Pád říše římské (1964)

Vše, co čekám od starého trháku z antiky. Dal bych i pátou hvězdu, kdyby tvůrci nezatajili jméno Markomanů (jmenují jen náčelníka Ballomara). Jako vlastenec jim toto opomenutí nemohu nechat úplně projít.

Phineas & Ferb (2007) (seriál)

Nádherný padouch, srandovní starší sestra protagonistů, mnoho parodií/poct pop kultuře. Některé díly špičkové. A k tomu všemu se to líbí 5 i 10leťákovi.

Český žurnál - Matrix AB (2015) (epizoda)

Dokument určitě stojí za shlédnutí, protože ukazuje kousek reálné politiky i nám, kteří o ní moc nevíme. Nejsilnější dojem: servilní lidé kolem AB přísátí na jeho peníze a AB, kterému to tak vyhovuje. Bylo by potřeba vidět podobné nahlédnutí do jiných zákulisí, abych si dal informace z AB Matrixu do kontextu: jak vypadá okolí p. Sobotky, p. Haška, p. Kalouska? Jaký je asi takový všední den na Hradě nebo komunistů?

Kosmo (2016) (seriál)

Zasmál jsem se, úroveň vtipkování v seriálu je pro mě akceptovatelná (když jsem se ptal kamarádů, tak názory na kvalitu jednotlivých dílů se dost lišily). Asi nejvíc díky výtečným hercům, kteří udržovali mou pozornost prakticky bez přerušení. Nikdy jsem si nepustil jen jeden díl, ale rovnou víc. Často jsem si v tom samém dni pustil seriál znovu ještě jednou i s manželkou. Takže celkově z mého pohledu vydařený výsledek. Nakonec nechybí ani nějaké to zamyšlení nad českou národní identitou.

Malá Miss Sunshine (2006)

Dobrá komedie o začínajícím motivačním koučovi. Je známá věc, že psychoterapeuti jsou ti, kdo sami nejvíce potřebují terapii. V tomto filmu se člověk dozví navíc, že životní koučové by nejvíc potřebovali radu, co se svým životem. Film má výborné postavy. Nejvíce ze všeho mi utkvěla vizuální stránka obyčejných všedně ošklivých interiérů: ošklivý nábytek v čekárně nemocnice, v motelu u dálnice, v montovaném domku, ošklivý obrovský hotel.

Star Trek V: Nejzazší hranice (1989)

Komédie, místy až crazy (Scotty narazí hlavou do traverzy, hlavní trio je příliš těžké na létací boty atd.). Sympatický intelektuální záporák. Fantastické detailní záběry na vypracované postavy stárnoucího hlavního tria, jak lezou po žebříku, oblečeni do přiléhavých svetrů, mocné pupky se jim přelévají přes pásky. Pro mě patří tento díl k těm snesitelnějším ze startrekovské série.

Revizor (1971) (divadelní záznam)

Výjimečné dílo; jenom je zločin, že to natočili bez diváků.

Atlasova vzpoura: 1. část (2011)

Kdo nečetl knihu, nemusí se s filmem vůbec namáhat, nemá šanci, aby mu film dával smysl. Kniha o 1112 stranách, která je založena na dlouhých (až dlouhatánských) monolozích, není reálně zfilmovatelná. Jaký smysl dává zkrátit typický dvacetistránkový monolog některého protagonisty do jednověté repliky ve filmu? Když před závorku tedy vytkneme, že celý film může posloužit jen jako ilustrace pro čtenáře knihy, tak jednu hvězdičku bych dal za solidní casting. Pí Schiling se mi jako Dagny docela líbila a i p. Bowler jako p. Reander je dobrý machýrek v dobrém obleku, jak se asi patří. Druhou hvězdičku dávám za to, že autoři se pokusili o nesplnitelný úkol. Pokud jde o posunutí děje ve filmu do současnosti, primárně šlo dle mého určitě o úspory, protože si nemohli určitě dovolit nějaké retro kulisy. Ale tato úprava mi nevadila.