Bowling for Columbine (2002)

Opět hodně jednostraný snímek zachycující několik zajímavých faktů o USA . Ohání se například vysokým počtem obětí střelných zbraní ale už neuvede, že 56% tvoří sebevraždy. Zápletku filmu tvoří pokrytecké příběhy typu stáhnutí munice z K-martu či stupidní rozhovory, kde sestříhali vesměs pouze Moorovi otázky. Na druhou stranu občasné vtipné pasáže a animace vytrhávají film z paranoidního patosu. 65% Každopádně bych doporučil shlédnout raději Sicko.

Bezstarostná jízda (1969)

Pohodová old school road movie, proložená hippie osudy, z nichž se line vůně marihuany až k vám na sedačku, přislibuje kvalitní večer nejlépe omocněn nějakou slabší drogou, která pomůže odlehčit drsný závěr bájných 60. let.

Sicko (2007)

Upřímě řečeno mi takovéto jednostraně kritické filmy moc nevoní. Fakt, že řežisér měl vytvořený odsuzující závěr, ještě před první klapkou natáčení, posílají objektivitu filmu do pohádkových měřítek. O hvězdičky se však zasloužil na druhou stranu velice vtipným zpracováním (list neduhů ve stylu star wars mě opradu rozesmál), zajímavými postřehy autora a několika, doufám aspoň zčásti pravdivými, životními osudy. 70%

Útěk ze Sibiře (2010)

Tyto druhy filmů nejsou o strhujícím zvuku a dokonalém střihu. Film má co nejlépe prodat námět, na jehož motivy byl natočem. Dialogy slouží pouze k popisu vlastního příběhu, protože jen težko lze vystihnout 6500 km dlouhou pouť v několika hodinách. Každopádně strhující ukázka odhodlání a celkově síle člověka. 80%

Další rok (2010)

Smutný snímek zachycující osamělost postav v kontrastu se spokojenou rodinou. Film zdůrazňuje fakt, že ne vždy když obětujeme ať už čas, peníze nebo budoucnost jinému člověku, má on stejný záměr s námi. Myslím, že každý se někdy po krátké známosti zasnil nad společným životem, když ráno přislo tvrdé vystřízlivění v podobě faktu, že už se nikdy neuvidí. Už jen styl komentáře, který jsem právě vytvořil vypovídá, že alespoň jednoho diváka film k zamyšlení donutil. 80%

Krvavý diamant (2006)

Až budete vstávat za tmy do práce jen aby jste se od šéfa dozvěděli, že tak neschopnýho idiota ještě neviděl, chvíli na to spatříte skupinku mladých fakanů jak se smíchem utíkají od vašeho čerstvě objetého auta, kterým prodrkotáte cestu domů, kde najdete svoji ženu užívajíc si s vaším nejlepším přítelem, tak místo bědování o hořkostech života, stáhněte Blood Diamond a 143 minutách zjistíte, že může být hůř. 85%

Mechanický pomeranč (1971)

Mechanický pomeranč Přiznávám, že tato kultovní legenda byla mým prvním střetnutím s prosnulým režisérem. Svérázný rozbor mladíka, opovrhujícího měšťáckým životem, užívajícího si života nesympatickým vulgárním způsobem, naznačuje, že nebude sledovat film s vyhraněně kladným respektive záporným hrdinou. Pravě tato nečernobělost filmu způsobuje žádanou nepředvídatelnost filmu. Kontroverzi umocňuje občasná erotika (v rámci přístupu filmu od 15 let), která je, především díky pečlivému výběru aktérek, příjemným odlehčením. 80%

TRON: Legacy 3D (2010)

Všechen respekt Kosinskymu za ztvárnění tak plytké a pro mě nepochopitelné myšlenky filmu do vice než stravitelné podoby. Dílo je přehlídkou nejmodernějších efektů, doplněných skvěle se hodící muzikou. Bojová scéna zuřící na diskotéce v pozadí s šíleně tancujícím Zuzou (jedna z mnoha rolí, kterou musí být radost ztvárnit) je předčasným vyvrcholením filmu, jehož konec se ztrácí v klasice kýčovitého happyendu stylu Armagedon. 70%

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Hlavním důvodem shlédnutí filmu nebyla ani tak touha po večení porci divokého západu, jako fakt, že mi chyběla poslední fakjfka u 20-ti nejoblíbenějších filmů na ČSFD. Od prvních okamžiků filmu si vás podmaní výrazná Morriceneho hudba, vyzdvihující dílo z krabice westernového průměru. Záběry Uglyho obličeje, na kterém téměř nikdy nezapomene vysedávat moucha (zajímalo by mě, jak to v praxi provádí), stále si připalujícího doutníky Gooda( o kterých mě režisér přesvědčil, že mají nazev Arch Stanton) nebo finální scéna, trvající několik minut a sestávající se pouze ze záběrů na obličeje hlavní Trojky, stojí za proležení před obrazovkou další, bezmála 3 hodiny života. 90%

Blikající světla (2000)

Večerní odreagovačka s vynikajícím Madsem Mikkelsnem, plná zábavných scén. Flashbacky postav prokladájící děj, vypravějí, poměrně nostalgicky, vedlejší dějovou linii o vzniku přátelství,což kontrastuje s hrubostí dospělosti postav. 80%