Mstitel (1989)

[7,5/10] Pomstiteľ s Dolphom predstavuje presne to čo som si od daného žánru, herca a daného roku prial. Veľmi dobrý klasický akčný film, ktorý sa na nič nehrá, hlavný hrdina ktorý sa ničoho nebojí a pomstieva všetkých nevinných. Lundgren podáva presne ten očakávaný perfektný herecký výkon, jeho "pomocník" je dosť dobrý a naštastie aj vtipný, no hlavný záporáci ma príliš neoslovili, ale aj tak boli svojím spôsobom zaujímavý. Od tohoto filmu som očakával aj riadku 80-tkovú atmosféru, to tu bolo a dúfal som aj v početné množstvo dobrej akcie. Tej tu bolo viac ako som čakal a na úrovni vysokej. Množstvo prestreliek, výbuchov, veľa zabitých, vrhanie nožov atd´. Element Pomstiteľ funguje tak ako má, poteší každého fanúšika dobrej akcie a fanúšikov Dolpha obzvlášť.

E.T. - Mimozemšťan (1982)

[8/10] Spielberg natočil úctyhodný film kde spojil sci-fi s realitou, chlapca s mimozemštanom, dokonalosť s krásou. Výsledkom je perfektný snímok. Veľké plus má aj výborná hudba - ako to býva zvykom u Williamsa, ktorého spolupráca s velikánom Stevenom je už osvedčená a giganticky kvalitná podporujúca filmový zážitok, pri tomto filme to dokonale platí.

Super 8 (2011)

[7/10] J.J. Abrams je viac ako dobrý režisér A spolu s "majstrom" v Hollywoode na mimozemskú civilizáciu - Spielbergom, píšu svoj vlastný zaujímavý príbeh a točia ho veľmi dobre. Film stavia najmä na medziľudských vzťahoch, tieto vzťahy sú síce celkom normálne, rodič a syn, chlapec a dievča ale všetko funguje ako má. Čo sa týka hercov tak do týchto rolí je obsadenie pomerne dobré, hlavný predstavitelia - "detský hrdinovia" sú až prekvapivo slušný. Kyle Chandler sa do roli otca hodí, ale nemyslím si že práve táto jeho rola by ma nejak extra oslovila. Spieldberg je veľmi dobrý človek na sci-fi filmy a obzvlášť na tie o mimozemštanoch, natočil perfektný príbeh E.T a výbornú vojnovú Vojnu Svetov. To že sa podielal na tomto filme je cítiť, pretože to má takú Spieldergovskú atmosféru a otec vo filme je typickú taký, akých Spieldberg vo svojich filmoch ukazuje. Čo sa týka samotného filmu tak je primerane dlhý, nie nudný a príbeh je veľmi dobre rozprávaný. Rozpočet zhltol 50 miliónov, mimozemštan je dosť dobrý a v rámci dnešnej doby nevyzerá až príliš počítačovo. Samotné strety s ním sú síce predvídateľné, ale majú dobre napätie a celkovo sú slušné, ale predsa len to mohlo byť lepšie. Sú tu aj rôzne výbuchy, menšie streľby, ničenie domov a podobne, najviac ma zaujala úvodná scéna s vlakom ale myslím si že niektoré sci-fi pasáže by sa mohli vynechať. Sú síce veľmi dobré a efektné, ale myslím si že svoj potenciál nevyužili maximálne. Ku príbehu síce sedeli, ale kľudne by sa to zaobišlo aj bez nich, ale tá akcia ma aj potešila, takže sa príliš nesťažujem. Hlavne tu štáb ukázal že sú šikovný a vedia podobné pasáže kvalitne natočiť. Dokonca si dovolím tvrdiť že neakčné a nesci-fi scény boli zaujímavejšie. Tento film ma zaujal už od svojho traileru a až teraz som si ho pozrel, neľutujem že som si ho pozrel ale moje očakávania neboli úplne splnené. Môže zato hlavne veľmi zbrklý záver, ktorý mi výrazne pokazil dojem z filmu a je to jasný, hollywodsky happy end. Síce aj v iných podobných filmoch tiež záver končí štastne, ale v tomto filme to bolo veľmi stlačené, narvaté a prehnane vsunuté do troch minút a nejak tento záver nezaujme, ale čo už. Ale musím pochváliť ešte skvelú hudbu. Až na záver som s filmov spokojný, herci sú dobrí a tvorcovia si svoj vlastný príbeh vynikajúco vyrozprávali, ale zlým koncom si to u mňa dosť skazili.

Jů, vona je chlap (2002)

[6/10] Zase to nieje až také hrozné ako sa to na prvý pohľad niekomu zdá. Síce je to typická americká ľahká komédia ktorá má predvídateľný klišoidný príbeh, ale je to slušná zábava ktorá má baví aj po niekoľkých pozretiach. Nič prevratné, nič nové ale zato všetko staré, zároveň otrepané ale osvedčené funguje na dosť dobrej úrovni. Ani herecké obsadenie nezaostáva, hlavná postava Jamala/Juwany je v podaní Núnéza veľmi dobrá aj vtipná. Vo vedľajšej úlohe manažéra poteší aj Kevin Poll. Ale niesom úplne spokojný s ženským obsadením tímu, až na Vivicu A.Fox tu nieje žadna lepšia herečka, ale zároveň aj keby bola tak sa tu nemajú pri čom ukázať takže v rámci možností je obsadenie dobré. Juwanna Mann je presne taký typ komédie aké američani stále točia dookola, ale ja ked´ si toto pozriem znova a znova tak mi to až také hrozné nepríde, ale naopak, dobre sa nato stále pozerá, aj ked´ tu nejde o žiadny prevrat vo svete filmov. S hodnotením nejdem vyššie práve preto, že je to typická americká komédia. Inak som spokojný.

Temný rytíř povstal (2012)

[9/10] Čakať na Návrat Temného Rytiera sa vyplatilo. Nolan ukončil svoju veľkolepú komiksovú trilógiu výborným, úctyhodným filmom a hlavne so cťou. Dlhá 164 minútová stopáž je rozdelená veľmi dobre, počas nej sa ukazujú mnohé stránky deju a ten dej/námet je perfektne napísaný. Veľmi dobre si scenáristi vymysleli zápletku a príbeh spracovali do najmenších detailov. Skoro hodinu si musíme počkať na samotný návrat Batmana, ale ten fakt to stojí zato, ten návrat s úžasnou hudbou pána skladateľa Zimmera bol fakt vynikajúci, úchvatný. K starým dobrým osvedčením postávam ako Freeman, Oldman, Caine sa pridali aj príjemné ženské postavy, prekvapivo veľmi solídna Catwomen a dosť dobrá Cottilard. Zaujímavý detektív Joseph Levitt je takisto kvalitný a čo sa týka hlavného záporáka ktorým je Tom Hardy, tak ten je pre film plne dostačujúci ako hlavná záporná postava. Samozrejme že ho ani nemôžeme porovnať s najlepším záporákom všetkým čias z predošlej časti - Jokerom, ale vo filme je jeho postava tvrdého nekompromisného žoldniera Bane kvalitne podaná, má zaujímavú masku a ešte zaujímavejší hlas. Aj ked´ Bane nieje charizmatický zlosyn, ale je to tvrdé vražedné monštrum ktoré rieši problémy priamo, bez rozmýšlania a nekompromisne. Tak ako si rieši problémy s Batmanom. Je tu množstvo nových vedľších zaujímavých postáv, každé z nich majú istú motiváciu pre príbeh a dokážete sa s nimi vžiť. Takisto ako aj "staré trio" Freeman - Oldman - Caine sa upäť skvelo ukazujú, z nich si jednoznačne u mna vydobil cestu na vrchol skvelý Michal Caine, aj ked´ nemá veľa priestoru, Freeman je neprekvapivo kvalitný ale tiež má menej priestoru, najviac má Oldman a ten nesklamal. Čo sa týka štruktúry filmu do akých je príbeh rozdelený, tak je odlišný ako ostatné dve diely, ale je to tým že Nolan zakončuje celú sériu a tak je jasné že sa viacej venuje postavám. Rozpráva nám príbeh, dejovo je odlišný od ostatných častí ale všetko perfkektne funguje tak ako má, film nemá absolútne žiadne slabé miesto. Chválim aj výborne scény, ako padanie mostov, rozpad ihriska, 250 milionovy rozpočet vidieť v každom jednom zábere. Nolan vie točiť aj akčné scény veľmi dobre, na väčšiu akciu si musíme počkať a hned´ skvelé ukáže pri návrate Batmana. Je tu síce menej opäť menej akcie oproti ostatným dvom dielom, ale toto množstvo úplne stačí, pretože sa ten dej skôr vysvetluje a nepridáva nič novšie, takže toto "málo" úplne stačí. Bolo to veľmi kvalitné, obvzvlášť naháňačky, ktoré sú dynamnické a dopomáha k tomu skvelá hudba. Ručná akcia je o niečo lepšia ako v minulých dieloch, je dosť tvrdá s niekoľkými dobrými momentami a na pomery toho aké filmy dnes idú do kín je to jasný nadštandart. Iba mi trochu prekážalo, že pri bitke Batmana a Banea v strede filmu nebola žiadna hudba, ale to je iba malý detail. Po tej bitke už prídú skvelé scény ako ovládnutie a ničenie mesta, uväznenie Wayna vo väzení a dominovanie Bane v Gothama. Čo sa týka samotného záveru a vysvetlenie deja, tak toto opäť Nolan zvládol na jedničku a ked´ sa už zdalo že je slávny temný rytier po smrti a Cain predvedie skvelý dojímavý monológ, tak potom príde ten najsilnejší aspekt celého filmu a ten skvelo vymyslený záver v ktorom sa pohľadmi o roky neskôr stretne Alfred a Bruce ma naozaj dostal. Záverečný epický záver, bitku medzi ľudom , dobrom - zlom Nolan skvelo točí, hlavne to všetko pôsobí veľkolepo tak ako som očakával, takže som maximálne spokojný. Návrat Temného Rytiera vhodne zavŕšuje výbornú trilógiu, ktorú mám veľmi rád. Síce Temný Rytier navždy zostane nielen vrchol tejto série ale aj vrchol komiksového žánru, tretí Nolanov Batman je perfektná komiksová ukážka toho ako sa majú zakončovať série a dostatočne veľkú zásluhu má hudba pána skladateľa Zimmera bez ktorého by to nebolo ono, a posledá 45 minútovka v tejto časti s jeho hudbou je fakt strhujúca a gradujúca do výborného finále. Ďakujem Nolanovi a všetkým, ktorí sa na tejto skvelej sérií podielali a prajem veľa úspechov režisérovi.

Dům u vycházejícího slunce (2011)

[6/10] Tento námet je jeden z tých ktoré mám rád a nevadia mi, ked´ ich vidím v rôznych filmoch a s rôznymi hercami. Takmer vždy je to záruka aspoň priemerného snímku a pri tomto filme to naštastie platí, aj ked´ na priemernom hodnotení sa drží House of Rising Sun horko ťažko. V hlavnej úlohe wrestler Batista, silný mocný a tvrdý chlap ktorý zahral svoju rolu dosť dobre, sympatická ženská postava Amy Smart je tiež dosť dobrá, akurát že jej umelo vytvorený románik s Batistom v tomto filme moc nepridá, ale zase ani neuberie. Danny Trejo je na plagáte, ale vo filme sa ukáže v dvoch scénach, takže jeho ako postavu neberiem. Ale zase za zmienku stojí postava policajta - Batistovho bývalého kolegu. Škoda že záporák nebol lepší. Spracovanie tohto filmu je na pomery Grindstone Entertainment Group úplne štandartné - čisto priemerné, ale ved´ je to DVD produkcia takže to aj plne chápem. Musím povedať že zápletka v tomto filme po prepadnutí nieje veľmi predvídateľná ako v iných filmoch, ale ku koncu sa to úplne obráti čo je dosť škoda. Je to akčná kriminálna dráma a možno niekto očakáva väčšiu akciu, ja som očakával tiež. Ale som rád že bolo vo filme iba toto málo. Prečo? Pretože to málo akcie čo tu bolo, tak bolo dosť zlé. Obsahovo ničím výnimočné/slabé, natočené rovnako ťažko podpriemerne, tomu ešte aj veľmi zlý výber hudby a zbytočné spomalovanie priestrelov, takže mizéria. Ručná akcia je ešte horšia ako prestrelky. Tomuto filmu toto málo akcie stačí, pretože je to skôr dialógová forma vyšetrovania s mini likvidáciami a keby tam bolo viacej akcie a bola by takto isto natočená, tak by to zhodilo úroveň celkového filmu u mňa na podpriemer. Aj ked´ som dosť kritizoval, za svojím troj hviezdičkovým hodnotením si stojím, pretože dej tohto filmu mi sadol, postavy sú dosť dobré až na hlavného záporáka a zbytočného Treja nemám problém. Film má aj zaujímavú atmosféru, je krátky - tým pádom nenudí, zaujal ma od začiatku a to mu vydržalo až do konca, takže 3 * sú zaslúžené. Len škoda tej akcie, to je hlavný problém, ale inak s týmto filmom nemám problém, slušne som sa na pri ňom bavil. Ale druhý krát si ho už nepozriem, pretože nemá žiadnu zapamtetania hodnú scénu kvôli ktorej by som si to opäť pozrel, no film u mňa zanechal pomerne kladný dojem a až na akciu som s filmov takmer spokojný. Taká light jednohúbka.

Pařba v Bangkoku (2011)

[5/10] Prvá časť sa mi veľmi páčila a je to jedna z veľmi dobrých komédií, ale v druhej časti režisér Todd Phillips ťaží zo slávy predchodzu, bez hanby ho kopíruje a dejovo je film neskutočne predvídateľný. Jedným slovom, druhá Pařba je úplný copyright prvého dielu, akurát že v inom prostredí. Lepšom? Skôr nie ako áno. To čo bolo v jednotke zaujímavé a vtipné, sa vo dvojke opakuje ale je to málo vtipné, iba pár úsmevných scén a väčší humor tu nieje. A tie otázky, ako sa to stalo? a podobne, ma začali po chvíľke znechucovať. Táto "komédia" ma sklamala na plnej čiare ale hlavne to ako Phillips v kľude kopíruje prvú časť. Totálne navlas rovnaká jazda, zatiaľ čo prvá bola vtipná, táto druhá je už nudná a málo vtipná. Až na niektoré úsmevné scény, opičku a pár záverečných fotiek. Spievajúci Mike Tyson? Načo? Hangover II je ťažko stráviteľná komédia na jedno pozrietie, komédia na ktorú ľahko zabudnem, ale jednotku si občas rád pustím lebo to je iný level. Čo sa týka tretieho chystaného pokračovania, ak sa zmení scenár tak si ju pozriem, ale ak to bude opäť rovnaké tak tomu filmu zelenú u mňa nedám.

Pláž 33 (2012) (pořad) odpad!

[0/10] Markíza týmito sračkami u mňa klesá na ešte nižšiu úroveň. Čo je vlastne Pláž 33 ? Ved´ na toto sa nedá ani pozerať, to nemá nič, ani atmosféru, ani pointu, otrasných účastníkov ale aspoň obstojnú moderátorku. Proste úplne nepotrebný a zbytočný odpad ktorým si Markíza len pohoršuje. Horšie ako Hotel Paradise.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

[9/10] Najprv skvelý návrat Rockyho v roku 2006 a o dva roky neskôr rovnako skvelý návrat veterána Johna Ramba. Stallone nám vo štvrtom Rambovi servíruje veľké množstvo výborne natočenej akcie ktorá je drsná a realisitická, svoje už vidno zostarnuté telo preháňa cez Barmskú džunglu a občas ukazuje aj zábery z ostatných častí. Samozrejme je tu aj kus nostalgie, vidieť postavu Ramba po dlhých rokoch naspäť je skvelé, síce ako Stallone tak aj Rambo zostarol, ale nevadí. V rámci série najlepší film a v rámci svojho žánru jeden z TOP akčnákov, tento film má všetko čo má správny akčný film mať. Jednoducho element Rambo funguje tak ako by každý fanúšik očakával, ja som určite spokojný. Stallone opäť po šiestom Rockym dokázal aj u Ramba, že sa dá urobiť kvalitný návrat a stále je Stallone ten istý akčný hrdina ktorý aj pred rokmi, ktorý dúfam, nás bude ešte dlhé roky baviť svojimi filmami.