• Krátkometrážní

Der Lebensborn - Pramen života (2000)

Skvěle natočený film založený na skutečných událostech z období 2. světové války. Než jsem film zhlédla, byl mi program "Lebensborn" zcela neznámý a při popisu děje i sledování jsem stále přemýšlela nad tím, zda se to vše skutečně událo. Přišlo mi to strašně bizarní a "choré." Tento projekt skutečně existoval a byl jedním z řady fanatických nacistických ideologií na vytvoření dokonale čisté německé rasy, která by vytvořila "Nový řád" a "Novou, nezničitelnou říši." Zaujala mě především, mě dosud zcela neznámá, Monika Hilmerová, která mě svým panenským a nevinným vzhledem i přirozeným herectvím uchvátila. Pro mě jedna z nejkrásnějších hereček, jaké jsem v současném českém filmu viděla. Velká škoda, že není více v podvědomí a nedostává výraznější role. Fenomenální rovněž nacistická doktorka v podání Vilmy Cibulkové.

Tajemné okno (2004)

Atmosféricky velmi zdařilý mysteriózní thriller s působivým dějem, který se však nedokáže vymanit z čistého průměru a rozhodně tomu nepomůže ani jedna z těch nejohranějších point daného žánru. Ač jsem ji nečekala, vůbec mě nepřekvapila, ani nešokovala.

Dentista (1996)

Parádní film béčkového rázu s řádně šíleným "Dentistou" Corbinem Bernsenem v hlavní roli. Znáte tu nervozitu, klepání nohama a neklidné pocity proudící celým tělem, když sedíte v ordinaci u zubaře? Víte, co Vám asi bude dělat. Jak se hlučná vrtačka blíží k Vaší dutině otevřené dokořán, vaše oči strnule upřené dopředu či zběsile těkající z jedné strany na druhou, abyste odhadli, ze které "to" přijde nejdříve. Nad Vámi se sklání zubař s rouškou přes ústa, svítí vám lampou do obličeje a sestřičce říká: "Sestři, připravte se, budeme vrtat..." Zavíráte oči a přejete si, se sepnutýma, zpocenýma rukama, aby to už bylo za Vámi. Dr. Alan Feinstone je zubař, kterého byste nechtěli ani minout na chodníku. Jeho posedlost čistotou, paranoidní představy a odpor ke špíně, zkaženosti a nesvědomitosti svých pacientů ho postupně dovede až k šíleným, brutálním a nelidským metodám. Pokud byste návštěvu u něj přežili, čistili byste si zuby klidně dvacetkrát denně, protože všude by se před Vámi, jako přízrak a hrozba stále vynořovala podoba postavy v bílém plášti a s šíleným šklebem by Vás strašila, dokud byste nepřišli o rozum.

Vysoké podpatky (1991)

Pedro Almodóvar je geniální filmař, ale toto jeho rané, komediálně laděné dílo mě příliš nezaujalo. Jeho roztržitě laděná komediální stránka se mísila s, občas až telenovelově laděnou dramatičností. Ač jde jistě o osobité dílo, raději dávám přednost jeho novějším snímkům.

Rozsudek smrti (2007)

Dokonalý příklad toho, jak snadno se z poctivého, pracujícího a rodinu živícího občana stane ultra mega drsný týpek s ještě drsnějším výrazem, vyholenou hlavou a slušnou sbírkou zbraní. Kevin Bacon touží po pomstě za kruté zabití svého milovaného syna. Jako otec cítí právo vyrovnat své účty po svém, jenže netuší, že tím rozpoutá běsnící peklo, které nejde zastavit. Jeho pomsta má za následek, že stále se více hrotící situace začnou vypadat občas docela směšně. Zvláště, když v podstatě celý film funguje následujícím schématem: Zabili mi syna, zabiju toho, kdo ho zabil. Zabili mého bratra z gangu, musím zabít toho, kdo to udělal. Ublížili mé rodině, musím je zabít. Všechny. Celý děj je jedna velká nářezová jízda odplaty pramenící z obou stran, gangu i Kevinovy postavy. SPOILER. Vrcholem celého snímku je scéna, kdy se Kevin vydá do gangsterského doupěte a jednoho člena po druhém nelítostně kosí vydatnými dávkami ze zásobníků své munice. Na slušného tatínka od rodiny dobrý výkon:) KONEC SPOILERU. Stal se svým způsobem v podstatě jedním z nich, jak mu jeho soupeř ke konci oznámil. Také mě zaujal hezký chlapec jménem Jordan Garrett, coby jeho mladší synek Luke. Ten kluk má talent. Snad se jednou objeví v nějaké pořádné roli. A naprosto to zabil svým výstupem John Goodman:) "Vy jste ten parchant, co jde po mým Billym?"

Příliš vzdálený most (1977)

Na tento film jsem se těšila jak kvůli velkému množství známých, velkých hereckých osobností, tak především kvůli samotné operaci Market Garden. Od doby, kdy jsem začala milovat seriál Bratrstvo neohrožených a četla knihy jemu věnované, mě zajímá vše, co je spojeno s místy, městy a operacemi, kterými "Rota E" prošla a kde bojovala. Po technické i herecké stránce výborné. Jen jsem měla pocit, že celý film se zabývá samotnou operací tak precizně a obsáhle, že charaktery postav zůstávaly v pozadí. Tím, že mě postavy ani nijak neupoutaly, ve spojení s dlouhou stopáží zapříčinilo, že jsem začala být nepřetržitými boji uspávána. Celé samotné akci předchází zhruba hodinu trvající úvod, v němž se všichni na velkou operaci připravují a plánují, ale nijak se nic podstatného či záživného neděje. Pro mě je Příliš vzdálený most až příliš dlouhý a příliš soustředěný na bitvy. Rozhodně skvěle natočený film, ale čekala jsem asi něco jiného.

Ten třetí (2008) (divadelní záznam)

Excelentní hořká komedie prolínající v sobě humor, nadhled, bolest, city, osamělost a melancholii. Skvělý scénář a fenomenální herecké výkony. Září zejména Pavla Tomicová. Ta ženská je hrubá:) Už od doby, kdy jsem ji prvně viděla ve Snowboarďácích a poté v Rafťácích, kde geniálně ztvárnila šílenou matinku Jirky Mádla, mě v každé své roli zaujme svou osobností a výrazným hereckým stylem. Potěšila mě rovněž hudební melodie Michaela Nymana z filmu Piano. Skvěle se sem hodila a dokázala navodit patřičnou atmosféru a dojmy.

Útok dvojhlavého žraloka (2012)

Asylum těžce zklamalo a tuto capinu považuji za jejich nejhorší dílo. I ten poster, vykrádající plakát k Piranha 3D je lepší, než celý tento "Shark Shit." Na druhou stranu, velmi inspirativní. Aneb 2 Headed Shark meets Hotel Paradise. Účastníci reality show Hotel Paradise jsou ohrožováni útokem dvojhlavého žraloka. Přesně takto by to vypadalo, kdyby se žralok setkal se skupinkou metrosexuálních, nadržených svalovců a primitivních, vyumělkovaných nádher z tohoto sračkoidního pořadu. Vše by zcela odpovídalo. Absolutně nezajímavé, otravné a dementní postavy, scénář i dialogy. Mám dojem, že úroveň inteligence i rozmluv by byla naprosto totožná:) Logika i triky dosahují statusu "The worst" a já chvílemi kroutila hlavou nad tím, kam Asylum zahodilo ten svůj nezaměnitelný MEGA styl. Již v začátku přichází dynamický úvod a následné WTF? po prvním výskoku žraloka dvojhlavého z vody při útoku na skupinku lidí. Jerry O'Connell svou rolí v Piranhi 3D zřejmě inspiroval bratříčka Charlieho, který se rozhodl, že jeho životní rolí bude směšná postava profesora Babishe. Za povšimnutí stojí Carmen Electra a její erotické pohyby a kroucení, když se opalovala na palubě, zatímco ostatní šli bojovat proti zrůdné příšeře. Ona si normálně nelehla a neopalovala se, takže to vypadalo, jako kdyby dělala záběry do nejnovějšího porno kousku Rocca Siffrediho. Milý pohled je rovněž na lesbickou scénu, kterou jsem si však nemoha užívat natolik, jak jsem chtěla, protože jsem byla naprosto zdrcena strachem a úzkostí, když se k nim zrovna děsivou rychlostí blížil dvojhlavý žralok:D "Díky bohu, civilizace!", pronesla o rozum ochuzená blondýna, při pohledu na liduprázdný ostrov. Loď má trhlinu, vznikají obavy z potopení, ale po celý film se vesele houpe na hladině, aniž by klesla. Ostrov se začíná potápět, ale při pohledu z dálky vypadá naprosto neporušen, lidé na něm se zdají byt v naprosté pohodě, žádná panika. To a ještě mnohem více uvidíte a uslyšíte v titulu roku!:) Ideální pro uveřejnění do legendární rubriky BRAVA, která pomáhá náctiletým na jejich trnité cestě dospíváním. Lyndsey, 27. Milé Bravíčko, útočí na mě dvojhlavý žralok. CO MÁM DĚLAT?:D "Vím, že je hysterka, ale má právo mít obavy", "Dá se benzín odpálit?", "Kate, deset let jsi nevlezla do vody, když tě strach přemůže, ta věc tě roztrhá na kusy."

Bitva v Ardenách (1965)

Battle of the Bulge: The most epic movie tank battle ever:) Bitva v Ardenách je zatím asi jediný válečný film, který mě zcela odrovnal svým obrovským množstvím hlášek:) Totálně drsní Charles Bronson a Telly Savalas (opět s geniálním hlasem Miroslava Moravce). Skvělý scénář, postavy a především také onen fenomenální tankový souboj. "Tak takhle vypadá poražený nepřítel, jako byste zajali nedělní školu", "Řekněte mu, že Američané se učí ustupovat."

Zabijácká hora (2011) (TV film)

Z Hory osudu se začíná kouřit a sestavené Společenstvo se vydává na cestu:) Na jejím konci na ně však nečeká Temný pán Sauron, ani jeho početná armáda Skřetů. Je to jakýsi obrovský hybridní tvor, skrývající se v horách a jehož tvůrci nazývají drakem. Nenechte se však zmýlit, to hrozivě krásné zvíře, které je "připláclé" na přesně okopčený plakát z Vertical Limitu, je ve výsledku ve filmu ukázáno jako hodně nepovedené, digitální "cosi." Takže, situace se začne hroutit a Společenstvo se rozpadá. Všichni pořád někam lozí, padají a křičí. Světlým bodem mezi vzrůstající nezáživností jsou scény s těmi malými, mrštnými, lozícími potvůrkami, které snad měly být drakovými potomky. "Někoho vidím." - "Ty máš vizuální kontakt?"