8 (2012) (divadelní záznam)

Bezpochyby skvělá myšlenka dostat problém do podvědomí veřejnosti divadelním zpracováním. Životní osudy mnohých, tímto způsobem utlačovaných, a veřejností viděných jako něco nelidského a zvrhlého, je potřeba dostat do podvědomí a bojovat za jejich práva. Ten proces samotný byl nepochybně značně vypjatý, ale drobné odlehčení některých divadelních částech nebylo na škodu. Hereckým výkonům není co vytýkat. Clooney a Bacon jako dva skvělé protipóly, Martin Sheen se svou vynikající závěrečnou, Jane Lynch jakožto žena bojující proti homosexualitě, Chris Cholfer taky nesmírně dobře zahrál, snad jen Bradova role byla napsána asi ne úplně neutrálně.

Příšerky s.r.o. (2001)

Geniální animák se skvělým nápadem i provedením, který si myslím, že zaujme i dospělé svým nápadem. + za skvělé hlasy, "nepovedené záběry" na konci, akční scény,... zkrátka 5*.

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Mělo to potenciál v podobě nových postav, ale to by někdo musel udělat scénář pro diváky starší 3 let. Možná ještě v osmi by se zasmáli, ale už i desetileté pozná, že to bylo trapný.

Drive (2011)

Nic na můj vkus. Popis u tohoto filmu ve skutečnosti akorát vykreslí charakter. nicméně v součtu nám tam ze všeho ukážou asi minutu a zbytek stráví nějakou komplikovanou zápletkou a... mlčením. Což jako ne filmový odborník neocením, ale shodím.

Fargo (2014) (seriál)

Momentálně se nacházíme v éře televize a ještě nějakou dobu asi i budeme. Takže i bratři Coenovy se pustili do projektu televizního, jiným trochu podobného, ale krásnými detaily a zvláštnostmi protkaného. Na silný zážitek (stylu True detective či jiných projektů) by asi postačila ta atmosféra (sníh, mlha, hudba s krásnými houslemi), ale výjimečným jej tvoří až všechny ty drobnosti, místy až absurdní. Nikdo si nedokazuje maskulinitu drsnými profuckovanými dialogy. Nicméně milé až domácké postavy používají příjemných "heck" a "gosh". Dále pak vynalézavé kulisy, biblické narážky, Key a Peele.... a tak by se dalo jet dál. Zkrátka přinesli do televize další správný detektivní kus s nesmírně zajímavými postavami Martina Freemana a především Billy Bob Thornton, který exceloval snad kromě chvíle, kdy měl působit přátelsky. Ponaučení, které si z toho lze odnést: Když vás trápí manželka svými přechytralými řečmi, tak ji zabijte a váš život se otočí k lepšímu. Because what if you´re right and the others are wrong.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Oblíbenost filmů této série u mě roste. Jednička měla být seriózní akčňák, ze dvojky už se snažili vytřískat peníze a retro styl, a tady šlo jen čistě o obsazení. Prvoplánově. Ale k mému překvapení, každý z těch velkých jmen dokázal, jak k němu vlastně přišli. Gibson překonal záporáka van Damma, asi i proto, že Mel opravdu umí hrát a že když nemá své výkyvy chování, tak to světu občas i dokáže. Ford s Banderasem měli svůj čas ukázat to, kvůli čemu tam byli, zkrátka aby to oživili. No a Kelsey Grammer je můj oblíbenec. Zkráceně: nad moje očekávání, protože s rostoucím rozpočtem na honoráře, kvalita rozhodně neklesá.

The Angriest Man in Brooklyn (2014)

Slabší 3*, ale bavilo mě to. I když by se určitě hodilo trochu víc si s tím pohrát, aby některé věci nepůsobily úplně amatérsky a zbrkle, ale jinak film celkem vtipný.

Breathless (2013) (seriál)

Už po pár minutách na vás okamžitě dýchne ta britskost tohohle seriálu, ten elegantní styl, ve kterém byli natočeni Poirot se Slečnou Marplovou. A tato věc mě vždycky dostane. Myslím, že se velmi dobře povedl casting, že každý z herců vykreslil povahu i styl své postavy natolik, nakolik se dalo během 6 dílů. Možná, že závěrečné epizodě se dalo přidat třeba 10 minut, nebo trochu výrazněji dotáhnout ten její závěr, nicméně musím dát za 5*, a to především i za herecké obsazení.

Noe (2014)

Něco mezi biblickým příběhem a počítačovou hrou. K smůle umělce to neinklinuje ani k jednomu natolik, aby mohl být film oceněn více než 3*. Scénář byl trochu nedostatečný s několika hluchými pasážemi, plný původních odkazů a způsobů mluvy té doby (jako Trója). Nicméně všechny postavy byly dobře zahrané i propracované, až na Šéma, hraného špatně vypadajícím pornohercem s nulovým talentem, což vedlo k tomu, že žádná z jeho replik nebyla složená z více než dvou vět.

Nelítostný souboj (1995)

Al Pacino a De Niro se sešli asi v tom nejlepším věku a i filmu, který jsem v jejich podání kdy viděl. Naprostá dokonalost kriminálního žánru + scéna po vykradení banky je každopádně nejlépe zpracovanou přestřelkou všech dob.