Báječní muži na létajících strojích (1965)

Báječné. Repliky dávných strojů v plné síle plachtí nebem. Stačilo by jen pozorovat letecké záběry filmu a mistrné umění aviatické na strojích z počátku století. Kousky na které by se neodvážil leckterý dnešní pilot s moderním strojem jsou prokládány triky ala Karel Zeman. Vtipné je i satirické ztvárnění jednotlivých národů. Mohl bych film velebit dlouho, ale raději se podívejte sami.

Warrior (2011)

Několikrát jsem si zkontroloval jestli jsem viděl stejnou verzi filmu, který je zde prohlašován za Oskarového favorita. Výkony herců obstojné, hudba výborná (sympatické, že se v americkém filmu objevuje hymna EU), ale to přece na kvalitní zážitek nestačí. Když tak nad tím přemýšlím, ani napětí tomu nechybělo. Filmu bych odpustil i předvídatelný děj, čemuž u tohoto žánru není lehké předejít. Ale ty stupidní rodinné dialogy, co tam spolu vedou... wtf? Co je to za nápad prokládat zápasy srdceryvnými scénami z rodinné minulosti. Bad dady sklouzne zpět k alkoholu a bráchové si v ringu konečně vyříkají rodinnou minulost. No prostě mi to chvílemi připadalo jako vystřižené ze South parkovské parodie na wrestling. =70%

Pelíšky (1999)

Výběr nejlepších herců doby se spolu s vtipným scénářem spojuje ve dvouhodinovou porci zábavy. Dialogy plné inteligentních dobových narážek a problémů v podání tak skvělých představitelů jsou nesmrtelné. Můj aspirat na nejlepší porevoluční český film.

Přepadení (2010)

Ne že by mě téma nezaujalo, ale samotné ztvárnění příběhu mi místy přišlo zdlouhavé. Politická linie děje mi přijde zbytečná. Na druhou opravdu zajímavé prostřihy reálných scén. Osobně bych doporučil spíše epizodu Leteckých katastrof (Mayday).

Avatar (2009)

Ve většině 5-ti minutových večerníčků se skrývá hlubší myšlenka, než v tomto bezmála tří hodinovém , jak by řekla NOVA, megafilmu. Uznávám, že ztvárnit naprosto nový svět není jednoduchý úkol, ale promrhat takovýto potenciál nedostatkem fantazie autora je škoda. Pokémoni jsou nápaditější než zvířata na Pandoře. Když film jako tento tolik potrpí na vizuální stránce tak by mohl vytvořit něco zajímavějšího, než krávu s bonusovým párem nohou nebo pterodaktyla. Pokračuje to zpětnými zdrcátky robotů, otázkou co tak asi skrývají Na’vi pod to svou bederní rouškou... Prostě mi přijde, že tvůrce chtěl vytvořit novou planetu, ale příliš se přitom držel pozemských konvencí.

Angel Heart (1987)

Náročný film se spoustou vedlejších postav, jejichž množstvím vás chtěl autor záměrně rozptýlit. Přestože jsem pointu moc nepochopil, hodnotil bych film pozitivně, především díky jeho zajímavé lehce nadpřirozené atmosféře

Habermannův mlýn (2010)

Věrohodné svědectví nejvýznamnějších deseti let minulého století. Většina postav se chová příjemně přirozeně. Zajímavé je také česko - německé herecké obsazení v čele jak s klasicky dobrým Rodenem tak i pro mě neznámým sympatickým Waschkem. A poslední scéna s židovskou hvězdou na prsou při odsunu ze Sudet mi přišla jako vtipná recese nakonec.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Co jsem viděl film poprvé uběhlo něco málo přes pět let. Nepolíben filmovými žebříčky jsem jej zařadil do škatulky dobrých filmů a doporučil pár známým. Dnes jsem usoudil, že uplynula dost dlouhá doba shlédnout tento statistický klenot znovu. Poprvé jsem kouzlo filmu spatřoval v překvapivém nepředvídatelném ději. Dnes jsem se kochal především vyjímečnou kamerou (nejpovedenější asi příjezd Andyho točený z vrtulníku zachycující celý vězeňský komplex v několika vteřinách) a i přes vědomí koncem, mě závěrečné scény opět dostaly. =90%

Pozemšťan (2007)

Zprvu zaujme nezvyklý námět filmu, který však po několika desítkách minut odsoudí zbytek filmu k jedinému možnému závěru. Většina děje je pak vyplněma historickými teoriemi vybraných událostí. Nic pro mě. =40%