• Pohádka

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Sci-fi není můj nejoblíbenější filmový žánr. Dlouho jsem odkládala shlédnutí téhle vesmírné ságy, ze které jsem občas viděla různé útržky. Konečně jsem se odhodlala, že se podívám, myslím ale, že je už pozdě. Film patří do jiné doby, kdy to jistě byla bomba. Je to efektní, výpravná a originální triková podívaná. Příběh mne nezaujal, šel nějak mimo mne a tak si nejsem jista, jestli všech šest epizod zvládnu. Výběr herců odpovídá žánru ale herecké výkony jsou strohé bez emocí. O ně tu nešlo a snad ani ten příběh nebyl podstatný. Připadalo mi to rozvláčné i když vizuální efekty jsou parádní a ve své době musely být fascinující. Líbilo se mi to, ale nebavilo mne to.

Sny na neděli (1959)

Velmi sugestivní film. Jako bych se vrátila v čase, protože jsem v padesátých letech jako dítě absolvovala léčebnou kúru v podobné zotavovně. Výstižné svědectví o dobách dávno minulých, kdy tuberkulóza byla téměř nevyléčitelnou nemocí. Mnoho se tam toho nenamluví, ale o to výmluvnější jsou velmi civilní a přirozené herecké výkony. Skvěle je vystižena ponurá atmosféra léčebny a zvláštní přísný, ale lidský přístup lékařů k pacientům.

Kopí osudu (2010) (TV film)

Tak tohle se německým tvůrcům moc nepovedlo. To už natočili jiní a mnohem líp. Nejedná se o nic objevného v daném žánru, protože to nemá šmrnc snímků typu Indiana Jonese, Lovců pokladů, Flynna Carsena, Lary Croft či Šifry mistra Leonarda, z nichž byl příběh poskládán, takže o originalitě nelze hovořit. I po stránce kvality byly podobné americké filmy mnohem dokonalejší a nápaditější. To bych srovnávala nesrovnatelné. Postrádalo to dávku napětí, která k těmto filmům patří o vtipu či humoru nemluvě. Ani hlavní hrdinové mi k srdci nepřirostli. Kladně bych hodnotila přírodní lokace v nichž se natáčelo a fakt, že jsem si v klidu odcházela od televize uvařit čaj a vyřídit telefony, aniž by mi něco podstatného uniklo.

451° Fahrenheita (1966)

S hanbou přiznávám, že jsem spíš komerční divák a tak jsem se na tento film podívala jen tak pro zajímavost. K mému překvapení jsem vydržela až do konce a to přes jednoduchý děj, skromnou výpravu a toporně a bez emocí hrající herce. Film je originální jak námětem, tak i jeho ztvárněním a skvělou hudbou. Čas sice zapracoval na aktuálnosti vize o budoucnosti, jakou měli jeho tvůrci před 46. lety, ale sugestivní atmosféra strachu byla dokonalá a myšlenka manipulace s lidmi pomocí televize a dalších médií je aktuální i v současnosti. Knihy dnes není třeba pálit, protože je likvidují jejich vysoké ceny, lidská pohodlnost a množství vydávaného braku, který by si zásah pátera Koniáše určitě zasloužil. Věřte bývalé vášnivé čtenářce..

Princ a chuďas (1971) (TV film)

Všechna čest ČT za odvahu a velkorysost, s níž se kdysi pustila do natáčení tohoto anglického historického příběhu. S velkým potěšením se na tuto dobrodružnou pohádkovou adaptaci románu Marka Twaina dívám, kdykoliv ji v televizi dávají. Škoda jen, že to není tak často, jak by si zasloužila. Precizní dobová výprava i stylová hudba, skvělé herecké obsazení a strhující příběh. Známé herecké osobnosti i zcela neznámí komparsisté podávají nadšené a působivé herecké výkony, jaké se už dneska nevidí. Emotivním způsobem zahrál dvojroli mladičkého prince Edvarda a chuďase Toma tehdy sedmnáctiletý Roman Skamene. Řekla bych, že to byl jeho životní výkon. Jsem ráda, že film o svátcích znovu dávali a i když jsem si musela přivstat, nelituji, protože ani o půl sedmé ráno pro mne neztratil své kouzlo.

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

To tedy byla slátanina. Při současných trikových možnostech a v návaznosti na předchozí zajímavé příběhy, bylo asi moje očekávání moc veliké. Je s podivem, že při takových dějových zvratech, spoustě akčních scén a vizuálních efektů, se může člověk nudit. Herecky nezajímavé, dějově zmatené a překombinované, na klasický dobrodružný film trapně naivní a na parodii málo vtipné. Tady doslova platí, že méně by znamenalo více. Škoda dobrého nápadu.

Chlapci a chlapi (1988) (seriál)

Základní vojenská služba byla něco, na co všichni nadávali, ale chlapi, kteří jí prošli na ni kupodivu často a docela rádi vzpomínali. Protože ty časy už se nikdy nevrátí, je fajn, že byl seriál připomínající toto období natočen. Jinak bychom vnukům těžko vysvětlovali, co to vojna byla. Herecké výkony nebyly sice excelentní ale Petr Rychlý či Martin Zounar tam hráli přece jen o něco lépe než v současné Ordinaci v růžové zahradě. Nezavrhujme až tak svoji minulost, pliváme tím do tváře sami sobě. Stejného výsměchu se od příštích generací dočkají i naše dnešní seriálové skvosty.

Pobřežní hlídka (1989) (seriál)

Kdysi jsem sledovala tento seriál s velkým nadšením. Obzvláště v létě, když z finančních či pracovních důvodů nemáte možnost odjet na dovolenou někam k vodě, tak můžete alespoň hodinku virtuálně pobýt s tímto seriálem ve slunné Kalifornii na kouzelných plážích u blankytně modrého moře. Sympatičtí a zdatní záchranáři, s nimi pohledné a přitažlivé plavčice, jednoduché příběhy, které nesmíte brát příliš vážně a hlavně to lákavé přímořské prostředí, kde bych se chtěla alespoň jednou v životě ocitnout. Určitě se v době vysílání seriálu mnohonásobně zvýšil počet turistů v této oblasti. Prvotní kouzlo už je sice pryč, ale ráda zavzpomínám a prolistuji knížku vydanou pro fanoušky.

Co ta holka chce (2003)

Hravá, téměř pohádková oddechovka s námětem nikoliv originálním, ale velmi příjemným. Nevšední prostředí, zajímavá hudba, dobré herecké obsazení, romantika i humor. Herecké výkony sice nebyly na Oscara, ale i tak byl Colin Firth v roli zmateného otce jako vždy okouzlující. I když nejsem v té cílové divácké skupině, pro kterou byl film natočen, jsem ráda, že jsem si ho nenechala ujít. Klidně se s vnučkou podívám i příště, bude-li příležitost. Když vás unaví koukat na hlubokomyslná psychologická dramata, tak to je správná chvíle pro tento film.

Siska (1998) (seriál)

Všechny německé seriály mají nevýhodu, že pokud si nevypůjčí herce odněkud zvenku, tak mají smůlu. Nevzpomínám si, že by kromě Horsta Buchholze měli Němci někdy charismatického pohledného sympaťáka, který by si získal diváky. Krimipříběhy v tomto seriálu nejsou o nic horší než v mnohých jiných detektivních seriálech, snad jen jsou takové všední bez výbušných efektů a divokých honiček a řeší se stejnými i když na dnešní dobu rozvleklými vyšetřovacími postupy. Není to žádná bomba, ale do odpoledního vysílacího času se docela hodí. Vadí mi herecké obsazení tuctovými nevýraznými a nezajímavými typy, takže celý seriál je takový šedivý, chladný, bez emocí, snadno zapomenutelný. Žádná z postav mi není blízká. Pokud nenarazím v televizi na nic zajímavějšího, tak se občas na některý díl podívám.