa z hororových prvkov nedočká ničoho. Jediným plusom je akurát soundtrack, lebo toto nie je horor v pravom slova zmysle, ale v mede omočený plastický nôž z Ikei, v ktorom strašidelne vyznie akurát titulok. Totálne sklamaný, pričom som sa opäť presvedčil, že na "IMDb" väčšina divákov zrejme filmy skôr prešňupe než skutočne odsleduje, lebo táto hororo komédia nebola ani vtipná, ani krvavá, ani strašidelná, ani mätúca, ani záhadná, ani vlastne nijaká - 25%

The Pack (2015)

Rodina Wilsonových sa nachádza vo veľmi ťažkej finančnej situácii. Vzhľadom k dlžobám, ktoré nadobudli, im neostáva veľa možností, ako si udržať majetok okolo menšej farmy, kde sa venujú chovu oviec. Aby toho nebolo málo, zo dňa na deň sa objavuje čoraz viac mŕtvych tiel. V okolí ich príbytku sa zlučuje svorka divých psov, ktorá vyhľadáva svoje nové obete. Nikto z členov rodiny nie je v bezpečí. Zrejme bolo rozumné od tohto animal hororu nič neočakávať a tak môžem v tomto okamihu skonštatovať, že som celkom milo prekvapený. Je pravdou, že snímok obsahuje niekoľko za vlasy pritiahnutých scén, pri ktorých by sa nejeden znalec divokej zvery schuti zasmial, ale tak či onak, o vyslovenú katastrofu sa určite nejedná. Snaha o atmosféru sa uprieť nedá, živí "bastardi" s ostrými zubami potešili, škoda len, že sa neobjavilo viac gore scén. Ja osobne neviem či mám fóbiu zo psov ako "Jakubko" (nemyslím to poleno z Ružomberka čo je stále vo futbalovej repre SR) no je pravdou, že keď vidím voľne pohybujúce sa bojové plemeno bez košíka, mám chuť "nabíjať". Mne osobne sa "The Pack" celkom pozdával a tak na počudovanie nefrflem - 55%

Den, kdy zastřelili Kennedyho (2013) (TV film)

Dávam jednu za výpovede ľudí, ktoré som doposiaľ nevidel. Nič to však nemení na situácii, že Kenedy bol zavraždený vlastnou vládou, pričom v samotnom dokumente sa absolútne nezaoberajú vyšetrovaním, iba zverejnením pocitov ľudí, ktorí boli v tom čase na mieste činu. Nič z vyšetrovania. Nič. Nič. Absolútne nič. Dnes už sa vie, že smrteľná guľka nebola vystrelená z uvedenej budovy, ale z poza plota. Je to aj na zábere "krásne" vidieť, keď odletí kus hlavy Kenedyho. Budova stojí za jeho chrbtom, pričom časť lebky sa odtrhne v smere spredu do zadu, viac od tváre k temenu, než naopak. Takže tento dokument viac prezentuje hon a popravu na nevinného, obetného baránka Osvalda. Taktiež nemá logiku tvrdenie, že Osvald zavraždil Kenedyho z dôvodu, lebo sympatizoval s komunistami. Osvald žil v Rusku a mal manželku, pochádzajúcu z tejto nenávidenej krajiny, bol zaregistrovaný v kubánskej "strane", tak prečo by to robil? Človek by skôr povedal, že mali rovnaký názor na politiku, než odlišný postoj. Presne v 40 minúte tohto dokumentu môže divák vidieť fotku, kde nový prezident Johnson skladá prísahu. Ja som videl dokument, kde je tento významný moment zostrihaný do viacerých záberov, pričom prejav muža s motýlikom, stojaceho na fotke úplne v ľavo, je prinajmenšom vzhľadom k tragickému okamihu, trápny a pohŕdajúci k pamiatke zosnulému. Je hanbou, že týmto vôbec kŕmia ľudí a je ešte väčšou hlúposťou, že tomu podaktorí veria. História sú fakty a nie pocity nahonobené nejakým 6 ročným chlapcom, ktorý v čase streľby vnímal akurát tak farbu kvetov (ako to sám uviedol). V televízii sa objavuje mnoho dokumentov, no väčšina z nich prezentuje verziu vyšetrovania štátom, ktorý tak či onak, publikuje to, čo sa mu hodí. Bolo by načase, keby mali ľudia možnosť vzhliadnuť aj iný uhol pohľadu. Každý iný názor je považovaný za konšpiráciu. Je to trápne.