Nic nás nerozdělí (2012)

Nesmírně emotivní, ba téměř dokumentárně natočený film, v němž hlavní prim hraje nezdolná touha po znovushledání se svými blízkými. Snímek Lo imposible se rovněž může pochlubit perfektními hereckými výkony a realisticky zpodobněnými minutami po tsunami. Skvělá práce! „On December 26th, 2004, the deadliest tsunami on record hit the South East Coast of Asia. The lives of countless families all over the world changed forever. This is the true story of one of those families.“

Až na dno (2017)

Snímku Submergence se nedají upřít dvě věci. Tou první je fakt, že i přes mizerný scénář, nataženou stopáž a doslovné vysvětlování všech skrytých i očividných metafor ve snímku občas probleskne jakási tvůrčí originalita. Tou druhou je fakt, že i přes tyto zjevné a velmi bolestivé nedostatky se hlavní duo herců s mimikrami Jamese McAwoye a Alicie Vikander snaží seč může. A to je vzhledem k nemastnému a neslanému výsledku alespoň nějaké plus, byť ani to snímek Submegence nezachrání od temných vod filmového průměru. Škoda. „I've thought about bodies buried at sea. It's not dust to dust, that's for sure. It's water to water.“

Psí ostrov (2018)

Stejně jako předchozí filmové počiny Wese Andersona, je i Isle of Dogs nádherně podivnou a čarokrásně animovanou záležitostí, která pohladí po duši. Snímek rovněž nabídne, jak už tak bývá u filmů Wese Andersona zvykem, spoustu tvůrčí kreativity společně s mimořádnou citlivostí v každém filmovém políčku. Jen škoda té "přepálené" stopáže, která výsledný dojem z celého snímku lehce kazí. Až na tento detail se však jedná o další vytříbený kousek v originálním portfoliu nadaného režiséra. Skvělá práce! „I was the guard dog for Mayor Kobayshi's ward, but I love him, and...“

Delirium (2018)

Zcela průměrný, dějové průhledný a trestuhodně nezajímavý horor, na kterém za zmínku stojí leda tak úchvatné interiéry domu a pár "lekaček". Nic víc, nic míň. Škoda.

Deadpool 2 (2018)

První "Deadpool" byl jako blesk z čistého nebe. Malý a podfinancovaný snímek z roku 2016 avšak i navzdory těmto negativním atributům dokázal uspět, na čemž měl znatelný podíl chytrý scénář a Ryan Reynolds, který Deadpoola "osadil" koňským šarmem a geniálním kousavým humorem. Když byl tedy po tomto úspěchu oznámen díl druhý, který měl mít mnohonásobně větší rozpočet, měl jsem lehké obavy. Nevytratí se ono kouzlo z prvního dílu? Nebyl ten úspěch zčásti docílen i tím, že tvůrci měli omezené finanční prostředky, a tudíž museli více improvizovat? Po zhlédnutí druhého filmu mohu s radostí konstatovat, že veškeré mé obavy se ukázali jako neopodstatněné, jelikož Deadpool 2 je, stejně jako první díl, úžasnou akční jízdou prodchnutou sarkastickým humorem a mnoha popkulturními narážkami. Jistě, při bližším zkoumání zjistíte, že Deadpool 2 je jen jakousi opulentnější, dražší a delší verzí snímku z roku 2016, nicméně ani tento detail Vám vážně nezabrání v tom si film královsky užít. Počínaje samotným Deadpoolem a konče skvěle choreograficky zvládnutou akcí, to všechno dohromady vytváří výbušný letní koktejl s výraznou komediálně-akční složkou po okraji červené sklenice, který Vás chytne a už nepustí. Pan Pool je totiž zpátky a vy ho chtě nechtě budete milovat. Skvělá práce! PS: Škoda týmu X-Force a epického Petera! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „With this collar on, my superpower is just unbridled cancer. Give me a bow and arrow and I'm basically Hawkeye.“

Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

Fenomenální Barbora Hrzánová jakožto osmiletá školačka, která skrze naivní dětskou optiku nahlíží na události husákovské normalizace a na příhody dějící se jí a jejím blízkým. Skvělá práce!

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Zklamání. Když do kin v roce 2015 vstoupil první "Jurassic World", způsobil opětovný "boom" v zájmu o dinosaury, přičemž se z nenápadného filmu, od něhož nikdo nic nečekal vyklubal jeden z nejvýdělečnějších snímků roku. Bylo tedy jasné, že bude pokračování, nejlépe opět pod taktovkou Colina Treworrova. Bohužel, dopadlo to jinak. Na režisérskou stoličku se usadil J.A. Bayona, a pracně vybudovaný svět od základu předělal. K horšímu. Snímek Jurassic World: Fallen Kingdom již na první pohled působí značně prvoplánově, "mixuje" v sobě několik žánrů, z nichž nefunguje téměř většina, takže přičtete-li si k tomuto všemu i ploché a znuděné hlavní i vedlejší postavy (Chris Pratt na každém záběru vypadá, jako že je zde z donucení), dostanete velmi nesourodý a značně odtažitý snímek, který neměl pravděpodobně vůbec vzniknout. Jurassic World: Fallen Kingdom totiž bortí všechno to krásné co první film s takovým úsilím vybudoval. A mohu Vám upřímně říci, že už teď se děsím, s čím na nás vyrukují tvůrci ve třetím díle. Chraň nás Bůh! PS: Jediným světlým bodem v tomto filmovém kalichu hořkosti je role Jeffa Goldbluma, který se vrací jako slovutný doktor Ian Malcolm! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „These creatures were here before us. And if we're not careful... they're going to be here after. Life cannot be contained. Life breaks free. Life... finds a way.“

Rampage Ničitelé (2018)

Oddychová "no-brain" záležitost, jejíž hlavní síla tkví v počtu a způsobu zničení mnoha "CGI" budov. Rampage se nese v podobném duchu jako "Godzilla" či "Cloverfield", nicméně tvůrci zde sázejí na poněkud odlehčenější notu vyprávění, přičemž výsledný dojem posiluje sympaťák Dwayne Johnson. Bohužel, zdálo se mi, že si zrovna v tomto případě si nevybral zrovna šťastně. Snímek je totiž zoufale nevyvážený, postavy nejsou dotažené a je Vám v podstatě jedno, co se s nimi bude dít. Jediné, co chcete, je další opulentní destrukce v režii monster, nicméně i tou se nepochopitelně šetří. Ve finále tedy dostaneme 107 minut trvající "trailer" na to, co jsme ve skutečnosti chtěli vidět. A to je vzhledem k potenciálu látky velká škoda nemyslíte? „Like my grandpappy always said: us assholes gotta stick together.“

Děsivá temnota (2018)

In Darkness má nadějný start, nicméně tvůrci celý koncept, který nastínili na začátku po chvíli zcela zahodí, přičemž tu najednou místo křehké a slepé hráčky na piano máme trpělivou vražedkyni dychtící po pomstě. Po pravdě, od té doby už je snímek jenom nudnou a předvídatelnou záležitostí, u které jsem hořce litoval, že jsem si jí vůbec pouštěl. Alespoň, že na krásnou Natalii Dormer se pořád pěkně kouká!

Plán útěku 2 (2018) odpad!

Escape Plan 2: Hades aneb chaotický mix šíleného střihu, kamery, hudby, pojetí vězení jako z filmu "TRON - Legacy", robotů téměř jako ze "Star Wars" a epizodní, ba téměř neúctyhodná role Slye. Tohle vážně hodně bolelo.