Noční běžec (2015)

Vidět Liama Neesona již po několikráte v prakticky totožné roli je... oldschool. Něco podobného bylo moderní před 20ti lety. Herec si udělal škatulku a kopíroval (začátky Stevena Seagala jsou doslova ukázkové). Mě se to tenkrát líbilo (mohl jsem si najít "svého herce") a celkem špatně jsem nesl, když někdo "přelétával" (př. Harrison Ford). Teď po letech mě to spíš nudí, protože se bojím, že uvidím to samé přes kopírák. Chlastá - je ousider - něco ho "nakopne" - tak v sobě probudí tu spící mlátičku... a vyhraje (to je jasný). Tady nejde o žádnou výjimku. Naštěstí je to natočené dobře. Divák není urážen a hlavně se nenudí. Plus ta tlupa "provařených tváří"... to je jak balzám. Já rád okoukané herce. Je to takové 3,5. Lehce nadstandardní. Prakticky jediný kdo mě vytočil byl ten hňup co si hrál na "nájemného vraha" (chodí si tam jak terminátor jako by mu mohlo být jedno jestli nechá svědky a koho pozabíjí kolem).

Zabijáci (2014)

Pro tentokrát nejsem odvařený jako posledně. Ne že by to bylo úplně špatné. Jen je to "pouze" průměrné. To rozplétání zápletky není tak propracované (ono prakticky je jasné o co jde už během prvních 20ti minut). Celý film tedy jen koukáme na podrobnosti jak ke všemu vlastně došlo. Nedozvíme se nic moc navíc (myslím o motivu). To že jsou ujetý je jasný už od začátku.Díky tomu se vytrácí takové to tajemno a temnota. To ale neznamená, že je to nuda. Krom sem tam idiocie (to jako fakt lze použít jako důkaz materiál získaný nelegální cestou?) a nepochopitelného chování Kimmie (asi z nich byla šáblá nejvíc) je opravdu vše v pořádku a budu se těšit i do třetice...

Žena v kleci (2013)

Krom debilního názvu (o klec jsem ve filmu ani nezavadil) - nebo sterilního překladu (?!) - si můžu stěžovat snad jen na ten hloupý pokus o šroubované finále. Knihu jsem totiž nečetl a proto jen předkládám co jsem vizuálně zkonzumoval. A to co jsem viděl bylo nadstandardně dobré. Postupné rozplétání zápletky prokládané "vzpomínkovým vizuálem" je podávané rychlostí tak akorát. Oproštěné od přílišných kopanců (snad až na to jak ji mohl po 25 letech poznat a proč zrovna ta komora?) a díky rozumné stopáži si opravdu (téměř) nemám na co stěžovat.

Chappie (2015)

Přemýšlím co je vlastně největší problém filmu. Nechutně nesympatické postavy? Postavy chovající se jako mentálové? Hugh a Sigourney (moje kategorie zajímavých herců) hrají druhé housle a ještě jsou za píčuse :(. Myslíte, že přeháním? Tak si to projdeme znovu: Ať se podívám na kohokoliv, nelze říct že je to sympaťák a že bych "chtěl bt jako on". Všichni "gangsteři" jsou vygumovaná mega hovada... vystřílet všechny. Když už nejsem "gangsta" tak jsem vypatlaný Indián (proč super inteligentní "stvořitel" ten guard-key hned nevzal? kolik měl příležitostí?). Jakýkoliv smysl pro priority nebo logiku totálně selhává. Co navíc vůbec nefunguje jsou situace kdy robůtek-dítě je drsně konfrontován s dospělým světem. Je to... je to jakp se dívat na dětské porno. Nepasuje to k sobě a je to nechutný. Film co jsem chtěl vidět začal 15 minut před začátkem závěrečných titulku. A to je u filmu co má dvě hodiny celkem průser.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Brutální freak show od začátku až do konce a jeden "klub bizár" vedle druhého. Místy je to až přes závit a výsledkem je spíš groteska... Je to překvapující, protože do ruky si film vzal sám "taťka Mad Max". Žádné Hollywoodské ucho co by si z toho udělalo artové cvičení... Proto jsem čekal jistou míru úchylárny, ale v mezích. Také jsem čekal jasně vymezený názor na to zda jde o remake nebo "něco" co má do linie zapadnout. Osobně jsem tam totiž zaznamenal mraky odkazů na předchozí Maxe (Stíhací speciál totožný, oblečení Maxe totožné, hrací strojek z #2, legendární vykulené oči v jednom flashbacků... atd), ale dějově a kontinuálně nikam nezapadá. Co to teda sakra je? Co se filmu upřít nedá, je neskutečně dynamická akční rovina (řekněme 3/4 hodiny začátku a 3/4 hodiny konce filmu). Díky lacině postavenému scénáři je to vlastně logické (pochopí každý až uvidí). To jestli jsou akční scény natočeny dobře je také otázka. Jakmile je kamera pár desítek metrů od "místa kde se něco děje", je to labužnická podívaná. Jakmile ale dojde na "blízký kontakt" (třeba rvačky... a nedejbože, když je jich víc ve stejném časovém okamžiku) už je to malinko guláš. Celkově jsem také byl lehce zklamaný z toho raitingu R... Potenciál trestuhodně nevyužit. Dost často se kamera cudně dívá jinam... Díky tomu všemu jsem měl nejdříve sto chutí dát jen průměr, ale to si film opravdu nezaslouží. Takže slabé 4 hvězdy pro čtvrtého Maxe.

Daredevil (2003)

Filmového Daredevila jsem viděl poprvé před deseti lety. Repete jsem si dal na popud Daredevila seriálového. No. Dojem zanechává stále stejný. Průměrný, hravě komixový dojem se spoustou digitálních efektů (díky čemuž je v mnoha chvílích přitažený za vlasy). Postavičky hopkají jak Gumídci a ničím nevybočují z průměru. Je to prostě "jen" zábavné a roztomilé. Na zadek se z toho ale jeden neposadí...

Síť (1995)

Technologicky prakticky pravěk ve kterém 3,5 palcová disketa byl vrchol přenosu dat. Film není nic jiného než zdvižený prst (ukazováček... ne prostředníček) době, kdy začaly počítače přebírat roli ve státních institucích jako všemocný nástroj který ví vše (100% bezpečnosti, 100% integrity, atd.). Protože jsem utrpěl trochu toho technologického vzdělání, film má pro mě pachuť nostalgie a traumatu. Nostalgie nad dobou kterou pamatuji a traumatu nad koncem, který jsem musel vidět. Závěr totiž zcela popírá a rozvrací vše co divák viděl (pokud by "gate-keaper" byl program co skutečná data jen překrývá, tak budiž... ale fungující jako vrátka k možnosti data měnit, by opravdu takhle jednoduše na lopatky položit nešel ;)). Možná co píšu zní až příliš cynicky. Film jsem ale poprvé viděl 20let po jeho vzniku. Umím si ale představit, jak prostého člověka před 20ti lety musel vyděsit ;)

Kurýr (2012) (seriál)

Kurýr nikdy nebyl žádný filmový skvost, ale Jason Statham a jeho kousky dodávaly filmům zábavnost. Seriál - krom toho že není z poloviny tak zábavný - je navíc příšerně odfláknutý. Lacinost z něj čiší ze všech koutů a to že je točený v ČR mu na kouzlu vůbec nepřidá. Auta s českými SPZ se mezi záběry mění na francouzské, auta se prohání okolo Poděbrad a děsně si hrají na Francii. Ne, mě nevadí to balamucení. Mě vadí, že se to ani nesnaží maskovat. Prostě chčijou divákovi na hlavu a ani se to nesnaží vydávat za déšť ;).

Daredevil (2015) (seriál)

1. řada: **** Prakticky každá epizoda má stejnou kostru. 3/4 stopáže žvanění (naštěstí smysluplné - žádná vata - a k věci) a 1/4 akce (neskutečně dobře a poutavě natočené). Není to tedy primárně o slepci-mlátičce. Jak by jeden čekal. Snaha popsat charaktery postav je opravdu znát. Navíc, seriál se neštítí trochy té krve (a otevřených zlomenin) a to včetně ústřední postavy. To je celkem příjemné. Seriál tak působí více dospělé a znatelně méně směšně nežli jiné seriálové MARVELovky. 2. řada: ***** Druhá řada je malinko jiná. Více akce a méně tlachání... To v první řadě. Co je ale mnohem zásadnější je nástup nových postav. Hlavně Frank Castle aka The Punisher. Ten komplet Daredevilovi celou sérii sebral :). Tak moc, že si z toho vysloužil vlastní spin-off :). 3. řada: *** Sešup směrem dolů. Přibylo spoustu žvanění a vaty a akce znatelně ubylo. Snaha o přivedení nové postavy (Bullseye) se nepovedla tak jako minule s Punisherem a předminule s Elektrou. Doufám, že tímto DD končí (obzvlášť když by na něm dělal ten samý idiot co na třetí řadě). Další řadu bych už nedal :(.

Pád Třetí říše (2004)

Film jsem viděl poprvé v době svého vzniku a podruhé po cca deseti letech. Musím říct: dojem zachován. Stopáž 3 hodiny (nebo blízko k ní) je zabijácká a místy svádí k pocitu nudy. Ono totiž něco podobného dát na jeden zátah je celkem maso. Bruno Ganz v roli Hitlera je neuvěřitelný a jeho "vztekací scéna" je téměř legendární. Nebudu tu řešit, jak moc je náhled do posledních dní "Vůdce" autentický a jak moc ne. Nebyl jsem tam a ani se o získání informací z historických zdrojů nijak nesnažil. Nic to ale nemění na filmem navozené atmosféře, reakcích lidí, některých krocích a myšlenkových pochodech postav. Na film se člověk musí duševně připravit. Ne jako na "perlu perel", ale jako na "unikátní sondu" jakou zaručeně už na podobné téma nikdy neuvidíte...