• Krátkometrážní

Tři metry nad nebem (2010)

První půlka byla povedená, minimálně v rámci žánru. Prvních deset/ patnáct minut se mi hodně líbilo. Rozdílná prostředí a životní styly/hodnoty jsou vyobrazeny celkem autenticky. Ze začátku se zdá, že budou postavy asi i rozvedeny po psychické stránce, což mě hodně mile překvapilo, ale záhy to ztratilo význam, protože tak v jedné třetině snímku se už psychologie neřeší vůbec. Jak už jsem napsala, první půlka se mi líbila, byla jsem zvědavá co se stane, že je na první pohled jednoduchý příběh rozveden do dvouhodinové stopáže...., ale ta druhá půlka se vážně nepovedla. Co to sakra mělo být ? Na hodinu roztahaný opakující se motiv- tedy s menšími úpravami. Bez hlubšího smyslu a něčeho zajímavého. Po chvíli se pak vše stává naprosto předvídatelným včetně závěru. A nezachránila to ani (na tu bídu v druhé polovině povedená) poslední scéna (nebo spíš několik posledních scén). Velká škoda té druhé poloviny, mohl to být celkem vydařený snímek. Slabší 2 hvězdy. ----"Jednou se to stane ... Jen tak stojíš ... a uvědomíš si, že nechceš být jako nikdo kolem tebe. Nechceš být jako ten debil, kterého si zmlátil, ani jako tvůj otec ... ani jako bratr ... A od té doby nebude nic stejné. Nikdy. Není cesty zpět. Víš to.Tehdy se pokoušíš zjistit, kde to všechno začalo."----

Spisovatelé (2012)

Další z takových těch rodinných-drama-propletených-několika generačních a místy vtipných snímků. Tenhle se ale povedl takže se dala lehká ohranost témat odpustit. Povedlo se obsazení, prostředí je příjemné a všechno působí hodně pohodově. Objektivně se nejedná o žádný velkofilm, jak po obsahové stránce, tak z hlediska zpracování. Ale film na mě působil upřímně, realisticky, postavy jsou celkem povahově rozvedené, což zas není tak obvyklé na film, kde je většina postav důležitých pro celkový děj. Je to zkrátka pohodový snímek, (dobře, občas lehce primitivnější) na zasmání (možná na lehké zamyšlení) a pokud od toho nebudete čekat nic víc, tak byste neměli být zklamaní. :)

Drive (2011)

První scéna je fajn a prvních přibližně 15 minut taky. Ještě do té jedné třetiny jsem si říkala, že se tam začne dít něco, co za to bude stát, ale jak se film přehoupne do druhé půlky, tak se už neděje nic co by stálo za vidění. Klišé, klišé, nechápu o co se tvůrci snaží pomocí zpomalených scén a soundtracku. Ani jedno se k tomu nehodí. Citlivý soundtrack by sice mohl působit kontrastně k akčnímu filmu, ale muselo by tam být alespoň něco, vyvolávající emoce. To tady nebylo. A umělecky zpomalené scény- bez významu, přišlo mi to v určitých pasážích až komické. O postavách se divák dozví pramálo, prakticky nic. A celá gangsterská zápletka je hodně umělohmotná a ve výsledku tak působí i celý snímek. Všechno je hrozně roztáhlé a samotný příběh by se dal zpracovat do deseti minut. Ale popřít nemůžu že závěr se povedl. Slabší tři hvězdičky a znova to vidět nechci.

The To Do List (2013)

Jedno klišé za druhým, ale občas jsem se zasmála.

XXY (2007)

Bezcharakterní Alex jako symbol zastupující všechny kdo snad kdy měli co dočinění s intersexualitou. Syrově natočený snímek, který se snaží působit co nejpřirozeněji, možná lehce poeticky na mě ve výsledku působil jen prázdně, nevýrazně. To jediné co bych napsala k ději je právě ona již zmíněná intersexualita. Nic víc se nekoná. Děj se prázdně motá okolo jednoho momentu, nikam nepokračuje, hodně je nadhozeno k zamyšlení, ovšem dotáhnuto není nic. Film nic neříká, nemá prakticky závěr, pointu, ani vysvětlení. Postavy jsou bezcharakterní, přímo mrtvolně pasivní, jednoduše vycpávka prostoru obklopujícího Alex. Škoda, protože potenciál námětu rozhodně nechybí.

Velký závod (2013)

Optimistický pohodový snímek u kterého jsem se celkem nasmála. Realisticky zachycuje sen jednoho Francouze- vše co mu stálo v cestě (obrazně i fyzicky) a vše co se během ní přihodilo. Lehce propojuje dohromady hned několik rovin příběhu, několik generací a několik rýpanců spojených s "předsudky" vůči pár ostatním státům. Tenhle příjemný snímek s hodně povedenou kamerou si znovu asi nepustím, ale rozhodně nelituji, že jsem ho viděla.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Chápu, že lidé, kteří nečetli knihu musí být zmatení. Pro mě ale bylo tohle zpracování hodně povedené. Nic důležitého se nevynechalo, což musel být vzhledem k složitosti děje celkem těžký úkol. Zkrátka a jednoduše vše co tam mělo být tam bylo, herecké výkony jsou hodně povedené, skvělá hudba, atmosféra a prostředí věrně kopírující knižní předlohu, dokonalé efekty a celá vizuální stránka. Ani chvíli jsem se nenudila a doufám, že další dva filmy budou v podobném duchu. Silné čtyři hvězdičky.

Thor (2011)

Místy vtipný, místy lehce primitivní (řeknu-li to okázale). Bezpochyby to je ale povedený moderní fantasy snímek, kterých moc nevzniká, takže jsem ráda, že jsem se odhodlala ke shlédnutí. Povedená vizuální stránka, promyšlené a vychytané bojové scény. Vtipné a autenticky působící propojení fantasy-mytologického motivu a "našeho" světa. To co mě ale drželo u snímku až do konce je herecké obsazení Hemsworth a Hiddleston (možná dokonce i v obráceném pořadí :D) si ztvárnění super-hrdinů evidentně užívali. Prostě to zahráli hodně dobře a dobře se na ně taky dívalo. To co lehce kazí dojem je dějová linka- trochu slabší ve srovnání s celkový zpracováním. Ale rozhodně jde o vysoce nadprůměrný film v rámci svého žánru. Co se týče hodnocení tak jsem na hraně mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Asi se nakonec přikloním k těm třem, ale vězte, že jsem se ani chvíli nenudila a pokud vám nevadí fantasy, tak vřele doporučuji ke shlédnutí.

The Lying Game (2011) (seriál)

Když chcete vypnout a nepřemýšlet. Pro pohodová odpoledne s horkou čokoládou...Musíte být ovšem toho správného pohlaví a věku...Za mě silnější 2 hvězdičky- když to vezmu objektivně.

The Ledge (2011)

První třetinu snímku jsem byla absolutně nadšená, Kompozicí příběhu, do detailu vylíčenými charaktery a nakonec i životními osudy postav. Střídá se několik způsobů vyprávění příběhu, což příjemně zpestřuje (při zpětném hodnocení) ne tolik komplikovanou hlavní dějovou linku. Jednotlivé postavy se postupně rozvíjí, člověk jim začíná rozumět. Celý film je založený především na dialozích a silných charakterech postav spolu s charismatickým hereckým obsazením. Děj se prakticky odehrává jen přibližně na 3-5 rozdílných místech, což mě utvrzuje v domněnce, že dobrý film nemusí být rozhodně přeplácán pestrostí interiérů, exteriérů a jak jsem dnes zjistila ani dějová linie nemusí být nutně geniální. Kdyby mi někdo vyprávěl příběh, který snímek zachycuje, pravděpodobně bych se ani nepodívala, kdo tam hraje. Je pravda, že pro mě osobně bylo možná ve filmu trochu moc toho náboženského motivu, ale na druhou stranu bylo všechno podáno tak nějak nenábožensky- tím myslím to co stálo za tím náboženským motivem (nechci spoilerovat :)- pochopíte, když se na film podíváte, což mimochodem vřele doporučuji;)) a vyvažující ateistické teorie, které zase mohou být lehce proti srsti věřícím (ale já se s nimi kompletně ztotožňovala). Okolo poloviny stopáže se všechno zpomalí, ale nějak se povedlo, že jsem se nepřestala bavit i když nadšení na chvíli opadlo, nicméně v závěru vše zase nabralo otáčky....Abych to nějak shrnula. Jedná se o pravděpodobně jeden z nejlepších všedně psychologických snímků, které jsem kdy viděla. A přiznávám, že na tom má velký podíl charisma dvou hlavních představitelů. A ještě bych neměla zapomenout pochválit kameru. ----"God gives us free will for that purpose.Otherwise, we would just be puppets.Life would be...Life would be meaningless.That's the beauty of eternal salvation.You see, anyone can go to heaven or hell,because anyone can be saved. It's your choice." " Unless you're a kid in China who gets hit by a bus and never even heard of this getting saved deal."----