Final Space (2018) (seriál)

Delikátní sci-fi animovaná lahůdka, z níž tryská neuvěřitelné množství tvůrčí hravosti a nepřeberných nápadů. Seriál Final Space rovněž zaujme propracovanými charaktery, které se v průběhu děje přirozené vyvíjejí, osudovými příběhovými zvraty a pořádnou porcí vybroušeného humoru a dialogů. A zejména poslední jmenovaný atribut Vás zkrátka a jednoduše vtáhne a už nepustí. Olan Rogers a David Sacsk tedy stvořili oku i duši lahodící animovanou záležitost, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. Tohle se totiž vážně hodně povedlo. Výborná práce! (Netflix) „It's An Alien On My Face! It's An Alien On My...It's A Space Alien!“

Hnüs (2019)

Slogan sex drogy a rocknroll nikdy nesedl žádné jiné kapele tak moc, jako právě Mötley Crüe. Je tedy více než zřejmé, že snímek pojednávající o jejich vzestupu, tvrdé muzice a životnímu stylu bude právě v tomto duchu. První polovinu snímku The Dirt tomu tak i skutečně je. Tato část je divoká, bez zbytečných zákrut a má i to správné vysokooktanové tempo, díky němuž Vám dojde, jak šílený život tato kapela vedla. Za zmínku zde rovněž stojí i skvěle nasnímané koncerty a výběr ústředních herců, což výsledný dojem ještě více umocňuje. Je ale vážně velká škoda, že druhá polovina snímku se zvrhne v šablonovitou podívanou o nápravě a cestou za střízlivostí. Jistě, v knize tato část zřejmě nebude tak rušivá, nicméně ve filmu působí vážně hodně uměle a nepatřičně. Kéž by tvůrci snímku tuto část vypustili a věnovali celý počin divokému stylu a tvrdé muzice jako v polovině první. Výsledný produkt by pak určitě vypadal daleko lépe. Ale i přes tento "nedostatek" se jedná o skvělý hudební film, který fanoušky kapely i úplné laiky vtáhne a už nepustí. Skvělá práce! (Netflix) „We wanna knock people on their asses and we gotta give them a show. I'm talking like on stage or in clubs. The fans, they're dying for some anarchy. So let's give it to them.“

Basket (2020) (seriál)

Ulítlá a neskutečně přisprostlá animovaná záležitost, u níž jsem se téměř pokaždé lámal smíchy. Jistě, tento typ humoru zcela určitě není pro každého, avšak pokud jste fanoušky seriálů "South Park" či "Rick and Morty", tak i tento počin z dílen Netflixu Vás zcela jistě osloví. Kouč Hopkins s jeho týmem totiž aspirují na jedny z nejbláznivějších a nejzábavnějších animovaných postaviček. Skvělá práce! (Netflix)

Tenet (2020)

Trvalo to dlouhé tři roky, avšak konečně je to tady. Je tu další mistrovský zářez režijního matadora Christophera Nolana, který i přes delší stopáž a zhuštěnější látku drží pomyslnou kvalitativní laťku vysoko nad všemi ostatními. Tenet - slovo, jenž je ve své podstatě krásně znějícím palindromem, definuje celý tento epický spektákl, v němž se dvě protichůdné roviny prolínají s neuvěřitelnou tvůrčí hravostí a osudovým důrazem. Celý tento "mindfuck" výjev obestírá precizní kamera Hoyte van Hoytemy, těkavý soundtrack Ludwiga Göranssona a vybroušeně novátorská akční stránka, na níž je vážně radost pohledět. Samozřejmě nemohu opomenout samotnou příběhovou kostru, která díky hodinářské práci scénáristy a režiséra v jedné osobě přináší do filmového blockbusteru tolik potřebný impulz k tomu, aby divák konečně zase přemýšlel téměř o všem. Každý detail, fráze či čin, kterak se může divákovi zdát zprvu bezcenný, se totiž ve finále může ukázat jako zcela stěžejní střípek komplexní skládačky, díky němuž Vám bude poselství a celkové vyznění dávat najednou dokonalý smysl. Co tedy dodat na závěr? Pokud nějakým záhadným řízením osudu stále váháte, zda si na tento vybroušený filmový klenot zajít do kina, už vážně nemusíte. Jsem si totiž absolutně jistý, že do konce tohoto roku už na plátnech neuvidíte nic tak dokonale promyšleného, komplexního a svým "nolanovským" způsobem i absolutně originálního. Tohle je zkrátka jeden z těch snímků, který si Váš čas a Vaše přemítání nad dějem prostě a jednoduše zaslouží. Tak směle do kina! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „All I have for you is a word: Tenet. It'll open the right doors, some of the wrong ones too.“

Nejvyšší skóre (2020) (seriál)

Výtečně zpracovaný dokumentární počin, který mapuje vývoj některých legendárních her, s nimiž má mnoho z nás spojeno dětství a podstatnou část dospívání. Pokud tedy máte pořád slabost pro Pac-Mana, Mortal Kombat či Super Maria, tak tato dokumentární série je přesně tím pravým retrospektivním okénkem, které nutně potřebujete vidět. Výborná práce! (Netflix)

Host (2020)

Po velmi, velmi dlouhé době povedený duchařský počin, u něhož jsem měl vážně docela nahnáno. Tvůrcům patří velká poklona, jelikož dokonale využili formát, současnou "COVID" situaci a cit pro vytříbené lekačky. Snímek Host také díky střízlivé stopáži velmi rychle uteče, takže zde ani není místo pro nějaké zbytečné dialogy. Tohle se zkrátka moc povedlo, pročež byste si tento hororový zářez rozhodně neměli nechat ujít. Skvělá práce!

Výběrčí daní (2020)

Vážně jsem ve skrytu duše doufal, že tohle bude velkolepý návrat Davida Ayera k něčemu, v čem byl před několika lety vážně hodně dobrý. Snímek The Tax Collector je ale ve finále jenom neuvěřitelně nudnou podívanou, v níž najdete nejenom nefunkční příběh, ale i tragický scénář, lehce zaměnitelnou akční stránku a nezajímavě napsané postavy. Jediným pozitivem tedy zůstává výtečný Shia LaBeouf, který všechny ostatní přehrává způsobem dosud nevídaným. Co tedy dodat na závěr? Nepíše se mi to lehce, nicméně tak nějak začínám podvědomě tušit, že od Davida Ayera už nic ve stylu jeho "End of Watch" vážně neuvidíme. A je mi vážně moc líto, že Shia LaBeouf věnoval energii něčemu tak zbytečnému. PS: Je smutnou ironií, že se Shia nechal pro tento snímek skutečně potetovat, když ve snímku ta tetování nejsou skoro vůbec vidět. „I got a .38 on each ankle, .38 on my right, .25 on my left, chopper in the trunk, lockin' my belt, I'm on it!“

Kam zmizela Madeleine McCann? (2019) (seriál)

Podrobně zpracovaná minisérie, která zajímavou optikou mapuje okolnosti a následky snad nejznámějšího únosu dítěte. Jen škoda, že některé díly jsou až příliš rozvláčné a zabíhají do zcela zbytečných slepých uliček. Nicméně i přes tento atribut se stále jedná o ucelený náhled na tuto smutnou událost, která ani po neuvěřitelných třinácti letech nenalezla své rozuzlení. (Netflix)

Nevyjasněné záhady (2020) (seriál)

Komplexně podávaný koktejl nevyřešených zmizení a s tím spojených rozhovorů s pozůstalými, svědky či vyšetřovateli. Přičtěte si k tomuto ještě dobové záběry z televize a fotografie z rodinných fotoalb a dostanete osobitou a slušně odsýpající sérii, která působí tím patřičně tísnivým dojmem. Pokud Vás tedy zajímají záhadná zmizení a postupy v policejním pátrání, jste zde správně. (Netflix)

Historie pro začátečníky (2020) (seriál)

Výtečně zpracována dokumentární série, která prostřednictvím krásné ikonografiky a archivních záběrů přibližuje jednotlivá témata, kterým se jednotlivé díly poměrně detailně věnují. Tohle se zkrátka velmi povedlo. Výborná práce! (Netflix)