Mezi řádky (2007)

Názorný príklad ako skvelo funguje multikulti a inklúzia v školách a ako to pekne chodí v našej vzorovej Amerike. Vojna všetkých proti všetkým, rasová neznášanlivosť, mizerné vzdelania a vyhliadky do budúcnosti. Keď sa to raz za čas podarí nejakému švihlému učiteľovi zmeniť, hneď si zaslúži svoj film o skutočnej udalosti. Za mňa s touto tematikou vyhráva Couch Carter. To bol špičkový film. Tento film tiež nie je vôbec zlý. V čele úraduje výborná a talentovaná Hilary Swank. Príbeh je na mňa až moc cukrú a hrkú a hodne slniečkársky. Ale rozhodne má čo povedať, má svoje kvality a výlet do múzea a stretnutie s preživšími holokaustu boli hodne silné momenty. Aj takí drsní pubertálni gangstri vymäkli a začali sa k sebe správať ako človek k človeku, či spolužiak k spolužiakovi.

Říjnové nebe (1999)

Veľmi príjemný, nenásilný film vhodný aj pre najcitlivejšie povahy s mladučkým Gyllenhaalom. Konečne americký film podľa skutočnosti, ktorý sa netýka športu alebo nejakých gangstrov či hviezd. Malé mestečko, kde vás čaká len jeden osud a to je ísť kopať uhlie do pekelnej bani, kde čo chvíľa niekoho zasype, zavalí. Homerov otec žije baňou a je v nej veľká ryba. V 57. však Homer ide s ostatnými ľuďmi obdivovať prelet Sputnika ponad hlavy. Tak ho to nadchne, že sa rozhodne postaviť si svoju raketu a zúčastniť sa vedeckej súťaže. Do toho máme komplikované vzťahy s otcom, bratom, v škole.. Bolo to jednoduché, prevídateľné, bolo tam citové vidieranie a na konci máte slzu na krajíčku, ale ono to bole celé tak pekné a dobre natočené, že ja dávam s čistým svedomím 5*.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Tak došiel rad aj na tento film, do ktorého sa mi vôbec nechcelo a to kvôli jeho dĺžke. Kapor sa roky triasol za Oscarom, nakoniec ho dostal za tento film. Ja ho nemám rád, ale jeho kvality uznávam a zaslúžil by si ho už skôr a za lepšie filmy. Tu musím uznať, že natáčanie muselo byť ťažké. Stále v zime, snehu, studenej vode, s mastným kožuchom, vlasmi, fúzmi. Keby to malo 90min, tak je to super survival dráma, no takto sa pozerať polovicu filmu ako sa plazí a hľadí na hviezdy, ako jeho konanie nemá nejakú extra logiku a keď je celý film len o pomste. Mne sa viac páčil výkon Toma Hardyho a fajn bol aj kapitán Gleeson. Medveďovi som fandil, nech už ho konečne zožerie, fandil som aj Indiánom, nech už ho konečne oskalpujú, no on nie a nie umrieť :) Napr. Mads Mikekelsen sa mi páčil viac v Arctic: Ľadové peklo, či Valhala.

V síti (2020)

Som veľmi rád, že tento dokument vznikol. Veľká vďaka režisérom a najmä mladým herečkám, ktoré museli byť svedkami nepredstaviteľných prasačární. Hrali to ozaj dobre a majú môj obdiv. Tento dokument v nejakej verzii 10++ je super študijný materiál vhodný na premietanie do škôl a besedu s psychológmi. Ja som videl 15+ a teda to vyštvorčekovanie vtákov mohlo byť lepšie. Je to hrozné, keď do pár minút od založenia FB účtu skočia po mladých dievčatách týto zvrhlí predátori. Keď si hneď pred nimi začnú mastiť péro. Proste hlava mi to neberie. Všetkých tých sviniakov by som šupol do basy s vrahmi, pustil tam ten dokument bez zaštvorčekovaných ksichtov a nechal ostatných väzňov do some justice. Dokument je výborné upozornenie aj pre nás rodičov, že sa musíme deťom viac venovať, viac sa s nimi rozprávať a nezavrieť ich do izby na hodiny s počítačom a Skypom.. Dobré bolo, že sa zamerali na pár ksichtov, skúsili im poslať fake fotky a keď začalo vydieranie.. no hnus. Veď tie deti sa môže zabiť. Najhorší bol ten chlapík, čo robí s deťmi školy v prírodách atď.Tým zmrdom by pomohla len kastrácia, potom by sa ukľudnili a mohli by si uspokojovať nejaké iné, menej nebezpečné zvieracie pudy. A nemyslite si, že to robia len nejakí starí zmetkovia z nízkej triedy. Vedel by rozprávať Epstein, akí Clintoni, britskí princi, herci a kadekto má pedofilné chúťky (keby ho nezabili). A aj tie satanistické, viď Pizzagate..

Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

Tento seriál som pozerával na výške. Ideálna oddychovka, cca 20min akcie, svetelných mečov a mojích najobľúbenejších postáv ako Anakin, Obi Wan Kenobi, výborná Anakinova padawanka Ashoka Tano, Yoda, Windu, kapitán Rex a ďalší Jedi. A na druhej strane Dooku, Grivious, vyhrabali aj Darth Maula a peckového bratríčka Savaga. Tie diely s nimi dvomi boli top. Sem tam nejakí najomní vrahovia, Mandaloriani, no proste nekonečný Star Wars vesmír. Celé sa to odohráva na rozhraní 2., a posledné série, aj tretieho filmu. Veľa dielov je podľa jednej šalóny, ide sa bojovať na nejakú planétu a bez hlbšieho zmysla ale za to s fajn súbojmi a efektami. No potom tu často máme 2-3 diely spojené do jedného príbehu a tie sa dajú považovať za malé filmy. Až teraz v 2020 som zistil, že predposlednú sériu som nevidel. Tam boli super série dielov. Jedny o konšpirácii s čipmi v hlavách Clone troopers. Super doplnenie k filmom. A potom sa Mr. Yoda učil ako sa zhmotniť po smrti. Výborné diely. A potom prišla posledná séria z 2020 len s 13. dielmi. Ale všetky tvorili dlhšie príbehy, povedal by som až filmy. Kde máme na začiatku fajn drsných defektných clonov a potom príde moja milovaná Ashoka. Výborné naviazanie na najlepší tretí diel, keď sa Anakin mení na Darth Vadera, keď sa Cloni obrátia proti svojim Jedi generálom. Zmení sa hudba na temnú, do toho máme Darth Vadera a Mandalorianov - nadviazanie na seriál Mandalorian, kde sa má Ashoka objaviť v druhej sérii. Skvelé súboje, atmoška a záver s Vaderom. Lepšie ako epizódy 7-9! Joj, konečne som zažil emócie a radosť ako pri 3. epizóde. A hoci má seriál aj viacero hluchých častí a niektoré série menej zaujímavé. Tie posledné 2 + diely so Savagom a Darth Maulom sú za 6*. Dávam teda 5* a teším sa na 2. sériu Mandaloriana s Ashokou. Dúfam, že tam nebude len na pár minút.

Titanic (1997)

Tak po vyše 20 rokoch som si ten film pozrel celý. Ja som strašne neznášal mladého Kapra. Podľa mňa sa absolútne nehodil ku vyzrelo vyzerajúcej Kate Winslet. Teraz, keď už je starší, má dobré filmy a už mi až tak nevadí. No čo je výnimočné na tomto filme, je Cameron a práca tisícov sochárov, maskérov a samotná loď ktorú postavili. Efekty sú na tú dobu dychberúce a ako je zvykom u Camerona, najlepšie možné. Love story je len krovie k epickému potápaniu Titanica. Za mňa proste Cameron. Niečo vizuálne maximálne vymakané a technicky dokonalé, no a k tomu je nejaký ten príbeh.

Zodiac (2007)

4* s prižmúrenými všetkymi očami.. Trochu moc dlhé a občas nudné a zdĺhavé. Vyváži to skvelý herecký koncert hlavných protagonistov. Zaujímavé vyšetrovanie a Fincherova ruka nad dielom. Zaujímavé a ťažké dielo, ktoré končí ako neraz skutočný príbeh.

Čtyři pokoje (1995)

Po dlhom čase film, pri ktorom som uvažoval, či to nevypnem. Tie úvodné poviedky boli hrozné. Zaujali ma len pekné prsia jednej z čarodejníc a to je sakra málo na nejakých 30-40min. Potom prišiel Rodriguez a Tarantino. Tí to trochu zahránili. Najmä posledná poviedka bol typický Quentin. Ale ako celok to bola pre mňa strata času..

Tenet (2020)

Nuž ja pôjdem proti prúdu sadomasochystických recenzentov. To, že poväčšinu filmu ničomu nerozumejú, im asi pripomína šťastné dectvo, keď sedeli v škole na hodine matematiky alebo fyziky a učiteľka točila marťanštinou o nerovniciach, no a oni sa šťastne pozerali spolužiačke do výstrihu. Film je jeden veľký chaos, kde sa naoko stále niečo deje, no utečú vám dôvody prečo sa to deje. Motivácia postáv, okrem ženy záporáka žiadna. Hudba je príšerná a rušivá. Ústredná dvojica somálskeho piráta a upíra maximálne nesympatická. Pre mňa bolo utrpenie sa na nich dívať. Jedine záporák bol fajn. Ostatní boli hrozní, akcia ma nezaujala. Invertovaný čas tiež nie. A keď konečne ku koncu prišlo nejaké vysvetlenie a akože rozuzlenie, už mi to bolo úplne jedno. Dávno som sa tak často nepozeral na hodinky. Ale Svedkovia kultu Nolanovho si určite zakrochkajú blahom, čo to na nich ich idol spustil za mozgolami a celí šťastní pôjdu 3x do kina, aby z toho niečo mali..

Osamělý jezdec (2013)

Keby to bolo brané fakt ako komédia a bolo to aspoň o 30-45min kratšie, dám aj 4*. Občas som sa zasmial a slušne pobavil. Hlavne ten ich kôň bol srandovný. Johny hral piráta z Karibiku na suchu. Už je trochu otrepaný. Ale vytvoril dobrú dvojku s právnikom. Záporací správne hnusní. Spanilá deva správne krásna. Dalo sa to pozerať.