Richard Jewell (2019)

Clinta Eastwooda mám jako režiséra čím dál tím víc rád. Filmy, pod kterými je podepsán, mají většinou velice silný příběh, což je pro mě alfou a omegou. Skvělý snímek, který připomíná, že i když si něco přečtete v novinách, tak to ještě není zárukou toho, že je to pravda. Články v novinách píšou pořád jenom lidé. Tedy lidé omylní (popřípadě lidé senzacechtiví a úspěchuchtiví). >|

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

161 minut. A z toho prvních cca 90 minut naprosto zbytečných. Jako jo, natočené to je pěkně, ale 90 minut "představovat" postavy? De facto 2 postavy. Celá dějová (no.... dějová.. jak se to vezme) linka okolo Polanského byla téměř zbytečná. Kdyby ten film měl tak o hodinu méně, mohlo se jednat o opravdu velmi vydařený kousek. Možná, že v tom nevidím to, co tím vším chtěl Tarantino říct (chtěl-li tím něco říct) a chyba je mezi obrazovkou a gaučem, ale já se bohužel většinu filmu nudil. To, že druhá půlka je už trošku jiná káva, tak to ano, to nemohu zapřít. A DiCaprio s Pittem jsou dobrá dvojka. Méně je však někdy více. >|

John Wick (2014)

To bylo tak blbý. Tak moc blbý. Naprosto zřejmá inspirace komiksy podobného ražení. Takže dialogy na úrovni základní školy a předvídatelný děj, kdy po 15 minutách bylo naprosto zřejmé, jak film bude probíhat a jak skončí. Kdyby této laciné tretce byl přidán alespoň humor nebo dechberoucí nevšední scény... ale ne.. ten film nemá nic, kromě Keanu Reevese a docela dobře vybrané hudby. >|

Le Mans '66 (2019)

Velice vydařený film. Nejsem zrovna zapálený fanoušek motorsportu. Nicméně i tak mě film zaujal a přinutil mě si něco málo i o tomto závodě přečíst. A jestliže jsem se po shlédnutí rozmýšlel, zda si film zaslouží 4 nebo 5 hvězdiček, tak právě to, že mnoho skutečností bylo ohnuto tak, aby film byl zajímavější a dramatičtější, mě přinutilo dát spíše 4 hvězdičky. Zejména účelové negativní vykreslení manažera Lea Beebeho mi prostě do filmu, který pracuje s reálnými postavami, nesedí. Ale jinak filmový zážitek to byl ve všech směrech více, než dobrý. >|

1917 (2019)

Válečné filmy z 20. století nepatří mezi můj nejoblíbenější žánr. Proto jsem tento snímek tak nějak odkládal a nechtělo se mi do něho. Ale nakonec jsem dostal film, který jsem prožíval od začátku do konce. Možná právě proto, že té pravé válečné akce nebylo přehnaně mnoho a osobnosti obou hlavních hrdinů byly skvěle vykresleny. Možná proto, že ústřední postavou nebyl hrdina, který by kosil nepřátele na potkání a ještě by ho to nesmírně bavilo. Ale právě pro to syrové vykreslení hrůz, které válka přináší. A pro příběh, který není banální, ale ve své podstatě takový, který na filmová plátna dozajista patří. Tedy příběh, kdy dva bezvýznamní vojáci se snaží odvrátit tragédii takovou "drobností", jako je doručení včas zprávy tomu muži, který má tu moc tragédii odvrátit. Nechápu komentáře, které tvrdí, že film neměl příběh. To tedy zatraceně měl. Skvěle natočeno, skvělý vizuál, skvělí herci, skvělá hudba. Z mého pohledu brilantní práce. >|

Klér (2018)

Film tepe do katolické církve hlava nehlava. A to se mi líbí, jelikož si o katolické církvi myslím své. A nejen o církvi katolické. Problém není v náboženství jako takovém. Problém nastává ve chvíli, kdy je snaha náboženství organizovat a zastřešit ho jakousi organizací. Autoritami, jež si osobují právo běžným lidem vykládat, co je hřích a co hřích není. Duchovními, kteří si říkají pastýři, jelikož prostý lid považují za hloupé stádo, o které se musejí starat. Bohužel film jako takový mě však nebavil. Dějově to bylo až příliš roztříštěné. Neměl jsem ani tu sílu dát těch 132 minut na jeden zátah. Možná to, že se má jednat primárně o šokující film, trošku zazdilo samotný scénář. V první řadě tedy jde o úmysl šokovat, až v druhé řadě o děj. A je to bohužel v celkovém výsledku znát. >|

Na střeše (2019)

Rok 2019 mě z pohledu české kinematografie zatím velice příjemně překvapuje. Nad novodobými českými filmy jsem už téměř zlomil hůl. Ale takhle ano... takhle by to šlo. >|

V Mosulu (2018)

Nekouká se na to pěkně. A ne, 5 hvězd nedávám za to, že by se jednalo o dechberoucí skvělé filmařské dílo. 5 hvězd je za to, že si myslím, že je strašně důležité, aby se podobné události přesně takovýmto způsobem dokumentovaly. A klobouk dolů před odvahou Jany Andert. >|

Díra (2019)

Nechutný a morbidní. Tedy přívlastky, které mám ve filmech raději v menším množství. Ale jinak je to geniální. Žádná tuctovka, a to sakra cením. Alegorií je tam docela dost, a to já můžu. Je to rozhodně zážitek a absolutně mi nechybělo vysvětlení, co je to vlastně za místo, jaký má účel nebo bližší určení, jak vlastně funguje a proč. Naopak si myslím, že takové vysvětlování by filmu hodně ublížilo. Dobré to bylo... velmi dobré... >|

Cesta bez návratu (2017)

Film, u kterého nekoukám na hodinky, nepřemýšlím, jestli už jsem za půlkou. Přestože se film nikam nežene, tempo to má dobré a nenudí. Schwarzeneggerova klasická tvorba je něco, co není můj šálek kávy, takže jeho filmy moc nesleduji. O to víc jsem překvapený, že je vlastně docela dobrý herec. Není to nezapomenutelný film, ale řekl bych, že je to dobrý film. A až tak nízké hodnocení nechápu. >|