Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Hodnocení moha lidí bude určitě ovlivněno tím, že jde o poslední díl ságy - moje nevyjímaje. Ale i tak je jasně vidět, že to mohlo bejt mnohem lepší, dějově ucelenější, míň uspěchaný (opravdu mi to přišlo kolikrát až moc urychlený) a rozhodně se to mohlo líp věnovat postavám jako Lupin, Draco a podobně. Když se v první části furt zbytečně tlachalo, tak tady se na to zas úplně vyprdli. Na druhou stranu jsem si kolikrát říkala, že je to bomba - jízda v trezoru, jízda na drakovi, bitva o Bradavice a Bradavickej štít - a vůbec, spousta nápadů a tu osudovost, tu epiku, se z toho vykřesat podařilo. 3D mě většinu času (pořád) dost otravovalo, efekt minimální, zato otlačenou hlavu a obroučky brejlí člověk vnímal dokonale. Konečně jsem si dosyta užila Snapea - Rickmana, škoda že díl, kde dostal odpovídající prostor, byl zrovna ten poslední. Dabing bych zařadila mezi slabší nadprůměry, ale žádná sláva. Hudba výtečná. Taky mi došlo, jak je Voldemort vlastně plochá a nezajímavá postava, díky bohu aspoň za démonickýho Fiennese. !!!MENŠÍ SPOILER!!! A nakonec ten epilog pro zasmání, všimli jste si, že Harry vypadal pořád stejně? !!!KONEC SPOILERU!!! No, shrnuto podtrženo. Že to bude minimálně dobrej film se dalo vytušit. A on opravdu hodně, hodně dobrej je. Ale konec Harryho mohl být přece jen ještě lepší a ani by to moc nebolelo. Verdikt - 79%

Orphan (2009)

Skvělej psychoteror, co mě velmi překvapil vezmu-li v potaz, z jaký dílny tenhle výrobek pochází. Stupňování napětí je dobrá věc a taky se opravdu povedlo. Naprosto skvěle se tu taky předvedla Vera Farmiga, jejíž výkon mi na takovej film přijde možná až moc dobrej. Isabelle Fuhrman byla extrémně na zabití (to berte jako plus). Jenom obyčejně sympatickej Sarsgaard je tady na odstřel, čemu tenhle blbštajn věří, to je fakt na pováženou. Jak říká Chermy - proč věří divnýmu děcku, když má doma Veru, to mi fakt mozek nebere. A vidět Rodena je taky fajn, klidně tam mohl bejt častěji. Možná stopáž mohla bejt kratší a zážitek by byl lepší, na druhou stranu pointa patří rozhodně k těm zajímavejm a nečekanejm. Jaume se po nuďárně Dům voskových figurín předvedl v mnohem lepším světle. Škoda, že potom přišlo Unknown.

Neznámý (2011)

Hlavní chybou filmu je, že je tak neuvěřitelně směšný. Není směšný jen do okamžiku nehody (prvních 5 minut). Časem se tak moc začaly vršit wtf momenty, že ke konci už jsme se s bráchou smíchu nebránili. Velice vtipně vyzní například souzvuk obou Martinů, když se snaží přesvědčit doktora, kdo je ten pravý, dále supertajná šifra, kterou používal už Rikitan, extrémně akční taxikářka, co by trumfla i Kurýra 2 a tenhle výčet není zdaleka úplnej. Následují !!!SPOILERY!!! A taky se to možná zdá divný, ale Neeson NIKOHO NEZABIJE do posledních pěti minut. Naopak schytává furt nakládačku a musí ho neustále zachraňovat taxikářka, která většinou Neesona najde asi podle čuchu a v pravej čas zachrání. Taky se tam vlastně hodně dlouho vůbec nic zajímavýho neděje. Pak se konečně objeví Langella a nějaká sekce 15, do pěti minut Langella exploduje a zjistí se, že za vším je kukuřice. Neeson konvertuje bez sebemenšího rozkolu osobnosti a dá se na stranu dobra, aby v konečným důsledku namlátil tak akorát nějakýmu troubovi v obleku, co taky vůbec nic zajímavýho neudělal, a pak odešel s dívkou snů na Havaj (nebo tam někam) opět bez sebemenšího postihu za předchozí teroristickou činnost, nýbrž s duší čistou jako kvítek liliový. No, smíchy jsme se málem potrhali. Přeju všem, aby si ten film užili stejně tak dobře.

Jiná perspektiva (2007)

Řekněme si to na rovinu, kdo čeká další Se7en, měl by počítat s tím, že takovej film už těžko přijde. Anamorph (dementní českej název by se hodil tak maximálně jako název nějakýho publicistickýho pořadu na dvojce) je film s potenciálem, co sráží dost pomalý tempo. Oceňuju ale spoustu origoš nápadů jako vůbec jen ty vraždy, scéna malby obřím štětcem nebo ten bloček s měnícím se obličejem. Navíc Dafoe a jeho postava strhne pozornost navzdory divnýmu účesu á la úředník, kterej na Willemovi opravdu vypadá všelijak. Hlavně zezačátku si navíc člověk užije i skvěle depresivní minimalistický pianko. Jenže to prostě na celou dobu nezabaví. A taky škoda těch nevyužitejch herců! Scott Speedman by se možná i rád předvedl, ale bohužel tady nepřevedl zhola nic. Clea DuVall předvedla ještě míň, než Scott, aspoň že Peter Stormare si zopakoval svou oblíbenou roli trochu vyšinutýho, opile mluvícího překupníka z podsvětí. Co se ale nedá odpustit je praštěnej konec, prostě absolutní demence. (Nejlíp to vystihuje slovo "muhahahahaha!!!"). Tyhle filmy mám ale ráda a Anamorph se řadí k těm lehoulince nadprůměrnějším.

Podivné dědictví (1972)

Tenhle film miluju! Už od dob, co jsem ho viděla poprvý. Bylo to takový malý zjevení, perfektní parodie na westerny s triem neznámejch pardů a jedním Terencem Hillem jako mladým zajícem. Ty hlášky už jsou teď kultovní ("Směj se!"), stejně jako výtečně natočený rvačky, skvělá vtipná hudba nebo celá ta geniální sekvence s rozcvičkou. Herecký výkony, tam se nedá naprosto nic vytknout - Joe, Bull a Vopičák jsou neskutečná trojka a Candida s Tomem jsou ve svý čistotě a naivitě taky k sežrání. Doporučuju všem, vedle všech těch ZAZ věcí tahle tak trochu zapadla, ale neprávem, protože je minimálně stejně dobrá.

Apokalypsa (1979)

Zvláštní film, skoro až hypnoticky depresivní, sugestivní a nepříjemný, ale zároveň nepustí, přiková oči k obrazovce a vleze hluboko pod kůži. Kdo ho vyhledal kvůli Marlonovi (jako já), mohl by být zklamán (ale já nebyla), jelikož se tam zrovna nějak extrémně často nevyskytuje. Ale když už tam je, stojí to za to. Ty monology - nejen jeho, ale i Sheena - si pamatuju doteď. Perfektně zvládnutá a přiblížená psychologie člověka, kterému začne z války harašit v hlavě, ale přitom ho alespoň kouskem duše divák chápe a sympatizuje. On ale vedle Marlona i Sheen hraje skvěle a všichni ostatní herci taky, v paměti z nich utkví zřejmě hlavně šílenec Dennis Hopper. Apokalypsa je film pomalý, přemítavý a těžký, pochybuju, že je pro někoho příjemným zážitkem, ale nemůžu říct, že bych litovala zhlédnutí. A to díky silné myšlence a výpovědi, kterou sděluje.

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál)

Úvodní znělka je legendární, díl Krev je nejspíš nechtěně jedna z nejlepších ukázek českého hororu (hned potom následuje Spalovač mrtvol) a i další díly jsou výborný. Navíc plejáda skvělých herců k tomu a tak nějak bokem se u toho člověk i vzdělá. Opravdu vynikající seriál.

Přátelé (1994) (seriál)

I když mi kolikrát přišlo, že některý podle mě blbosti řeší "přátelé" až moc, a časem mi začala vadit Phoebe, tak je to seriál, co se dá sledovat pořád dokola a bude pořád stejně vtipnej. Nejlepší a nejoblíbenější postava rozhodně Chandler. Navíc dabing se tentokrát povedl velmi nadprůměrně.

Veřejní nepřátelé (2009)

Pro mě film naprosto znehodnotila kamera, díky který měla tahle retro krimi nádech spíš jakýhosi dokumentu a vůbec, byla to prostě hrůza. Zatímco v Heat jsme nevěděli, komu fandit, protože to oba byli takový sympaťáci, tady opět nevíme (aspoň já), komu fandit, ale bohužel proto, že se postavy divákovi moc nepřiblíží. Bale je se svým plochým poldou úplně zabitej a u Deppa mi chyběla hlubší motivace a nebudu žrát Johna Dillingera jen proto, že ho hraje Depp. Vedlejší postavy měly obdivuhodně málo prostoru, člověk si tak akorát řekl "jé, to je Wenham/Ribisi/Dorff" a pak už se tam ty tváře jen tak pár vteřin mihnou a jsou ty tam. Akce taky nic moc (zas ta kamera), ale líbila se mi ta v nočním lese, pak scéna, kdy Dillinger navštíví policejní oddělení a většina vyloupení bank taky ušla. Taky mi přišlo, že hudba byla dosti zvláštní (ale ne vyloženě špatná). Největší záhadou ale stejně je to, že jsem se na to vydržela dívat celý dvě a půl hodiny a jen dvakrát jsem zašla zkontrolovat kuře. 65%

Rocky Horror Picture Show (1975)

Tim Curry předvedl, co znamená totální vystižení slova "pošuk." Jeho vizáž a taneční čísla (hlavně to úplně první) patří k nejujetějším filmovým zážitkům mojí osoby. Film mě bavil navzdory tomu (nebo možná díky), že to byla taková magořina a musím přiznat, že sci-fi vstup ke konci mě rozsekal. ("To je laser!"). A to ani nemám ráda Susan Sarandon. No prostě tohle nemá obdoby, filmová raritka...