The Twilight Zone - The Lonely (1959) (epizoda)

V tejto chvíli najvážnejší kandidát na plný počet hviezdičiek! Stále som toho videl málo, aby som v rámci série Twilight Zone dokázal triediť, ale emočný dopad tejto epizódy predčil všetky doteraz videné. Pre neštandardné vzťahovky mám skrátka slabosť, táto miniatúra toho v sebe naviac obsiahla ďaleko viac a položila celý rad otázok, s ktorými istý subžáner sci-fi pracuje intenzívne a v rôznych obmenách dones.

The Twilight Zone - Mirror Image (1960) (epizoda)

Určite jedna z najdesivejších epizód celej série (najdesivejšia z tých, ktoré som doteraz videl)... žiaľ bez pointy, ktorá by tomu dala zmysel.

The Twilight Zone - Perchance to Dream (1959) (epizoda)

Opakovane zaspať práve pri sledovaní tejto poviedky, to je takmer interaktívny zážitok... o dosť vyšší level od "nejde vyhnať z hlavy"... Twilight Zone si v divákovej hlave robí svoje vlastné veci, veľký ohľad na neho neberie... a keby som vedel, ako sa to skončí, tak sa k tomu každý nasledujúci večer tak tvrdohlavo nevraciam ;)

Avengers: Endgame (2019)

Geniálny marketing sa stretol s prvotriednym remeslom. Nemá obdoby a dlho mať nebude... hm, možno nikdy.

Aquaman (2018)

Marvel si to pravdepodobne ani nevšimol. Cameron po tom ledva hodil očkom a ďalej sa venuje pokračovaniam Avatara (akurát mu odvtedy tu a tam prebehne po tvári samoľúby úsmev). Už zajtra bude Aquaman na smiech. Všetkým, bez ohľadu na to, ako hodnotili dnes. Bez ohľadu na čokoľvek. DC to proste nedávajú, stále nechápu. A že sa im zlepšili tržby? To je skôr na škodu veci. Majú v stajni iné perly... bože zavaruj, aby sa ich v súčasnej "kondícii" čo i len dotkli!

Živí mrtví - Série 2 (2011) (série)

Po pozretí druhej série sa už nemienim brániť nadšeniu takému veľkému, že ma pri sledovaní ďalších pravdepodobne čaká sklamanie. Moje nadšenie však nepramení zo skvele budovaného napätia ani z chutného gore. Sú to v prvom rade postavy - napísané tak pozorne, že niet jedinej, ktorej by sa nedalo rozumieť. Žiadne jednorozmerné figúrky a napríklad vývoj, akým prejde ústredné duo Rick Grimes a Shane Walsh nemá obdoby. Z Ricka, panáčika z úvodu, sa stáva chlap na svojom mieste, ktorý neprestáva byť opatrný vo svojich rozhodnutiach (a nie, nemá to ľahké), zároveň však neváha zobrať na seba väčšinu najťažších "exekúcií" a plnú zodpovednosť. A Shane, ktorý okolo seba šíri väčšie peklo než samotná zombie epidémia, sa v tom zo všetkých najviac škvarí sám. Nemožno ich však označiť za hlavných ťahúňov, pretože ako píšem, niet tu slabého charakteru, akurát nie všetci, prirodzene, dostanú dostatočný priestor. Úžasná práca, scenáristi zvládajú náčrty aj drobnokresbu a aj keď tu niet núdze o zvraty, nezaznamenal som jediný moment, kedy by mi niečo hoci len zaškrípalo. Dúfam, že to nasadenie tvorcom vydrží čo najdlhšie. A keď nie, stále tu máme komiks, ktorý si jedného dňa budem musieť zaobstarať... nech to stojí čo to stojí. (komentár z roku 2014)

The Twilight Zone - Elegy (1960) (epizoda)

No hej, najväčšia hrôza číha pod tým najuhladenejším povrchom (...a za najlepšími úmyslami).

The Twilight Zone - What You Need (1959) (epizoda)

V popredí tohto príbehu nie je "paranormálny jav" (i keď samozrejme prítomný), ale ľudská povaha. A zvládnuté je to opäť na jednotku! Deduškovi ako z rozprávky nechýba temnejší rozmer, zloduchovi... no, ten ľudský. Všetko ako má byť a aby to nebolo mravoučné až príliš, v úplnom závere tu na diváka čaká malý, vhodne odľahčujúci vtip. Potešilo.

The Twilight Zone - The Hitch-Hiker (1960) (epizoda)

Zatiaľ čo v Where Is Everybody? ťahali pointu z klobúka vypožičaného od kúzelníka najvyššieho kalibru, tu sa po celý čas váľa rovno pred divákom, ale len preto, aby ju v závere museli zo zeme zdvihnúť samotní tvorcovia a oplieskať mu ju, opäť raz vyvalenému, o hlavu. A to prosím pred vyše polstoročím! Rafinované.