Star Leaf (2015) odpad!

Partia mladých ľudí natrafí na marihuanové pole, ktoré patrí mimozemským bytostiam. Nakoľko ich vysoká kvalita "trávy" milo prekvapí, jeden z nich sa rozhodne, že odoberie niekoľko stebiel, aby si spravil zásoby vďaka ktorým bude danú odrodu v domácich podmienkach pestovať. Bohužiaľ, daný krok rozzúri tvory s inej planéty, ktoré sa rozhodnú svoje pole chrániť. Tak to ma poser. "E.T" šnupe trávu, takže kto mu siahne na "ganju", má sa popiči - ODPAD.

Citizenfour: Občan Snowden (2014)

Vzhľadom k zachovaniu najväčšej bezpečnosti amerického národa, budeme odpočúvať celý svet. A niektoré vlády nám s tým pomôžu, lebo predsa len, v každom štáte je obyčajný človek iba ovca, ktorú potrebujeme iba v čase volieb. Téma k spracovaniu dokumentu je veľavravná, akurát musím skonštatovať, že som sa spočiatku, miestami trošku nudil. "Husto" nastalo až v momente prvého zverejnenia informácii v médiách. Klobúk dolu pred "Občanom4", ktorý sa rozhodol zničiť si vlastný život, na úkor boja za "slobodu" iných, ktorí si to tak či onak nevážia. Je rok 2015, 2 roky od vypuknutia šialenstva medzi kompetentnými v rôznych vládach, pričom som "jak živ nezaživ", že by sa za dané obdobie, v správach, niekto zmienil Edwardovi Snowdenovi. Chlapec môj, "nemels strkat ty vypálené sirky zpátky do krabičky", lebo ľudia majú krátkodobú pamäť aj v prípade, keď sa pre nich urobí niečo pozitívne. "Bojím sa", že si tvoju odvahu už čoskoro nikto nebude pamätať a neštekne po tebe ani susedova Bela.

Comprar, tirar, comprar (2010)

Začalo to niekedy okolo roku 1920, pričom prvým produktom, ktorého životnosť bola obmedzená, bola žiarovka. Od tohto momentu rôzne spoločnosti, vrátane "Apple", úmyselne znižujú dobu užívania svojich produktov, aby tak zabezpečili kolobeh ekonomiky. Ľudia kupujú zbytočné veci ešte skôr, ako ich naozaj potrebujú. Môj "Samsung S5" nemá ešte ani rok, mám minimum aplikácií, no zo dňa na deň čoraz viac mrzne, pričom mi správca aplikácií neustále zasiela informáciu, aby som odinštaloval "ČSFD apku", nakoľko spomaľuje chod môjho mobilu. Načo mi je teda "smart phone" v hodnote (vtedy) takmer 600 eur, keď môj telefón nedokáže po roku, kvôli jednej, dvom, či trom aplikáciám, normálne pracovať, bez toho že by nemrzol, že by som neustále nestrácal signál. Nuž, toto je biznis, ktorému sa sme prispôsobili a pravdu povediac, nedokážeme ho v sebe natoľko potlačiť, aby sme v skrini nemali "9 toro" tenisiek v rôznych farbách na viaceré príležitosti.

Podvodník (2012)

Tak napodiv, "Kocúrkovo" majú aj v Španielsku a USA. Klobúk dolu pred spracovaním dokumentu, ktorý je naozaj skvelý!!!, no nemôžem si pomôcť, ale mal som pocit že vzhľadom k mnoha faktom, ktoré nikto z kompetentných nebral na zreteľ, sledujem jednu z epizód "Profesionálov". Nie však kvôli rodinným príslušníkom, ktorí mali na tomto chaose taktiež podiel, ale najmä z pohľadu úradníkov, ktorých nemožno označiť za nič iné, ako bandu idiotov. Verte alebo nie, toto by sa na Slovensku v živote nestalo. Mojou úlohou ako diváka však nie je hodnotiť názor na samotnú "True Story", ale spôsob spracovania dokumentu, ktorý má minútu po minúte zachytiť udalosti, ktoré viedli k niečomu, čo sa nedá ani popísať. A vzhľadom k tomuto faktu nemôžem inak, iba skonštatovať, že "The Imposter" je skvelou, reál komédiou, ktorá v divákovi vďaka rozuzleniu zanecháva akúsi pachuť pocitu sklamania. Divák by mal vedieť že sa takmer vôbec nedočká mimoriadnej atmosféry či napätia. Štruktúra spracovania je totiž od úvodu jasne daná - je to "fake" a my "všetci" (česť výnimkám) čo sme v tomto dokumente vystupovali, sme nekompetentní debili na nultú. "WTF"?! Toto nie je film postrádajúci logiku postáv! Toto je realita!

México Bárbaro (2014)

Mexico Barbaro je snímok skladajúci sa z ôsmych hororových poviedok, pričom každý jeden z tvorcov prezentuje subžáner podľa vlastného výberu. Na svoje si príde nie len fanúšik gore či perverzností, ale i duchárskeho príbehu. Prvá (explo) poviedka nie je nijak prevratná, ale môžem skonštatovať že zaujala aspoň samotným záverom (40%). Druhá (ghoust) o dvoch kovbojoch, ktorý sa s odcudzeným pokladom snažia ukryť v jednej zo starých, schatralých budov je jednoznačne "živšia" a mňa osobne vďaka príbehu veľmi potešila (60%). Tretia o perverznej žene trpiacej víziamy, ktorá svoje obete zdroguje a následne im odoberá krv z vagíny nepriniesla nič, na čo by si divák pamätal (35%). Štvrtý (monster) o mladom zamilovanom páre, ktorý chce stráviť romantický víkend na horách síce nápadom šokuje, no nemôžem povedať že by to bola moja šálka kávy (55%). Piaty (slasher) o postihnutom dievčati, ktoré sa snaží varovať vlastnú matku zaujme zvrhlosťou i pomerne reálnym gore v samom závere (55%). Šiesty (hixplo) o žene, ktorá bojuje o holý život s vrahom neďaleko močarísk zaujal akurát "Black and White" zafarbením (40%). Siedmy (devil) o mužovi so zjazvenou tvárou, ktorý sa rozhodne vykonať záhadný rituál, bol pomerne originálny, vďaka gore či trikom dostatočne vizuálne pútavý (60%). Posledná (explo) poviedka o partii striptérok, ktoré sa rozhodnú pre pomstu bola vďaka solídne spracovanému gore zrejme najlepšia (60%). Celkový dojem je dobrý, ale zmiešaný. Nemám veľmi rád antológie, nie som ich fanúšikom, lebo len zriedka ktorá obsahuje poviedky, ktoré sú vďaka spracovaniu kvalitatívne na rovnakej úrovni. Takmer polovica je vždy priemerných až podpriemerných, čiže z môjho pohľadu sú tieto snímky viacmenej stratou času. "Mexico Barbaro" ako celok absolútne nesklamal, ale ... - 55%

Purpurový vrch (2015)

Edith je prostoreká mladá dáma z bohatej rodiny, ktorá omnoho viac ako po písaní kníh, túži po nekonečnej láske. Jej túžba sa naplní potom, ako spozná mladého, ambiciózneho gentlemana, sira Thomasa. Po smrti rešpektovaného otca Edith nasleduje svojho partnera do rodinného sídla na Crimson Peak, kde dúfa v založenie novej rodiny. Od prvého momentu po vstupe do domu ju však začínajú prenasledovať rôzne vízie s ktorými mala skúsenosti už v detstve. Jedného večera sa jej totiž zjavil duch matky, ktorý ju varoval, aby nikdy nevstupovala na Purpurový Vrch, teda Crimson Peak. Už čoskoro si mladá žena uvedomí, že varovanie zosnulej matky malo omnoho väčšiu váhu ako sa pôvodne domnievala. Musím sa priznať že som sa s hlavnou hrdinkou vžil takmer ihneď, ako prvý krát prehovorila. Zrejme to bolo jej povahovými črtami, ktorými sme si pomerne dosť podobný. "Crimson Peak" nie je typickou ducharinou v pravom slova zmysle. Obsahuje pomerne slušne spracované, snaživé atmosferické pasáže, no duch je v tomto príbehu viac menej na vedľajšej koľaji, než hlavným atribútom, ako napríklad pri "Žena v čiernom". Veľmi sa mi páčilo do akého obdobia bola samotná story zaradená, pričom keď k tomu prirátam to takmer dokonalé vizuálne spracovanie v kombinácií s kostýmami či kulisami starého hradu, nemôžem sa nijak mimoriadne sťažovať. Vystrašený na smrť som síce nebol, ale ako celok tento film na mňa pôsobil veľmi príjemne. Veľmi silné tri ☆ - 65%

Konec v nedohlednu (2007)

"No End in Sight" je solídne spracovaný dokument, ktorý si z blízka berie na paškál systém riadeného prevratu Spojenými Štátmi, ktoré pod rúškom nastolenia demokracie pre tamojší národ, v skutočnosti zaujíma akurát bohatstvo nerastných surovín. Toto všetko väčšina ľudí už vie, no pokiaľ by sa divák rád dozvedel akým spôsobom sa to robí, z akého dôvodu prišlo k rabovaniu či samotným vojenským konfliktom, toto je ideálny snímok, ako sa dozvedieť "pravdu". Nie je a ani nebolo podstatné nastoliť právo v uliciach a tak zabezpečiť bezpečnosť národa či ochrániť pred zničením historické pamiatky, nemocnice či strategické oblasti, ale v prvom rade strážiť ropné vrty, ktoré boli, sú a vždy budú, dôvodom na začatie teroru jednej vlády. Zosnovať samotný plán na zvrhnutie diktátora Husajna trvalo šesť mesiacov. Dlhšie sa plánuje svadba dvoch ľudí, ktorí sa po 5 rokoch rozvedú, takže očakávať, že všetko pôjde podľa plánu je asi takou utópiou, ako požiadať Kaliňáka, aby si navliekol uniformu a odslúžil nočnú na Luníku 9. My máme tiež nerastné bohatstvo v podobe "vody", a tak dúfam, ze raz nebudeme terčom pre mahagónového pandrláka z "čierneho" domu.

Rudá mašina (2014)

O športe, ale aj o politike Ruska za čias najväčšej slávy hokejovej Červenej Armády pod taktovkou krutého trénera Tichonova. Politika a hokej boli v CCCP natoľko úzko prepojené, že napriek dosahovaným úspechom, ani tie najväčšie hviezdy vtedajšieho výberu, nemali šancu na "súkromný" život. Citát:"Dávame Ti špeciálnu ponuku. Vzhľadom nato, že si urobil pre Ruský hokej tak veľa, bol si mnoho rokov kapitánom tohto mužstva, môžeš odísť hrať do NHL a môžeš si nechať 10% z platu. Ostatné peniaze odovzdáš štátu. Jedinou podmienkou je, aby si to nikomu nepovedal, lebo takúto vymoženosť ponúkame len tebe Fetisov".

Polibek od Putina (2012)

Napriek tomu, že som vyslovene (politicky) protiamericky orientovaný, netrpím utópiou, že to čo sa deje v západných krajinách, je vyslovene len ich doménou. Je jasné, že dezinformácii občanov či vymývaniu mozgov mládeži sa venujú aj v Rusku, nie len v USA. O Putinovom "HitlerJugend" alias "NAŠI" som nevedel, ale som rád, že som si rozšíril obzor. No čo dodať k osudu mladej, 18 ročnej hovorkyni, ktorá po neúspechu pri "voľbách" prešla na opačnú stranu. Mladí ľudia sú najlepším objektom na manipulovanie, sú vhodným nástrojom na prevrat či slepé plnenie rozkazov pohlavárov "všech zemí", o čom sme sa presvedčili aj my, pri nežnej revolúcii v 89'. Dnes už "všetci" vedia, že to bol obyčajný biznis, kedy komunisti predali už tak rúcajúci sa systém, západnému kapitalizmu. Samozrejme je hrozné, keď je niekto vzhľadom k svojmu inému názoru prenasledovaný, ba dokonca napadnutý. O tom niet pochýb. Takže suma sumárom, Putin je napriek pozdvihnutiu životnej úrovne v Rusku ten zlý, Obama so svojou demokraciou a neustálou teroristickou politikou ten dobrý. Škoda len, že si demokraciu ako takú všetci vysvetľujú po svojom, pričom akoby nemala žiadne pravidlá. Človek už naozaj nevie komu môže veriť, kto za kým stojí, kto koho finančne dotuje, aby sa dostal k moci a tak držal opraty nad svojimi vlastnými záujmami. Na záver už len dodám, že by ma veľmi zaujímali dve veci. Keď sú "NAŠI" na strane milovaného Putina, na koho strane sú TÍ DRUHÍ, ktorí jednoznačne stoja za zrodom tohto dokumentu, a či by Máša, v počiatkoch zarytá zverenkyňa ruskej propagandy, prešla na opačnú stranu k opozícii, aj v prípade víťazstva vo voľbách. Prezliekanie kabátov je v dnešnej dobe tak "neobyčajné", až človek stráca prehľad, čomu tí - nie len naši politici - vlastne veria.

Finanční krize (2010)

Zaujímalo by ma či by niektorá z komerčných televízii našla odvahu, a odvysielala takýto snímok v hlavnom vysielacom čase, aby všetci videli, aké svinstvo sú Banky, ako naozaj svojimi pôžičkami či úvermi "pomáhajú". Myslím, že by to dalo ľuďom omnoho viac, ako vnímanie množstva dezinformácií v správach. "Inside Job" je najlepší dokument o finančnej kríze, aký som doposiaľ videl. Reálne, bez zbytočných konšpirácií vysvetľuje divákovi, akým systémom pracujú banky či makléri na Wall Street, ktorí vďaka svojej chamtivosti pripravili o majetok milióny ľudí po celom svete, pričom nebol nikto trestno právne postihnutý, ba sa dá skonštatovať, že sa na danej udalosti z 2008 krásne nabalili. Nuž, tento systém je nastavený pre bohatých, nie strednú či nižšiu triedu. Osobne dúfam, že nikdy nebudem túto finančnú injekciu potrebovať. Kto má záujem vidieť podobný dokument, odporúčam "EndGame".