V nitru Llewyna Davise (2013)

Coeni jsou prostě mistři v navození specifické atmosféry, díky níž divák vydrží shlédnout jakýkoli jimi podaný příběh "jedním dechem", a to bez toho, aniž by se v křesle či na gauči vrtěl nudou, přestože třeba i samotný příběh vlastně ani příběhem není, neboť nemá valného děje... tak nějak bych asi shrnul tento film v jedné, byť dlouhé větě. >׀

Blade Runner 2049 (2017)

Pustý a neutěšený svět Blade Runnera mi úplně "nechutná".. Neříkám, že je to špatný film, ale tady bych dával vysoké hodnocení jen za "umělecký dojem", který je rozhodně na velmi vysoké úrovni. Ale u filmu dlouhého 163 minut očekávám i něco jiného, než pouze umělecký dojem, a to bohužel nedostávám. Nebo spíše lépe řečeno nenacházím. Přestože ve všech ohledech se mi nový Blade Runner líbí více, než původní, tak jej nepovažuji až za takový sci-fi kult, za jaký je obecně brán. >׀

Blade Runner (1982)

Sci-fi mám rád.. vážně! Ale ať nad tím přemýšlím, jak přemýšlím, mě prostě Blade Runner nebavil. Ona pochmurná atmosféra, která je samozřejmě velmi dobře zvládnutá, mi však místy až lezla krkem. Příběh ve své podstatě až fatálně jednoduchý. A přesto roztahaný do 117 minut.. Abych jen nekritizoval, tak bych zmínil Rutgera Hauera, který mě opravdu bavil - ztvárnil skvělou postavu. Třeba dám tomuto filmu v budoucnu ještě druhou šanci a svůj názor přehodnotím.. Teď jsem však zvědavý, jak na mě zapůsobí Blade Runner 2049, který mám v úmyslu v nejbližší době shlédnout. >׀

Druhá strana naděje (2017)

Tohle mi do noty moc nepadlo.. Jedná se o dost divný film, což ovšem obvykle považuji za klad. Silou tohoto snímku (kromě oné "divnosti") možná měla být jeho hloubka, přičemž mi přijde, že zůstal poměrně mělký. Dvojnásob to platí o konci filmu. Přišlo mi to (z pohledu Evropana) občas zbytečně sebemrskačské. Ke konci jsem se bohužel spíš nudil. >׀

Odpojit (2012)

Velmi dobře zpracované a velmi silné příběhy. A jedno z nejsilnějších vyústění vůbec... minimálně za poslední dobu. Skvělý počin. >׀

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Tohle nemá s s romantickou představou legendy o králi Artušovi nic společného. To by ještě nebyl důvod k tomu, abych hodnotil tak nízko - nemusí se nutně jednat o konvenční dílo. Problém vidím v obrovské nevyváženosti. Hudba je místy naprosto úchvatná a k dané scéně sednoucí jak p*del na hrnec, místy neuvěřitelně rušivá. Jednotlivé scény jsou místy prostě "wow", jindy je to nesmyslně přeplácané. A místo toho, aby člověk žil příběhem, neubrání se neustálému hodnocení jednotlivých pasáží, které jsou buď na 5* nebo na 1*.. nic mezi tím... jako celek to u mě absolutně nezafungovalo. Jako celek, je to pro mě nezajímavý film. >׀

Naprostí cizinci (2016)

Pecka... Nedávno jsem viděl od Paola Genovese jeho novější snímek, který se odehrává také celý u jednoho stolu - The Place. Stejně jako tento film, i The Place bylo dialogově skvěle zpracované, ale konec filmu mi nedal to, co jsem potřeboval k plné spokojenosti (nebo jsem to možná jenom nepochopil). Naopak závěr tohoto snímku je naprosto skvělý. Chvíli nechápete, a pak vám to docvakne... Paolo Genovese se dostává mezi mé oblíbené režiséry/scénáristy. >׀

Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007)

Mám docela slabost pro "pokladohledačské" příběhy. Jediné, co mě na nich štve, že tam vždy musí být nějaký záporák, který jde přes mrtvoly, a jenž se snaží poklad najít dříve, než hlavní hrdina. Vždy to se záporákem skončí stejně a vždy je tam podle mě nadbytečný a filmu jen škodí. Cage mě baví, na Abigail se moc hezky kouká, Riley je roztomile vtipnej. Herecké obsazení tedy velmi dobré. Ale někdy je to naivní (polévání velké skály vodou s pár půllitrových pet láhví a oni to do půl minuty objevěj?), občas nelogické (to sakra nemohl prezident hned říct, že se za nimi zabouchly dveře? O žádný únos se přeci jednat nutně nemuselo..), jindy zas americky patetické ("prokázal jste vlasti velkou službu" - WTF??). Zábava to ale nebyla vesměs špatná... >׀

Labyrint: Zkoušky ohněm (2015)

Začátek filmu výborný - dost mi to připomínalo druhou řadu seriálu The 100, kterou považuji za jednoznačně nejlepší z dosavadních čtyř sérií. Logicky mě to tedy namlsalo. A pak někde kolem čtyřicáté minuty filmu jsem si jen povzdechl "ách jo, tak oni i sem nacpali zombíky". Nesnáším zombie! Je to ujeté, hloupé, směšné! V tu chvíli jsem si myslel, že to bude jen čekání na konec. Naštěstí těch zombie scén tam zas tak moc nebylo. Dost často se u mě stává, že film, který celou dobu vypadá velmi dobře, tvůrci zabijí koncem, který mě prostě a jednoduše nesedne (obzvláště se to stává u USA filmů - ti Amíci jsou v tomhle prostě jiní...). V případě The Scorch Trials je to spíše naopak, konec v tomto případě určitě pozvedl mé mínění o tomto snímku. Krom již zmíněného kvituji herecké obsazení. Giancarlo Esposito, Aidan Gillen,... jo to byla určitě dobrá volba. :) Vesměs tedy musím říct, že to byla dobrá podívaná s koncem, jež toho hodně slibuje... >׀

Medvěd Brigsby (2017)

Velmi zajímavý námět. A vzhledem k tomu, že se jednalo v případě D. McCaryho o prvotinu, nebylo to zlé. Nicméně na to, jak silný je to příběh, nechalo mě to emocionálně chladným. Právě proto se obávám, že i přes jistou dávku originality, za rok si z Brigsby Bear toho asi už moc pamatovat nebudu. Z mého pohledu čistý průměr. A troufám si podotknout, že zařazení mezi komedie není správné. Divák tak možná očekává trochu něco jiného, než mu je pak naservírováno. >׀