Komando (1985)

[9/10] Starý dobrý nefalšovaný Arnold Schwarzenegger v takom filme, aké majú tento žáner chatakterizovať. Akcia, akcia a opäť akcia a ešte raz akcia. Točená výborne, rozmanitá cez výbuchy, streľby, vrh noža, ručné súboje, týmto všetkým nám Arnie ukazuje ako to má vyzerať. Navyše to všetko vyzerá aj veľkolepo, k tomu tiež výborná hudba a film má aj rýchly spád kedže takmer od začiatku sa vo filme ukáže akcia. Okrem dominantného Johna Matrixa musím pochváliť aj postavu prekvapivo výborná Rae Dawn Chong, ktorá bola aj pri niektorých scenách dosť vtipná (raketomet). Mark L. Lester natočil ukážkový, perfektný akčný film s veľkým menom v hlavnej úlohe - Arniem, a tento film môže kľudne byť príkladom tým, ktorý sa snažia v dnešnej dobe nadviazať na úspech starých psov, ktorých aj tak neprekonajú. Komando patrí v rámci svojho žánru elitu, viac si od tohto filmu ani želať nemôžem, je to akčnák ako má byť.

Lovecká sezóna 2 (2008)

[3/10] Lovecká Sezóna 2 je od Sony Pictures čisto komerčný ťah, pokračovanie dobrej jednotky, zaujímavé že tvorcovia - američani do vlastný kín tento film nepošlú a dajú ho na DVD produkciu, ale do zahraničia ho s radosťou posielajú do kín. Čo sa hanbia za svoju tvorbu? Ale za toto sa aj hambiť môžu. Hodina a štvrť zábavy pre deti bez žiadneho nápadu a deja, animácie pod úrovňou Sony Pictures, horšie ako jednotka, malé detaily, nie svetlé výrazné farby, proste na Sony Pictures to je úplný ťažký podpriemer, ktorý nič nezachráni, ale zase chápem že do toho dali čo najmenej penazí a chceli z toho najviac vyťažiť, vravím, komercia jak hovado. Tvorcovia ho poslali aj k nám do kín, pričom človek ani nevedel že je toto pokračovanie a zrazu bum - Lovecká Sezóna 2, už o mesiac a podobné bláboly, ale hlavne že podstatnejšie lepšie americké kúsky vychádzajú u nás rovno na DVD, čo je dosť hlúpe a smutné zároveň. Určite je druhá Open Season jeden z najslabších diel Sony Pictures.

Neříkej ani slovo (2001)

[9/10] Od toho filmu som čakal niečo iné, nečakal som práve takýto typ thrilleru ale na moje prekvapenie sa moje nie malé očakávania naplnili, až prekonali. Don´t Say a Word má výborný námet, ktorý nemá práve akčnú štruktúru ale naopak - dramaticko psychologickú, a to (ne)prekvapivo? sedí Michealovi Douglasovi ako vyšité, je tu vo veľmi dobrej forme a v jednoznačne najlepšej úlohe, presne taký charizmatický hollywoodsky otec ako má byť. Musím povedať že tu je aj pomerne dosť zaujímavých vedľajších úloh, napr. sympatická Famke Janssen ktorá tu ale nemá príliš priestor, hlavný záporák Sean Bean je viac ako dostatočný a najdôležitejšia vedľajšia, zároveň druhá hlavná postava v podaní perfektnej Birttany Murphy bola veľmi dominantá a psychicky narušené dievča zahrala bravúrne. Film má výbornú atmosféru, slušné tempo a po všetkých stránkach spracovania je to veľká kvalita, vysoký rozpočeť je vidieť a ked´že toto nieje akčný thriller tak sa nedá čakať takmer žiadna akcia, ale musím pochváliť jedno slušné zabitie - prepichnutie muža tyčkou a záverečnú smrť zlosyna Beana. Možno niekomu tento film nesedí práve preto že to nieje thriller akčného charakteru, ale mne táto dramaticko- psychologická línia sadla výborne a páčila sa mi, skvelé dialógy, veľké napätie, dobré gradovanie príbehu, úžasná atmosféra a hlavné tri úlohy výborné . Jediné čo mi ako tak prekáža je ten stokrát videný happy-end, ale dalo sa to čakať. Ale aj napriek tomu považujem tento film za najlepší film s Douglasom a vrchol dramaticky-psychologického thriller žánru.

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

[8/10] Ace Ventura je presne taká blaznivá komédia ako si od majstra komika Carreyho môžme priať. Dá sa tom baviť stále, bláznivé scény, vtipný a šialený humor podľa Jima, všetko funguje tak ako má. Jedna z najbláznivejších komédií vôbec a v rámci Carreyho komédií jedna z TOP.

Mezi vlky (2011)

[7/10] Neesonov prielom v hollywoode nastal pri na prvom pohľade nenápadnom snímku 96 hodín(2008), kde sa z neho stal starší, akčnejší a drsnejší hrdina ako bol dovtedy a doteraz sa drží v okruhu tej postavy. Aj v tomto snímku sa ukazuje ako drsný chlap, ktorého výraz v tvári mu uveríte hned´ a Neeson zároveň sám ťahá celý film, je to najdôležitejšia, smutné že zároveň aj najzaujímavejšia postava z celého filmu. Všetci ostatní sú už len málo zaujímavý, čo je škoda. Ale scenár je dobrý, dokáže vtiahnuť do deja od úvodných minút, alebo pri páde lietadla a všetko funguje tak ako má. Už trailer sľuboval hororovú a dramatickú atmosféru, čo v tom filme aj naozaj bolo. Pochvaľu si zaslúži aj nádherné, zároveň veľmi uveriteľné a realistické zábery prírody a snehových búrok. Možno je to málo na akčnú adrenalínovú jazdu, ale predsa len je tento film už subžánrová žáležitosť v ktorej sa síce nedá predvídať čo sa stane v najbližších sekundách, no zároveň je to rutijná jazda ale predsa len naštastie mimoriadne uveriteľná a emociálna. Čomu dopomohol hlavne skvelý Liam Neeson, bez ktorého by tento film v kinách uspel len horko ťažko, ak vôbec. Joe Carnahan natočil za 25 miliónov solíndu jazdu ktorá má svoje tempo, atmosféru, skvelé prostredie a aj hlbšiu myšlienku o živote a smrti. Chápem že pracovať so zvieratami je ťažké a tým pádom plne rozumiem digitálnemu spracovaniu vlkov, ktorí sú mimoriadne realisticky zobrazený a pri svojich scénach dominujú. Ibaže oveľa viacej, horovejšie, temnejšie a celkovo lepšie pôsobia v náznakoch, zvukoch, menších tichých útokoch ako pri behu za potravou. Tu sa dá všimnúť, že vlci utekajú niekoľko sekúnd pararelne za svojou obeťou a nie po nej. Celkovo hodonotím na slušné 4*, je to dosť dobrý film, nemám s ním problém ani po viacerých pozretiach.

Prezidentův muž (2000) (TV film)

[7/10] Nie také otupné akčné céčko so superhrdinom Chuckom ako sa mi na prvý pohľad zdalo. Tento film má taký štýl, ktorý mi sedí a takmer vždy sa pri nom slušne bavím a pri tomto filme to naštastie platí. Ocenujem hlavne fakt, že je to klasicky ladený akčný film s priamočiarym príbehom ktorý sa na nič nehrá, zbytočne sa nechodí okolo horúcej kaše a od začiatku nám porcuje slušnú akciu. S nou som spokojný viac ako dosť, od úvodnej záchrany prezidentovej ženy ma akcia chytila a udržala sa v približne rovnakej kvalite počas celého filmu. Veľa prestreliek, veľa zabitých, ručné súboje a dalšie skvelé prvky ako napr. lámanie väzov a podobne. V rámci svojej kategórií (béčkové až céčkové TV filmy) ide o prvotriednu akciu, v porovnaní s ostatnými akčnými filmami o akciu "iba" nadpriemernú. Ale bavil som sa pri nej viac ako slušne, síce nieje veľmi drsná, ale je realistická a hlavne sa tu veľa zabíja takže som spokojný. Chuck Norris ma prekvapilo oslovil už od úvodu čo mu vydržalo počas celého zvyšku filmu, jeho pomocník je tiež sympaťák a Norrisova dcéra je takisto dobrá. V podstate sú tu iba tieto tri úlohy hlavné a podstatné, zvyšok je nezaujimavý. Určite má tento film aj dosť chýb. Napríklad fakt, že ide o céčkovú TV produkciu, čo sa ukazuje na audiovizuálnom znení tohoto dobrého snímku. Jednak vizuálne ma film lákal iba pri akcií pričom sa to dalo ako tak zakryť, ale ostatné bolo všetko až veľmi televízne. A čo sa týka audia, čiže hudby tak sa tvorcovia snažili robiť niečo načo tento film nemá. Špionážnu drámu ?! Fakt neviem, pri nástupe do akcií bola špionážna, "bodnovská" hudba dosť nevhodná, naštastie sa to pri akcií zlepšilo. Dalšie negatívum je množstvo strihov a "pauzí" medzi filmov, čo ale plne chápem. Tretia a aj posledná negatívna vec je otrasné televízne obsadenie vedľajších úloh. Aj ked´ má tento film negatívne stránky ktoré som vymenoval a aj slabé hodnotenie, mne sa páčil viac ako dosť. Ako fanúšik akčného žánru a nezaujatý fanúšik Norrisa som spokojný.

Nájemní vrazi (1995)

[7/10] Až prekvapivo bláznivý, no perfektný Antonio Banderas ktorý svojím špičkovým hereckým výkonom zatienil aj druhé herecké eso tohto filmu - Slya Stallona. Síce aj on je bezchybný, ale u mňa si spravil lepšie meno Banderas. Ešte aj Julianne Moore stojí za reč ktorá ma milo prekvapila. Film má dosť dlhú stopáž, až 128 minút, čo je pre klasické akčné filmy veľa ale toto nieje akčný film ale skôr akčný thriller, no mohlo to byť o niečo kratšie, pretože táto dlžka film ublížila. Príbeh ma zaujal viac ako dobre už od začiatku a slušne som sa bavil po celý film, ale niektoré scény mohli byť skrátené, poprípade úplne vylúčené. Síce nie sú nudné a ani nie sú nezaujímavé, no nepridávajú k filmu žiadnu hodnotu a zbytočne naťahujú dej, čím sa znižuje jeho celková kvalita. Richard Donner točí akciu solídne, aj ked´ jej nieje veľa čo od žánru ani neoočakávam, ale je dobre rozložená po celej dlžke, nedočkáme sa ničoho veľkého ale to menej čo tu je bolo fakt dosť dobré, ide hlavne o prestrelky a celý film má aj dobrú thrillerovú atmosféru, k čomu sa pridáva dobrá hudba od Marcinu, ktorý opäť exceluje. Len škoda tých spomínaných scén ktoré tu byť nemuseli, ktoré tento film dosť brzdia. Inak sú ZABIJACI veľmi dobrý thriller.

Vnitřní nepřítel (2005)

[3.5/10] Iný štýl ako klasické Seagalovky, myslel som si že to bude teda lepšie no mýlil som sa. Čakal som pri najhoršom priemer no ani toho som sa nedočkal. Vnútorný nepriateľ mám svoje vnútorné problémy. Má slabý, ľahkopádny scenár ktorý ma nezaujal, pri najlepšom priemerné spracovanie po všetkých stránkach a čo sa týka hercov, okrem Seagala, Vinnieho Jonesa a Garyho Danielsa tu nik nieje, kto by stál za reč. A Seagalov tím už horšie zostavený ani byť nemohol. Jednoznačne sklamanie, nieže by ma tento film nudil, pozrel som si ho celkom bez väčších problémov, no nieje tu nič čo by ma zaujalo. Jediné čo tu ako-tak stojí za reč ,je obstojne natočená akcia, ktorá je obsahovo celkom dobrá a poteší, ale nieje tu žiadny lepší moment, možno jeden ktorý si pamätám. Akciu tu tvoria prestrelky a aj súboje, v ktorých sa mi páčil Seagal. Inak okrem akcie je to iba rutijný a predvídateľný príbeh. Zatiaľ čo som videl zo Seagalovej tvorby je tento film druhý najslabší, Cesta Smrti je o niečo slabšia.

Den poté (2004)

[7/10] Emmerich to skúša opäť, tentoraz zamraziť celú našu rodnú planétu zem. Určite je Roland v tomto žánre jeden z najlepších a najskúsenejších, v tomto filme zvláda to čo má v pláne na vysokej úrovňi, aj ked´ si určite myslím, že do toho filmu mohol dať viac, takže z mojej strany je aj mierne sklamanie. Vážna téma prepracovaná do najmenších detailov, v ktorej pozadí sa ukazuje vzťah otca a syna, ktorý má byť celou pointou filmu? Mna to nejak príliš nezaujalo, hlavný predstaviteľ Dennis Quaid je síce vynikajúci a sympatický ale postava jeho filmového syna ma príliš nezaujala, čo je škoda. Ostatní na placi už podávajú iba to čo majú, nič prevratné, ale v rámci možností dobré. Deň potom je dobrý film , ktorý sa snaží mať vážne tempo pretožťe Emmerich si zobral na mušku vážnu ekologickú tému a zvláda ju nadštandartne. No u mna sa nedostavila práve tá vážna atmosféra, ktorú som si od filmu sluľoboval. Prvá pol hodina bola päť hviezdičková, po nej naneštastie úroveň o niečo klesne a nezlepší sa to. Prečo to tak je? Ostatné je všetko predvídateľná stopáž kde vieme čo sa stane, no Emmerich to dobre zakrýva mnohými katastrofickými efektnými zábermi, ktoré sú úchvatné, no dramatickú líniu príliš nezvláda ale hudba sa to snaží napraviť. Toto je jeden z filmov ktoré som videl viac krát, no dalšie pozretie robí tento film už iba nudnejším pretože tu nieje nič veľkolepé načo by sa dobre pozeralo znova a znova, miesto toho je to už iba nudné, ale efektné putovanie a zobrazenie novej doby ľadovej. Deň potom je v rámci Emmerichov katastrofickej tvorbe jeden z nudnejších filmov. Taký Deň Nezávislosti alebo 2012 sú oveľa lepšie, ale ani toto nieje zlé, naopak dobré, no nejaký extra pocit u mňa nezanechal, no aj tak sa na to slušne dá bez problémov pozrieť aj viac krát.

Pohyblivý terč (1996)

[6,5/10] Film s pomerne slušným potenciálom sa vydaril v rámci možností. Musím povedať že som čakal o niečo lepší film, ale veľmi sklamaný. Spokojný som s Lundgrenom, ktorý je skvelý, ženská úloha je dosť dobrá a vedľajšie dve postavy boli dobré a hlavne strážnik bol celkom vtipný. Dosť mi dojem skazila úvodná 40-minútovka, začo môže hlavne slabší scenár, úvod je síce dobrý a zvyšok je pozerateľný, ale nejak ma ničím nezaujal a neupútal, ale dobré boli flasbacky do minulosti. Po spomínanej stopáži sa to celkom vylepšilo, film dostal rýchly spád, kvalitnú akciu z ktorej sú skvelé najmä prestrelky. Škoda roho slabšieho scenáru, inak dobrý film.