12 opic (1995)

Je to sice ohrané a klišoidní říct o filmu, že je geniální, ale v tomhle případě mě žádný lepší přívlastek nenapadá. Naprosto famózní scénář vystavěný na originální myšlence a fantasticky zfilmovaný Terry Gilliamem. K tomu naprosto přesný herecký ansámbl s Bradem Pittem v jedné z jeho nejlepších rolí. Film, ve kterém je co nového objevovat při dalších zhlédnutích, a takových je málo. Teď koukám, že film získal 2 oskarové nominace a 0 proměnil...čím dál tím víc si začínám myslet, že ty ceny mají naprosto zanedbatelnou váhu. (HD, orig.)

Kickboxer (1989)

Hrozně naivní, hodně stupidní a herecky amatérské. Přesto má Kickboxer svoje kouzlo, a to nejsem žádný nostalgik, co se těhlech 80kovejch akčňáren týče. Ten film si na nic nehraje, od začátku je jasné, o co v něm půjde a jak dopadne, ale tohle vědomí mi vůbec nevadilo. Dokonce tam je pár překvapivých momentů, co se děje týče. Škoda, že závěrečný souboj byl choreograficky naprosto tragickej, jinak bych možná uvažoval i o 4 hvězdičkách. (Blu-ray, orig.)

Dokonalý šéf (2015)

Téma, které mě míjí celkem velkým obloukem, naroubované do předvídatelného a klišoidního příběhu. Jo, docela to odsejpá a herecky je to zvládnuté v poho, ale to je tak asi vše, co na Burnt můžu pochválit. Po pár týdnech už si skoro nepamatuju, co se tam dělo... (Blu-ray, orig.)

Mumie (1932)

Tahle klasika mi hodně připomínala svým stylem Draculu. Boris Karloff je výborný, podobně jako Bela Lugosi, ale jinak film hodně zestárnul, o nějaké nadčasovosti nemůže být vůbec řeč. Ale pokud se na film člověk dívá očima 30. let (pokud je to vůbec moné), není to až tak špatné. Minimálně dějově je to inteligentnější než Sommersova předělávka. Spíš slabší 3 hvězdičky. (Blu-ray, orig.)

Logan: Wolverine (2017)

Jeden z nejlepší filmů vůbec, jak naznačuje prozatímní umístění? Určitě ne. Jeden z nejlepších komiksových filmů vůbec? S tím už se dá souhlasit. Po akčním výplachu X-Men Apocalypse se tvůrci ságy X-Men rehabilitovali a obrovskou zásluhu na tom má James Mangold, který už v minulosti dokázal, že je schopným režisérem (a tentokrát i scénáristou). Logan je plnohodnotným filmem se zajímavým vývojem postav, silnou dějovou linkou a nekompromisní, brutální akcí. Hugh Jackman ze sebe mačká maximum a po dvou nemastných neslaných sólovkách konečně dostal prostor ukázat, že je vynikající herec i v takovéto poloze. Obrovské plus dávám člověku zodpovědnému za casting, protože Dafne Keen v roli Laury byla neuvěřitelná. Její role nebyla vůbec jednoduchá a zvládla to na jedničku, což u dětských herců v hlavních rolích nebývá vůbec pravidlem, spíš naopak. Mutantí sága se dočkala vynikajícího završení (pokud je to opravdu završení) a po First Class i druhého nejlepšího dílu. Peněz vynaložených za kino rozhodně nelituji. (kino Premiere Cinemas, orig.) Edit 20.5.2019: I druhé zhlédnutí po dvou letech má smysl, pár věcí jsem zapomněl, ale více utkvělo v paměti, což je známka, že film zanechal opravdu pozitivní dojem. Sice už je pryč pověstný wow-efekt, ale celkový dojem z projekce je jen o chlup slabší než z projekce první, která navíc byla v kině. Stále pěkné 4 hvězdičky. (4k UHD blu-ray, orig.)

X-Men: Apokalypsa (2016)

Splácanina a digitální destrukce, kde je od začátku jasné, jak to bude probíhat a jak to dopadne. Z hlediska scénáře a postav neskutečně ploché (s výjimkou Magneta, který celý film táhne), což je totální plýtvání potenciálem x-meního universa. Zpracování X-Menů ve stylu filmů Rolanda Emmericha si fakt nepředstavuju...(HD, orig.)

Cadillac Records (2008)

Skvělé a pro mě nesmírně zajímavé téma, poměrně fajn výběr herců a fantastická hudba. Škoda ovšem, že to nedostal do ruky někdo talentovanější, protože tohle byla splácanina bez určeného směru. Epizody ze života hudebních legend se střídaly jak na běžícím pásu, nějaké vysvětlení, proč se to či ono dělo v podstatě nikde. Takže celkem chápu, proč kritiky film strhaly. Nicméně pod 3 hvězdičky nejdu, protože chci ocenit fakt, že se někdo alespoň pokusil přiblížit počátky rock'n'rollu masovému publiku. (Blu-ray, orig.)

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Příjemný animák z originálního prostředí. Musím dát za pravdu těm, komu přišla většina písniček otravných. Kromě skvělého You're Welcome mě moc nezaujaly a spíš mi vadily. Příběhově a animací ale výborné, v rámci disneyovské produkce posledních let rozhodně nezapadne. Retardovaný kohout pobavil hodně. :-) (HD, orig.)

Americký sniper (2014)

Kvalitní protiválečný film (ať se to na první pohled nezdá), kterým Eastwood opět potvrdil svou extratřídu a to ve svých 84 letech! Navíc zatím jednoznačně nejlepší role v kariéře Bradleyho Coopera, který dokázal, že zahrát umí víc než dobře. Nějaké mouchy by se našly, ale Eastwood natočil Snipera vyváženě, bez zbytečného patosu a poutavě. Závěrečná scéna byla hodně silná. Doporučuju všem zkouknout si bonusy u blu-raye. (Blu-ray, orig.)

Mlčení (2016)

Hodně, opravdu hodně divácky náročný film, na který je potřeba jít připraven a s čistou a čerstvou hlavou. Jinak hrozí rychlé upadnutí ve spánek, což by byla ovšem velká škoda. Film je to totiž krom jiného velmi inspirativní a přináší spoustu zajímavých témat a otázek v záležitosti víry. Jsem zatvrzelý ateista, nevím, co přesně Marty chtěl tímhle filmem říci, zda vyjádřit respekt odvaze křesťanů, kteří při šíření víry riskovali život, nebo vyjádřit úctu Japoncům k tomu, jak vytrvale bránili šíření křesťanství ve své zemi. Nicméně v tom je krása tohoto filmu, Scorsese nemoralizuje, nejsou zde ani "ti hodní", ani "ti zlí", obě strany mají racionální argumenty a každý se může ztotožnit s jakoukoli postavou. Očekávání jsem měl fakt velká, z této pozice se jedná spíš o mírné zklamání, nicméně musím říct, že Scorsese mě opět svým filmem hodně zaujal. A dokonce ani Andrew Garfield mi tu nevadil, tahle role mu docela sedla. (kino Premiere Cinemas, orig.)