Doba ledová 2: Obleva (2006)

Nevidím rozdíl mezi jedničkou a dvojkou. Oba filmy mě potěšily i na několikátý pokus. A to není málo. 3,5*

Klepání na nebeskou bránu (1997)

Film mě moc potěšil. Nevím, jestli to je pro mě NEJLEPŠÍ německý film. Vzpomínám si třeba na Lolu (co běží o život) a taky na Goodbye Lenin. Možná ta mladší německá filmařská generace má k nám blíž, než si připouštíme... Režisér ustál to velmi jemné balancování na hraně a nesklouzl ani na chvíli do trapné deklamace, tak jako tomu bohužel bylo v "Než si pro nás přijde" (a to neměl k ruce hvězdy takového formátu!) Doporučoval bych nedlouho po sobě tyhle dva filmy shlédnout a věřím, že "Klepání" by i u vás zvítězilo.

Nesvatbovi (2005)

Slušná komedie. Společná akce ústřední dvojice Wilson+Vaughn funguje velmi pěkně dohromady. Šikovně vymyšlená zápletka, herci dobře vybraní - Bradley Cooper si svou záporňáckou roličku dost užíval, Rachel McAdamsová byla až lolitkovsky svůdná a Will Ferrel byl doslova neuvěřitelně slizký. Navíc jsem nezachytil ani náznak trapnosti (naopak role babičky byla skvěle vypointovaná, bez ní by scéna u večeře nebyla tak dobrá). Pohodový filmeček u kterýho se dá dobře odreagovat.

Skála (1996)

Nejsem moc na akční thrillery, ale Skálu si nenechám ujít při žádné z jejích televizních repríz. Šachová partie Harris-Connery je úchvatná.

Mluv s ní (2002)

Zvláštní. Po prvním shlédnutí jsem dal jen tři hvězdičky. Od té doby mi doma přibylo pár DVD s filmy Pedra Almódovara... A dneska neváhám s pěti... Almódovar je nevídaný zjev v celosvětové kinematografii. Emotivní, ale citově nevydírá, vtipný ale nikdy netlačí na pilu, empatický, jako málokterý muž. A zatím všechny jeho filmy (ať se nám mohou jakkoliv zdát námětem podobné) s sebou nesou hluboce lidské příběhy...

Prvotní strach (1996)

Mám rád ten typ filmů, u kterých platí, že kdybyste odešli z kina čtvrt hodiny před koncem, viděli byste úplně jiný film, než ti, co zůstali. Skvělý film. Ale bez Edwarda Nortona by byl poloviční. Dokonale zastínil všechny ostatní herce. Gere sice nezahrál špatně, ale bylo to takové "standardní"... I ve světle jeho slavnější role právníka z Chicaga. Nemám moc rád thrillery, ale tady mě scénárista dostal...4a1/2*

Big Lebowski (1998)

Taková galerie bizarních postaviček, zamotaných osudů, neuvěřitelných absurdních zápletek a skvělých hlášek ("...drž hubu, Donny!"..."...nekoulím, když mám šábes!") - to se jen tak nevidí. Královsky jsem se bavil.

Talentovaný pan Ripley (1999)

No teda... To mě překvapilo! Tomu říkám dobrý námět chycený za pačesy! Tu novelu od Patricie Highsmithový si musím sehnat. A režie! Anthony Minghella mě potěšil už Návratem do Cold Mountain a i tady vše zvládl na jedničku s hvězdičkou! Příběhově je to klasická kriminálka, ale psychologicky je to thriller jak řemen. Hnusnější postavu, nežli tu, ztvárněnou Mattem Damonem, jsem snad ve filmu nezažil. Bylo to opravdu silné. Dávám 4* a přest všechno fakt nevím, jestli bych si film pustil znovu...

Svět podle Prota (2001)

Kevina Spaceyho mám už navždy spojeného s tímhle prima filmem. Když někdo vysloví jeho jméno, jako bych zaslechl křupnutí banánové slupky mezi jeho zuby. A podvědomě začínám za oknem hledat modrého ptáčka... Tenhle příběh se mi neokouká.

Dveře v podlaze (2004)

Ačkoliv se ve filmovém zpracování dost zratilo kouzlo románu mého oblíbeného p. Irvinga - zvláště ten stále přítomný podprahový chtíč, ženoucí k sobě Eddieho a Marion, uznávám, že adaptace je velmi slušná (možná se až příliš drží předlohy) a herecké výkony skvělé.