Mys hrůzy (1991)

Ano, zapírat se prostě nemá... Kvalitní dramatický thriller, kde dominuje brilatní a zároveň odporný Max Cady alias De Niro a jeho vtíravá psychologická hra, ovšem ani rodina Bowdenových, kde bych do čela dal především Samovu dceru Danielle, v tomto směru nijak neztrácí. Psychologická hra poměrně dobře a správnou tendencí graduje, možná ten konec mohl mít grády tak trochu jiné, každopádně na plný hvězdopočet to jistě je. Starý dobrý Scorsese. [9/1O] (Cape Fear, USA, psychothriller-drama)

Dotek Medúzy (1978)

Úžasný a podle mě nestárnoucí mrazivý dramatický film. Dnes již s příjemným starobilým nádechem. Úchvatná tajemná atmosféra neustupující ani krůček vedle, se bravurně drží po celou dobu příběhu a podporovaná dobře se prolínajícími příběhy současného vyšetřovaní a životem umírajícího spisovatele, stále více depresivněji a zlověstně sílí a graduje. Nádhera, která dnes není moc k vidění. [1O/1O] (The Medusa Touch, FRA+GBR, drama-horror-thriller)

REC (2007)

Výborný, stísňující, mrazivý zážitek, který se s přibývajícím časem horentně stupňuje. Hororová reportáž s neuvěřitelně hutnou a drsnou atmosférou. Určitě ten starej činžák navštivte! Ale přecejen i přes ta všechna superlativa (chvilku jsem se rozmýšlel a porovnával) uděluji, alespoň zatím, tedy na první shlédnutí, "jenom" čtyři hvězdné kousky. Ale jízda to tedy je, to jo... [8/1O] ([REC], ESP, horror)

Kriminálka Anděl (2008) (seriál)

Ale jo, proč ne. Není to žádný HiFi, vezmeme-li ovšem v potaz jeden zásadní fakt, že se tento seriál zrodil z produkce Novy, je to více než chválitebné. Tak trochu se ale bojim. Seriál, řekněme vcelku dobrý seriál a původem novácký?! Že by se blýskalo na lepší časy... No, uvidíme.

Saw 4 (2007)

Nelze stále donekonečna srovnávat "výborné" a "další". Myslím tím, že Saw: Hra o přežití odstartovala (zároveň i vlastně dovršela) nový, lépe řečeno jiný směr filmové série. To je v tomto případě to "Výborné". Saw 2,3,4 a patrně další díly zde hrají tu roli toho "dalšího". Po jedničce tedy není co srovnávat. A tak jsem po shlédnutí čtyřky nabyl dojmu, že prostě všechno od dvojiky v této sérii se zavěsilo v podstatě na stejné šňůře a klesá, či se vznáší jen podle síly poryvu vánku. Takže zde, jako již po třetí stejně, uděluji za tuto hru známku trošku pod třičtvrtě... [6/1O] (Saw IV, USA, thriller-horror)

Sirotčinec (2007)

Uf! Tak to je nádhera. Tohle já můžu. Duchařinu v tomto stylu mám prostě nejraději. Atmosféra, napětí, strach. Kamera, hudba, zvuk. Krev? Není potřeba. Nenalezám dalších slov, takže posílám už jen vřelé doporučení... Další, nový přírůstek mezi mé desítkové kousky. [1O/1O] (El Orfanato [The Orphanage], MEX+ESP, horror) Z podobného soudku: Ti druzí (10/10).

Zrcadla (2008)

Tak mohu nahlásit poměrně dosti slušný duchařský zážitek. Tak trošku to kazí řekněme závěrečné finále (abych příliš neprozrazoval), nicméně drásající atmosféra, dobrá hudba, slušné "úlovky" zla a hlavně ztěžejní vyhořelý dům dodává filmu ten správný horrorový zážitek. [7/1O] (Mirrors, USA, horror)

Ils (2006)

Vynikající podívaná, které vévodí (a to v podstatě po celou dobu, jen s malou přestávkou) strach, tma, tíseň, hrůza a především ne nemožná autenticita. V neposlední řadě pak vše dovršují naprosto úžasně mrazivé hlukoruchy všude kolem. Oni si prostě chtějí hrát... [9/1O] (Ils, FRA+ROM, thriller-horror)

13. komnata - 13. komnata Luby Skořepové (2008) (epizoda)

Tento cyklus dokumentů (medailonků či profilů) o neřestech či potížích známých osobností hodnotím jako celek, jako projekt. Pravda, některý dokument je lepší než jiný, ovšem to jistě záleží na tom, jak dobrý, špatný, či pestrý příběh si pro nás připravil daný protagonista. [8/1O] Ljuba Skořepová: neznám / vadí mi / neutral / mám rád

13. komnata - 13. komnata Pavla Nového (2008) (epizoda)

Tento cyklus dokumentů (medailonků či profilů) o neřestech či potížích známých osobností hodnotím jako celek, jako projekt. Pravda, některý dokument je lepší než jiný, ovšem to jistě záleží na tom, jak dobrý, špatný, či pestrý příběh si pro nás připravil daný protagonista. [8/1O] Pavel Nový: neznám / vadí mi / neutral / mám rád