Zlatý kompas (2007) odpad!

Trochu se stydím za to, že to hodnotím, přestože jsem asi hodinu před koncem usnul. Každopádně těsně před koncem jsem se opět vzbudil v důsledku rozhořčených komentářů mých bratrů, s ověřeně obdobným vkusem, kteří prohlásili, že zakončení bylo stejně odpadní, jako celý předchozí děj/neděj. Parodie na propracovaný svět jako z pera JRRT nebo některých jiných, ale naprosto bez souvislostí. Všechny informace o zbytku světa v LOTRovi dostáváte opatrně naservírované zahalené v takovém pološeru, na pokraji zapomění, v Kompasu asi jako fakta v novinách. Nemělo to pointu, celé se to točí kolem zlaté hračky, jejíž funkci vám nikdo nevysvětlí (respektive nesmyslně vysvětlí), je to poslepované z nejohranějších klišé z kdečeho, od matrixu po stardust, jenom tak nešikovně, že z nich vznikla superklišé. Obsahuje to tunu pochybných označení (nevím jak to je v originále), jako Norisko nebo Romuni, která jsou až urážlivá pro některé obyvatele řekněme, hm, Norska či Rumunska (těch hlavně). Před čtyřmi lety v Londýně toho byly plné plakátovací plochy na eskalátorech v metru, tehdy jsem si říkal, že se na to někdy mrknu, teď toho lituju, byl to naprosto ztracený večer, měl jsem dát víc prostoru hokeji nebo zkouknout tři díly některé z prvních řad X-Files. Hanba autorům.

Billy Elliot (2000)

"Wanted to mark this one with four stars only, you c, but the ending was just too gr8 for just 4, so I'm giving 5, you c." Kurde, ten jejich newcastleský slang se nedá reprodukovat textem, to se musí slyšet a vidět. Pěkný film, zdaleka ne "mee cup o' tea, you c", ale dostalo mě to. Skvělý scénář i režie, a poté, co jsem dneska hodnotil Titanic II jako nejhorší film, co jsem kdy viděl, tohle je bezpečně v první stovce, a to spíš v horní polovině. Doufám, že za to ten kluk dostal nějaké ceny, to musela být makačka.

Titanic II (2010) odpad!

Je to snad první film, u kterého jsem po celou dobu nedělal nic jiného (vedle čekání na konec), než vymýšlel ty nejtvrdší výrazy, kterými to tady teď otapetuju; vzhledem k tomu, že jsem mezitím poobědval, už jsem některé zapomněl, tak to asi nepomluvím tak ostře, jak jsem chtěl, ale pokusím se vypíchnout to nejpodstatnější: a) Otřesný scénář, režie, kamera, efekty, script, herci i všechno ostatní, jako by každý jeden z nich byl absolutní amatér, chápu, že to všichni dělali pro peníze, proč by tohle ale někdo produkoval, to netuším, ti na tom určitě netrhli ani 20% nákladů a dobře jim tak b) Původně jsem měl na jazyku jedno obrovské klišé, ale teď to změním na megaklišé slepené z těch nejotřepanějších a nejtrapnějších momentů jiných filmů, u kterých se stydíte, že se na ně díváte, tolik nesmyslných věcí (kupř. tahání za páku proti směru šipky a nadávání, že je to zaseklé, denní světlo na člunu uprostřed noci, oživování v jednom člověku když dva se dívají a všichni to jsou profíci a desítky dalších hovadin) c) Absolutní ztráta času to určitě nebyla, každému bych doporučil to vidět, abyste měli s čím srovnávat a nepomlouvali film jako absolutní odpad jen proto, že se vám nelíbil, ale vzpomněli si na tenhle, který se nemůže líbit nikomu Sečteno a podtrženo je tohle asi nejotřesnější hovadina, co jsem kdy viděl a nebýt slušný člověk, použil bych místo těch hovadin mnohem tvrdší výrazy - je to ostuda filmového umění a všechny zodpovědné autory bych nechal zbyčovat a vyloučit z asociací ve kterých jsou. Co se týče herců, tak ty (které už jsem někdy v něčem viděl) omlouvá snad jen to, že na papíře to možná ještě nevypadalo tak zhovadile, jako ve výsledku > dal bych odpad se třemi vykřičníky!!!

Proroctví (2009)

Zajímavý kus, možná mě v hodnocení ovlivnilo, že jsem se na to díval mezi půl čtvrtou a půl šestou ráno, venku pršelo a dodalo to tomu filmu trochu napětí. Každopádně u scény s kamínky v lese před koncem jsem si pěkně vybavil oblíbený film Homera Simpsona - Left Behind :-D. Dávám 4*, zaslouužilo si je to.

Jumper (2008)

Ne nejoriginálnější ale ani nejhorší film, takový průměr, našel jsem ho na csfd když jsem si osekal výběr na novější scifi a nezklamal, dvě cesty vlakem do a z Ostravy utekly podstatně rychleji. Dávám za tři *. PS: Jenom ještě komentář k popisu filmu - "organizace zvaná Paladin", to je pěkná blbost, prosté "řád tzv. paladinů" by bylo o dost lepší, popř. přeformulovat celou větu, vždyť to, že paladin je anglický výraz pro jakéhosi "božího vojáka" ví snad každý už od dob starého dobrého Warcraftu 2.

Pohřben zaživa (2010)

Díky Jardovi Neumannovi z Pacova za výborný tip. Hůrka syndrom (tj. když 5 týpků z Devítky bodá do špatných hobitích postýlek zatímco jsou nastřídačku zabíráni spící hobiti naproti přes ulici) u kopání špatného hrobu a špatný konec tomu nasadily korunu, asi nejlepší hraný film, kde hraje jenom jeden herec, co znám. Dávám 4*.

Odpočítávání (2010)

Skvělý výkon Mika Sheena a Sama Jacksona, nemůžu dát 5* jako trest za to, že nás autoři připravili o hříbek a místo něho už pustili první titulky :-).

Temná relikvie (2010) (TV film) odpad!

Původně jsem tomu chtěl dát jednu * za obsazení Jima Fraina, kterého jsem si oblíbil jako Mastera Cromwella v Tudorech, ale pak jsem od té jedné začal odečítat - jedna dolů za hrozivou grafiku většiny efektů, některé opravdu vypadají, jako by je dělal někdo, kdo s Mayou dělá už celý týden, další dolů za to, že hercům zjevně nikdo nevysvětlil, kam nakonec ty efekty přijdou, třetí za hrozivě obsahově prázdný scénář a poslední čtvrtou za poslední větu "We did it!" s jakousi radostnou melodií na pozadí navozující husí kůži, kterou mívám, když s podobnou hovadinou přijde Česká televize, ta to ale aspoň vydává za pohádku, což mi aspoň s výjimkou Vánoc zabrání v tom, abych na to zíral. To je jedna mínus jedna rovná se odpad, odpad mínus dvě rovná se -40%. Nejhorší blbost za hodně dlouhou dobu, ani svěcená voda ani zasazení do mého oblíbeného historického období tomu nemohly pomoct. Autoři, styďte se!

Pozemšťan (2007)

Asi vůbec nejlepší film, co znám. Geniální scénář, dobří herci, taková ta oscarovská jednoduchost (tím myslím taková ta uměleckost, co často sklízí oscary), velká poklona režisérovi ale hlavně zesnulému scénáristovi, srdeční záležitost. Tohle by šlo dokonce velmi snadno nadabovat a formou televize rozšířit i mezi českou, jinak zadubenou a do přiblblých českých telenovel zahleděnou, veřejnost. Dokonce se premisa tohoto filmu nevylučuje s mým maherovským přesvědčením o neexistenci jakýchkoli božstev, přestože tu vlastně vystupuje Kristus osobně. Prostě geniální, moct dát jednomu jedinému filmu 6*, tak tenhle je u mě má.

Království nebeské (2005)

Divím se celkovému špatnému hodnocení tohohle filmu, já dávám bez váhání 5* a kdo mě zná, ví, že to už něco znamená. Byl to přesně můj šálek čaje, možná, že špatná hodnocení zapříčinila osekaná kinoverze, já viděl extended tříhodinový historický velkofilm, o kterém nechápu jak je možné, že mě pět let míjel a nepotkal. Krása. Jak tady golfista napsal, jak je Scott s kvalitou filmů někdy nahoře, někdy dole, tak to je jistě pravda - krátký Gladiator - špica; extended Gladiator - nudná blbost; extended Kingdom of Heaven - špica; krátký Kingdom - netuším.