• Thriller

X-Men: První třída (2011)

Tak pokud jsem předchozím X-Menům (kromě Last Stand) dával za pět, tady bych musel dát šest! Zatraceně, jak se mi tohle líbilo! Příliš jsem od filmu raději neočekával, ale už po nějaké čtvrthodině mi spadl kámen ze srdce a po zbytek času jsem nevycházel z nadšení. Pro fanouška celé série byla blaženost vidět mládí a vývoj postav Profesora X, Magneta, Mystique, Beasta a jejich vzájemného vztahu, to vše navíc podáno uvěřitelně a nekřečovitě. Kevin Bacon coby hlavní záporák naprosto excelentní, jeho telepatická "subinka" January Jones nádherná a zářící tak, že vedle ní všechny ostatní ženské postavy působily jako obyčejné pipky (včetně jinak velmi okouzlující Rose Byrne). Pár výborných scén - třeba ta s malým Magnetem v lágru, nebo s už starším v jihoamerické hospodě. A nezapomenutelná krátká scéna s Wolverinem v baru je ona pověstná třešnička na dortu.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Skvělé! Svět X-Menů se po nepříliš zdařilé trojce vraci v tomhle fláku na plné koule! Ale je pravda, že děj filmu není tak členitý a pestrý, jako tomu bylo u prvního a druhého dílu trilogie. Celý film vlastně táhne jen populární postava Wolverina, a jde jen o to, nakolik to lidem postačí. Mně osobně to ale stačilo, Wolverin byl pro mě vždycky ze všech X-Menů (spolu s Mystique) nejzajímavější postavou, a rád jsem se podíval na sólofilm o něm, o tajemství jeho původu. Nevím, proč bych neměl dát za pět, zkrátka hezká a dobře natočená pohádka.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Změna režiséra byl tedy pekelně nešťastný nápad, neboť po tomto dílu už se dá stěží hovořit o trilogii, natolik jsou tito X-Meni jiní. Škoda. Některé scény a dialogy jsou na úrovni latinskoamerické telenovely a to křečovité a rádoby velkolepé finále je jen taková nafouknutá bublina. A trapná. No ale jsou to zkrátka pořád X-Meni, takže dávám o hvězdu víc než bych nejradši dal.

X-Men 2 (2003)

Dvojka za jedničkou v ničem nezaostává a je úplně stejně výborná, což se o naprosté většině pokračování ostatních všelijakých jedniček bohužel říct nedá. Naprostá spokojenost. Pastva pro oči, barevný a příjemný pohádkový zážitek, ze kterého se člověk jen nerad vrací do té naší šedivé a obyčejné reality bez mutantů.

X-Men (2000)

Vynikající. Mám moc rád zfilmované comicsy (ač jsem comicsům, kromě Pifa a Čtyřlístku v dětství, nikdy neholdoval). Ale díky filmům se mi comicsový svět aspoň trochu přiblížil a okouzlil mě. Vyhovuje mi ta jeho strohost a přitom výstižnost dialogů a hlavně jeho fantaskní děj, ve kterém je možné prakticky cokoliv. A svět X-Menů se mi líbí obzvlášť, jeho postavy jako Wolverine, Mystique, Rogue, Profesor X, Magneto a další jsou fascinující. Kdyby mi bylo deset dvanáct let, podobné filmy bych si užíval ještě víc...

Temný rytíř povstal (2012)

Málo bylo v tomhle filmu Batmana, málo. Napoprvé v kině mi mnoho k srdci nepřirostl a byl jsem zklamaný. Podruhé jsem si ho pustil už doma a předcházelo mu nejprve zhlédnutí obou předchozích Nolanových Batmanů, čímž mi tenhle třetí díl lépe zapadl do celkového rámce a uspokojil mě. Ale dvojka byla vyvrcholením celé trilogie, o tom žádná.

Batman začíná (2005)

Vzpomínám si, že po prvním zhlédnutí tohohle filmu jsem byl takový nějaký trochu rozčarovaný, byl jsem dosud zvyklý na úplně jiné podání filmů o Batmanovi, infantilnější, grotesknější, comicsovější... A musím přiznat, že se mi takové podání líbilo, byly to zkrátka pohádky. Ale tenhle Batman je film pro dospělé, úplně jiná třída. Po Nolanovi už se ke starým Batmanům najednou nějak nemám chuť vracet.

Temný rytíř (2008)

Z celé Nolanovy Batmanovské trilogie je tohle jednoznačně můj nejoblíbenější kousek, i když i ty ostatní dva jsou skvělé. Ale tohle je prostě vrchol. Christian Bale je ze všech dosavadních Batmanových ztvárnitelů ten nejlepší, jeho protivník v podání Heathe Ledgera ten nejzlověstnější, celý film je od začátku až do konce parádní podívaná nabitá akcí, se skvělým scénářem, precizní kamerou, zkušenou režií a působivou hudbou. Filmová delikatesa, další slova jsou zbytečná.

Matrix Revolutions (2003)

To samé, co jsem napsal o dvojce. Nebýt jedničky, tak úžasný film, po nepřekonatelné jedničce ovšem zklamání, navíc některé ty sionské scény a dialogy... No ale závěrečné rozuzlení bylo uspokojivé, popravdě jsem ho napoprvé ani pořádně nevstřebal, takže jsem si to pustil i podruhé, potřetí... no a naposledy už se mi to nezdálo tak špatné...

Matrix Reloaded (2003)

Asi málokoho dvojka po famózní jedničce nezklamala. Mě tedy rozhodně. Přišlo mi, jako kdyby ten film točil už někdo úplně jiný. Dialogy v Sionu byly místy jak z nějakého stupidního mainstreamového filmu. No ale zase objektivně musím přiznat, že kdyby nebylo jedničky a tenhle film bych hodnotil samostatně, dám určitě za pět. A jednička byla prostě první, je nepřekonatelná a je jasné, že žádná dvojka a trojka už nevzbudí po prvním zhlédnutí tolik překvapení a nadšení. Takže za čtyři. A Monika Bellucci se tolik podobala Jeanne Moreau z Antonioniho Noci...