Carnifex (2022)

Veľmi súčasný námet – klimatická zmena, ktorá donútila zvieratá emigrovať, až sa jedno bájne zviera dostalo z hlbokého lesa bližšie k človeku. Škoda, že prvých 50min je to strašná nuda a doslova sa tam nič nedeje, až na krásne zábery prírody a doslova sa čaká, kedy vedci objavia foto pascu a s ňou aj tajomný útok zvieraťa. Potom sa dej rozbehne, napätie stúpa, no keď sa odhalí „monštrum“, tak mi nepríde desivé, také bežné, niečo ako dravejšia opica. Viac to fungovalo, keď zviera nebolo odhalené. Samotný záver sa mi páčil, keď bolo vidno na tvárach vedcov, že musia obetovať „úžasné“ zviera, ktoré za to ani nemohlo, aby sa zachránili. Tá finálna dilema bola veľmi pekná.

Infinity Pool (2023)

Film je divoká jazda, ktorá funguje na čudných pravidlách, ktoré sa vymykajú zdravému rozumu. Dej pôsobí šialene, núti vás rozmýšľať nad jednotlivými udalosťami, pôsobí ako keby vám chcel vymyť mozog a urobiť zo života postáv zvrátenú grotesku. Zaradenie filmu do žánru bude náročné. Psychedelický scifi horor? Najbližšie mal k filmu MANDY, ktorý sa spojil s Cronenbrgovou zvrátenosťou a okorenil to bodyhororovými a sexuálnymi scénami. Veľkým plusom je, že som sa celý čas cítil nepríjemne, dokonca až zmätene ako keby ma niekto zahnal do temného kúta. Odporný pocit. A to lepší zážitok! INFINITY POOL je film, ktorý ti predstaví svet, ktorý funguje na zvrátených pravidlách so silným dôrazom na psychedelickú atmosféru a nepríjemný pocit zo sledovania diela. Pôsobí ako audiovizuálny brainwashing. Ku tomu poňal problematiku „klonovania“ originálnym spôsobom a doslova ju rozmlel na malé kúsky. Pokiaľ máš odvahu, poď do toho!

Vládce temnot (1987)

Carpenterovi sa podarilo vytvoriť jednu z najsilnejších atmosfér prichádzajúceho zla. Hustá a diabolská ako samotné peklo. Zároveň sa mi páčilo, že príchod Satana poňali originálnym spôsobom a vlastne prevrátili celé kresťanstvo naruby. Veľkým plusom je aj zakomponovanie drobného prvku cestovania časom pomocou vízie v sne. Film ma exceletnú atmosféru, napätie (poslednú pol hodinu som ani nedýchal) a výborný záver. Najprv som si myslel, že to skončilo naivne, no posledná minúta mi ukázala, že to opäť skončilo depresívne a tak ako sa na horor patrí! Tretí najlepší Carpenter! Hneď po The Thing a In The Mouth Of Madness. Áno, až potom ide u mňa Halloween a The Fog.

Blood (2022)

Problémom filmu je, že je až príliš obyčajný a ničím neprekvapí. Upírčina cez kopírku, úplna šablóna bez kreativity. Zároveň je snímka skôr drámou o matke s nepeknou minulosťou, ktorá chce pre svoje deti urobiť všetko, hoci aj prekročiť hranicu a ublížiť iným. Stredná časť filmu skĺzne do thrilleru a záver, kedy som čakal, že aspoň kus pritlačí k píle a príde skutočná hororová scéna, opäť iba lízol žáner a nič zaujímavé neprišlo. Škoda.

Městečko prokletých (1995)

John Carpenter nám opäť nastolil skvelý film, ktorý je tentokrát viac namočený v scifi žánri a má výborný príbeh, ktorý však vďační predlohe a to knihe od Johna Wyndhama. Normálne ju mám chuť prečítať! Filmu opäť dominovala silná atmosféra, ktorá sa dala krájať, napätie ukážkovo narastalo a deti boli riadne creepy, pripomínali mi detváky zo Mláďatá.

Mal de ojo (2022)

Príbehu síce trvá kým sa rozbehne, no potom ide na plné obrátky. Mal som z neho nervné pocity a zažíval som hrozné chvíle spolu so sestrami. Film ma do seba úplne vtiahol a mal som chuť skočiť a postaviť sa ich babičke. Tá bola desivá, creepy a odporná, čiže skvelá. Záverečný twist odhalil karty a musím povedať, že táto Mexická vec sa vydarila. Ako bonus sú skvelé masky. Hlavne čarodejnica bez kože, tam sa museli maskéri vyblázniť!

Mlha (1980)

John Carpenter je majster hororovej atmosféry a to dokázal aj tu. Atmosféra sa dá pomaly krájať, zlo je ukážkovo ukryté v hmle a zároveň je neuchopiteľne desivé. Kúsok mi to až pripomenulo Lovecrafta. Dedinka a jej spôsoby mi zase pripomenulo majstra Stephena Kinga a záver je čerešnička na torte. Skvelý retro horor!

Vlk viking (2022)

Rozhodne jeden z lepších „vlkodlačích“ hororov. Oceňujem, že príbeh je rozdelený do dvoch častí – sledujeme starého vlkodlaka a zároveň aj vznik nového. Film sa nebojí prejsť aj do drsnejších scén a niektoré scény sú slušne mrazivé a plné napätia. Dokonca aj podoba beštie vyzerá dobre aj napriek tomu, že je celá digitálna, čo sa nedeje často. Dielu kazia kvalitu menej kvalitní herci a dosť veľa logických prešlapov. Žena strieľa do vlka, on aj tak ide pomaly k nej, bez dravého útoku, injekcia zaberie podľa vôle scenáristu... Ako celok – slušná žánrovka.

Venuše (2022)

Začnem negatívne. Hlavním mínusom filmu je, že hrá na dve strany. Gangsterka s krádežou drog, pátranie po zlodejke, sprisahanie vo vnútri mafie na jednej strane a kozmický „lovecraftovský“ horor na druhej strane. Podľa mňa by bol film oveľa lepší, kebyže sa celá „kriminálna“ časť vypustí a prehĺbi sa hororová strana príbehu. Pretože tá je skvelá! Námet mi hneď pripomenul „Sny v čarodejníckom dome“ od Lovecrafta alebo „Hotel Broadsword“ od Laird Barrona v kombinácii s rituálnym hororom ala Rosemary´s Baby. Táto polovica filmu má skvelú atmosféru, desivé scény a doslova si pýta väčšiu pozornosť. Potom však príde záver a zhodí kvalitu snímku o jeden level. V posledných troch minútach prestane mať všetko zmysel a konanie ľudí je doslova na random móde. Škoda. Jaume Balagueró nám naservíroval výborný kozmický až „lovecraftovský“ horor, ktorý zbytočne zamiešal s gangasterkou o krádeži drog. Ako čistý horor by film fungoval lepšie.

Někdo klepe na dveře (2023)

M. Night Shyamalan natočil ukecaný psychologický horor. Veľmi sa mi páčil námet filmu – moderný pohľad na biblickú apokalypsu. Tentokrát sme sa žiadneho zvratu nedočkali, no dostali sme film s jasnou, ucelenou a komplexnou myšlienkou. Taktiež herecká stránka filmu bola skvelá a zahrali to znamenite, dokonca aj Dave Bautista bol prekvapujúco uveriteľný.   Čo však filmu škodilo? Rozhodne prepálená stredná časť snímku s konverzáciami. Zaslúžili by si zostrihať a snímku by pomohli aj mini „backstory“ vedľajších postáv.   Dielo nebolo dostatočne odvážne, vraždy sa vždy diali mimo kameru, čo bolo na škodu, pretože práve tie „úmrtia“ boli zásadné pre vývoj filmu a kebyže ich ukážu v plnej kráse, snímku by to len pomohlo a pôsobilo by to údernejšie.   Každopádne ide o najlepší film od M. Night Shyamalana od diela Split, no na druhú stranu, na režisérové najlepšie kúsky sa nechytá. Skvelý námet a originálna myšlienka dostali facku od prehnaného množstva konverzácii a zbabelosti skutočne vstúpiť do hororu.