M3GAN (2022)

V podstate som dostal, čo som čakal. Novodobú verziu Chuckyho, len bez čierneho humoru, béčkového hororu (čo ja beriem ako negativum), charizmy a talentom na kreatívne vraždy. Ide vlastne o komerčnejší model, ktorý má svoje plusy, ale aj mínusy. Poďme k pozitívam. M3GAN bola od začiatku veľmi creepy, pri jej behu mrazilo a celkovo prvú scénu vraždy hodnotím ako najlepšiu scénu filmu. Atmosféra, napätie, beh a ucho. Nemám, čo vytknúť. Lenže potom začne logika haprovať. Máme film s bábikou s, povedzme, nad ľudskou inteligenciou a ona sa správa horšie ako ja. Druhá vražda bola hotový facepalm (utopiť prúdom vody, really?), taktiež nezmyselný únik z budovy na konci. Zožeriem jej, že sa z ničoho naučila šoférovať, ale pri jej výške 120 centimetrov nechápem ako dotiahla na pedále. Takto by som vedel pokračovať... Filmu škodí rating PG 15. Teda bežnému fanúšikovi hororu a snímok sa zamerieva na tínedžerov. Vraždy sú o ničom, ploché a nezaujímavé, o horor sa vlastne len hladí a nikdy sa k nemu nedopracuje. Niektoré scény si doslova pýtali, čo pýtali, prosili na kolenách, o pridanie viac brutality. Lenže, to nebolo cieľom. Škoda. Vzhľadom na veľký úspech očakávam pokračovanie, čo bolo na konci filmu aj načrtnuté. Ja sa však teším na iné horory, pretože M3GAN je horor určený skôr tínedžerom a nie ľuďom, ktorí túžia po skutočnom masakri či hrôze.

Swallow (2019)

Nepríjemná, no zároveň výborná psychologická dráma, ktorá si z hororu berie nepríjemné a zimomriavkové pocity pri pojedaní nejedlých vecí. Zároveň prekladá otázky ohľad úlohy ženy v rodine, ovládaní svojho partnera, toxickom vzťahu, či zmenám počas tehotenstva. Moderná a nepríjemná dráma.

Zrcadlo, pověz mi... (1990)

Skvelý retro horor! Výborne vygradovaný príbeh s excelentným temným záverom, ktorý sa pekne napojí na úvod filmu. Atmosféra funguje od začiatku a bavila ma aj hlavná postava, outsiderka na strednej škole. Príbeh bol zároveň mysteriózny a nechýbali ani litre krvi, čierna mágia, hrozivý démon v závere a nešetrilo sa ani obeťami. Odporúčam všetkými desiatimi!

There's Something Wrong with the Children (2023)

Prvá tretina je „povinná vata“, kde sa dokopy nič neudeje. Po vrátení sa detí ku chate začne časť plná čudesných výrazov, jumpscarov a budovania „znepokojivosti“. Následne príde, fakt vydarená, časť, kde sa krvavý kolotoč rozbehne. Dobrá práca s atmosférou, napätím a dokonca aj s originálnejším námetom, dokonca som si myslel, že príde finále s bodyhororovým či príšerovým vyvrcholením. Lenže záver je totálne fiasko. Nedáva tam dokopy nič zmysel a pýtam sa, či takéto scenáre nemajú svojich „betareaderov“, aby sa vychytali zbytočné blbosti, pretože tu niektoré scény nemali hlavu ani pätu. There´s is something wrong with children nakoniec skončil pred bránami priemernosti.

The Price We Pay (2022)

Priamočiara žánrovka s hromadou klíšé (neustále padanie postáv pred záporákom, celý námet krytia zlých skutkov za dobré činy či charaktery postáv). Nie je vo filme ani štipka niečoho nového alebo dokonca prekvapivého. Ide na istotu. Ale! Brutalitou sa nešetrí, zábery sa neboja ukázať, čo treba, gore vraždy nechýbajú (2xvybuchne hlava) a záverečné gore monštrum potešilo a aj posledná vražda bola riadne mäso. Pokiaľ čakáš niečo inovatívne, tak ťa to sklame (ja čakal kúsok viac), keď len obyčajnú žánrovku, tak budeš spokojný.

Kolskaja sverchglubokaja (2020)

Film mi pripomenul viacero diel. Zasnežená krajina, vedci, všetko odtrhnuté od sveta, stiesnenosť a možná „scifi“ pointa mi pripomenula The Thing, no keď vošli do laboratórií (druhá najlepšia scéna filmu) mi námet a spracovanie pripomenulo práve začínajúcu sériu The Last Of Us (taktiež scéna z výťahu, skvelá!) a keď sa dostali k jadru veci, na most, tak zase Stranger Things a hlavná príšera mala niečo zo Zygote (top scéna filmu spolu s výťahom!). Samozrejme, má to svoje muchy. Logika si dáva často voľno, trochu by sa patrilo zapracovať na atmosfére (laboratória mali taký potenciál!) a napätí. Každopádne som si „zamlsal“ ako fanúšik body space hororu.

Dream Demon (1988)

Osemdesiatkový horor, tak ako ho milujem. Praktické masky, gore, silná atmosféra, temný až mysteriózny príbeh. Samozrejme berie si to veľa z Nočnej mory  z Elm Street, dokonca by som povedal, že aj z Hellraisera, ale neprekročí hranicu vykradnutia. Pokiaľ miluješ horory z osemdesiatych rokov, tak sa ti bude páčiť tiež.

Vlčí lov (2022)

Loď na trase Filipíny a Južná Kórea prenáša najodpornejších zločincov. Lenže na lodi sa objavia „záchrancovia“ a začnú zločincov oslobodzovať. Popritom je na lodi uložený aj experiment. Ľudská zbraň. Niečo ako univerzálny vojak na kórejský spôsob. Všetci sa začnú zabíjať navzájom. Sú to totálne jatka. Splatter najvyššej akosti. Krv netečie v litroch, ale v hektolitroch. Prehnaným násilím sa nešetrí, vraždami tiež nie a celý čas to má položenú nohu na plyne. Nemôžeš od toho čakať nejaké budovanie charakterov postáv, emócie či hlbšiu zápletku. Je to proste brutálna zábava a neskutočné jatka. Jedine ma zamrzel otvorený koniec, ktorý očakáva, že sa príbeh ešte neuzavrel. Vrelo odporúčam.

Ďáblova kořist (2022)

Sestra Ann pracuje v škole exorcizmu, kde by sa strašne rada aj učila. Žiaľ, podľa pravidiel katolíckej cirkvi, nemôžu exorcizmus študovať ženy. Sestra Ann sa však nevzdáva a zapája sa do rôznych prednášok až... Prostredie školy exorcizmu ma veľmi bavilo (hneď by som sa tam prihlásil!), prednášky, cvičenia, „pokusní králici“. Konečne nejaké osvieženie v tomto žánri. Ďalším plusom je, že vo filme uvidíme viacej posadnutí, v rôznych podobách a niektoré aj dosť zajímavé (tehotná posadnutá). Vo snímku sa stále niečo deje, nie je priestor na vatu. Poďme k negatívam. Vizual, dizajn a estetika snímku je čistá, uhladená. Síce vďaka tomu vidíme niektoré scény lepšie, ale zároveň dielo nemá strašidelnú atmosféru, pôsobí neprirodzene umelo a prebehne bez emócií. Až takýto vyčistený a "pekný" look takémuto hororu nepasuje. Je to krok vedľa od temnoty. PREY FOR THE DEVIL neurazí, ani nepoteší. Film má našliapnuté na celkom svieži horor, no spracovanie pokulháva. Má dobrý nápad, aj nenudí, no na druhú stranu nemá atmosféru a pôsobí veľmi umelo.

Matriarcha (2022)

Žena zranená životom holduje vodke a kokaínu až dôjde do momentu, kedy sa skoro predávkuje. Tesne po tejto udalosti jej zavolá mama po dvadsiatich rokoch a chce sa udobriť. Žena už nevidí iné východisko a vyberie sa za ňou do rodného mesta. Na mieste však zistí, že sa obyvatelia vôbec nezmenili, matka vyzerá mlado,  pritom by mala mať už 80 rokov a z nosa jej vyteká hnusná čierna tekutina. Všetko je divnejšie a divnejšie. V prvom rade musím upozorniť, že ide o debutový film režiséra Bena Steinera, tak budem zhovievavejší. Začnem s negatívami. Vadila mi hlavne hlavná postava (Jemima Rooper), ktorá bola extrémne nesympatická a ku tomu hrala veľmi zle a kŕčovito. Druhé negatívum vidím v tom, že autor síce naznačil zaujímavú „folk hororovú“ mytológiu mesta, no nepredstavil nám ju hlbšie. Iba sa o ňu obtrel a nechal ju tak. Keby pridal tomu viac "pozadia", mohlo to byť lepšie, ale... ... poďme k pozitívam. Dielo má vydarenú tiesnivú až depresívnu atmosféru, film padá čím ďalej do väčšej a väčšej temnoty a finále sa „pekne“ vymkne spod kontroly. Nebojí sa ani sexuálnych orgií v kostole (parádna scéna!) či jemný náznak gore. Možno digitálne hlavné „zlo“ nemalo skvelé CGI, ale v rámci rozpočtu to beriem. Matriarch je folk hororový kúsok, ktorý nemá šancu zaujať „mimožánrového“ fanúšika. Na jednu stranu má vydarenú temnú atmosféru, nebojí sa aj odvážnejších scén, no trpí kvôli otrasnému castingu. Ide však o debutový kúsok a ja vidím v tvorcovi potenciál.