• Pohádka

Svatební cesta do Jiljí (1983) (TV film)

To se zase jednou naší televizi něco povedlo. Je to nápadité, dobře napsané a kouzelně zahrané. Vtipné dialogy pro skvěle zvolené herce a to vše zasazené do krásného přírodního prostředí, prostě radost se na to koukat. Jen si nejsem jista, zda bych chtěla takovouto předsvatební prověrku charakterů a testování partnera absolvovat.

Prostě sexy (2002) odpad!

Naprosto mi unikl důvod a cíl natočení tohoto kinematografického „skvostu“. Mám docela ráda teenagerovské potřeštěné komedie, ale tohle nebylo ani zamilované, ani vtipné a už vůbec ne sexy. Byla to bláznivá těžko pochopitelná slátanina trapných a vulgárních gagů. Jediný klad to mělo, že se mi u toho dobře umývalo nádobí, jinak bych to sotva přetrpěla do konce. Už jsem na tento druh humoru asi stará. Pořád jsem si říkala : „Polechtejte mě někdo, ať se zasměju!“

Hádej, kdo přijde na večeři (1967)

Asi nejznámější film zabývající se otázkou rasově smíšeného manželství. Zpracování připomíná spíše divadelní hru. Většinou se odehrává v interiéru a hlavní náplní příběhu jsou vzájemné dialogy na toto i dneska citlivé téma. V současnosti už je sice tento problém částečně překonaný, ale i tak jsme všichni tolerantní a bez předsudků, ale jen pokud se to nedotýká nás osobně nebo našich blízkých. I když musím přiznat, že Sidney Poitiera bych do rodiny brala. Herecké obsazení je špičkové, ale výkony mi připadaly trošku vlažné, bez emocí. Obzvláště nesourodý milenecký pár nepůsobil příliš zamilovaně, možná proto, že Poitierovi bylo v době natáčení už 40 let. Ale i tak ještě dneska po těch pětačtyřiceti letech docela aktuální a příjemná podívaná.

Okouzlená (1942)

Pamětnická sedmdesát let stará romance s výborným hereckým obsazením působí i dneska docela zajímavě. Zvláště Adina Mandlová ve své vedlejší roli podává na svou dobu excelentní a moderní herecký výkon. Docela zastínila Natašu Gollovou, která si se svou hlavní rolí sentimentální naivky, žijící ve snech, nedokázala dost dobře poradit. Příběh je, co se námětu týče, ve své době neobvyklý a jeho konec je překvapivě realistický. Tento film mě po letech znovu potěšil a zpříjemnil mi jeden deštivý podvečer.

Psycho (1960)

Oproti dnešním drsným hororům plným brutality a násilí je Hitchcockovo drama mnohem kultivovanější. Stupňující se napětí a strach dosahuje mistr hrůzy zvolna postupující dusivou atmosférou, plnou tajemna, kde zlo spíš tušíme než vidíme. Použitím černobílého materiálu dociluje režisér fascinujícího obrazového efektu, který je v tomto případě hlavní devizou filmu. I když natočil řadu dalších zajímavých snímků, tento bych v daném žánru považovala za špičku.

Trust (2010)

Film se zabývá v dnešní době dosti aktuálním tématem. Rozebírá nebezpečí internetového seznamování obzvláště pro mladé a nezkušené dívky, protože hlavním viníkem je kromě různých pedofilů i lidská důvěřivost.. Příběh je spíše komornější i když reakce otce na krizovou situaci mi přišla neadekvátní, hysterická a zbytečně výbušná. Všechny nepříjemné výslechy a lékařská vyšetření, která jak film ukazuje, musí znásilněná dívka podstoupit, vedou spíš k tomu, že bolestnou zkušenost za kterou se stydí, se postižená většinou snaží utajit, než by se zbytečně vystavovala posměchu okolí, s čímž viník počítá. Po těchto zobrazených skutečnostech mi připadá film jako kontraproduktivní. Pokud takto naletíš, tak se hlavně nikomu nesvěřuj, ani své nejlepší kamarádce.

Jmenuji se Sára (2007) (TV film)

Nikterak originální příběh ženy, která v touze někam patřit se snaží najít si přátele ve své osamělosti. Navzdory obavám ze zklamání vstoupí mezi skupinu lidí bojujících se závislostí na alkoholu a drogách, vydávajíc se za jednu z nich. Ocitá se v zajímavé komunitě lidí snažících se najít pevnou půdu pod nohama, nepodlehnout a zařadit se znovu do společnosti, kteří se ve svém snažení vzájemně podporují a povzbuzují. Herecké výkony jsou uměřené intimnímu tématu. Vyzdvihla bych příjemnou hudbu, která zvolna plynoucí příběh doprovází. Milovníkům akce bych film nedoporučila, připadal by jim nudný, ale mne tato melancholická romance docela zaujala.

Královský slib (2001)

Jedna ze středověkých pohádkových romancí poslední doby, která je ke koukání a to hlavně pro pěkné přírodní lokace ve kterých byla natáčena. Co se týče výběru herců a jejich hereckých výkonů budu kritičtější. Sliční muži u nás zřejmě vymřeli, proto jsme si jednoho vypůjčili ze Slovenska. Marošovi role fešného krále sedla tak, že nikdo nemohl podezírat mladou princeznu, že ji ke sňatku s ním vedly zištné pohnutky. Obzvláště díky kontrastu s toporně hrajícím princem Davidem Krausem, byla její volba uvěřitelná. Jan Kraus v roli dvorního šaška svými vtipnými glosami oživil příběh, ale mohl se do toho obout daleko víc, protože humor v pohádce nikdy není na škodu. Ženské představitelky herecky nijak neoslnily. Chyběla tomu ta zvláštní prosluněná atmosféra, jakou známe z našich starých filmů. Příběh byl jednoduchý, což nevadí a konec předvídatelný, jak už to u pohádek bývá, takže nakonec celkově docela příjemná podívaná.

Vesmírní kovbojové (2000)

Katastrofické vesmírné snímky jsou velkou iluzí, protože v případě kosmického ohrožení planety by byla veškerá pozemská věda v koncích na rozdíl od té filmové a žádná záchranná mise by to nevyřešila. Proto tomuto tématu trocha humoru a sebeironie svědčí. Expedice starých leteckých bardů za splněním svého mladického snu je pro mne srdeční záležitostí. Mám ráda tento film od prvního shlédnutí, pro jeho nadsázku, vtipné dialogy, pohodovou atmosféru i dynamický děj, skvělé herecké obsazení a snový závěr. Clint Eastwood dokázal, že ani žánr komedie mu není cizí. Viděla jsem ho již několikrát a doufám, že ne naposledy. Za chvíli ho znovu dávají v televizi, tak spěchám, ať ho neprošvihnu.

Vraždy v Midsomeru (1997) (seriál)

Tento krimiseriál staroanglického střihu z venkovského prostředí se mi moc líbí. Náměty jednotlivých epizod jsou podobné, případy mají většinou rodinný charakter a motivy zločinů sahají do minulosti. Vrchní inspektor Barnaby je rozvážný sympaťák a řešení případů si vyšlape od jednoho podezřelého k druhému a vydedukuje vlastní hlavou. Navštěvuje všechny zainteresované obyvatele a tak poznáváme celou plejádu venkovských lidiček s jejich hříchy i pohnutkami špatných činů. Navíc, jako u všech podobných seriálů, poznáváme i rodinné zázemí tohoto vyšetřovatele, které vnáší do příběhu lidský faktor, klid a pohodu běžného rodinného života, čímž odlehčuje a vyvažuje svět zločinu.