Profesionál (1981)

Belmondovo charisma táhne Profesionála od prvních minut až do konce, bez něj by to byl hodně jiný film. Jemu se ale dá bývalý agent zahraniční rozvědky, který se přišel pomstít bývalým nadřízeným za zradu (a zároveň dokončit úkol), naprosto věřit. J. P. B. je tu naprosto neskutečný macho. Teprve po shlédnutí tohohle a možná ještě jednoho, dvou dalších Belmondovských kousků, si člověk naplno užije Muže z Acapulca. :-) Mám rád souboj s Hosseinem. Připomíná mi filmy Sergia Leoneho.

Marco Polo (1982) (seriál)

Vynikající životopisný seriál, možná vůbec nejlepší, jaký se objevil na ČST 80. let, o tom není pochyb. Deset hodinových dílů mapuje celý Marcův život od dětství v Janově až po cesty na blízký a dálný východ.... Kromě skvělého scénáře, kterému se podařilo hodně věrné zpracování skutečných Marcových vzpomínek, seriál hodně zvedá očividný dostatek financí na kostýmy a větší scény a také tradičně skvělá Morriconeho hudba. Nejsilnější scéna, alespoň pro mě, je Marcovo přihlížení křižáckému masakru ve Svaté zemi.

Ponorka (1981)

Jeden z nejlepších válečných filmů vůbec, který ukazuje 2. světovou válku netypicky z pohledu říšského námořnictva. Pekelná klaustrofobie v mnohatunovém skřípajícím kolosu. Všechny součástky, které dělají výborný film, jsou na svém místě. Herci, kterým věříte, scénář, který nehraje zlacina na city, skvělý soundtrack a respekt k technickým i historickým reáliím. Mimochodem, když jsem byl u odvodu, zlomyslně jsem v dotazníku uvedl, že bych chtěl sloužit u ponorek. Po tomhle filmu už bych ani tohle neriskoval.

Superbad (2007)

Nepamatuju se, kdy mi naposledy něco vyvolalo dvouhodinový úsměv na tváři, proložený co pět minut záchvatem dusivého smíchu. Ten film je nejenom vtipný, a to dost, ale i ze života. Místy je k realitě hodně blízko (zvracení u prvního sexu), místy je to crazy jak komedie s Funesem (skoro všechny scény s poldama). Mně to každopádně sedlo víc než Knocked up/Zbouchnutá. Nejlepší komedie roku. Kdo neviděl, měl by. Už jen kvůli dárci orgánů z Honolulu s velmi neobvyklým příjmením.

Proč? (1987)

Hodně dobrá a IMHO nadčasová studie fotbalového násilí a jeho kořenů. Jinak - protože to tady ani ve filmu není nikde zmíněno - Sparta se tahala o titul s Bohemkou a na poslední kolo jela do Banské Bystrice, kde prohrála 1:3. Stejně ovšem získala titul, protože Bohemka prohrála v posledním kole doma.

Třetí patro (1985) (seriál)

Téma učňovského školství není úplně můj šálek čaje, ale jinak to není až tak špatný seriál o mládeži osmdesátých let, který naštěstí dostal do ruky Smyczek. Vaculík i ostatní (tehdy) mladí herci jsou tu docela uvěřitelní.

Tankový prapor (1991)

Rozhodně to není úplná Olmeřina, ale taky žádný zázrak. Atmosféra je oproti Škvoreckého předloze trošku jiná, méně přemýšlivá a více třeskutá. Na jedné straně stojí Vaculík, Donutil nebo Kodet, na druhé bohužel Skamene, Chytrová, Jandák a Zounar. Přeberte si to sami. 50 %

Hop - a je tu lidoop (1977)

Přesně jak říká brouk.... Od sedmdesátých let dál bylo v ČSSR potřeba hlavně lidi nějak zabavit a tu a tam se k tomu i přihodilo nějaké to "tepání nešvarů". Humor v H-aJTL je hodně laciná komunální satira. Než tohle, to bych si snad pustil Televarieté.

Boj o oheň (1981)

Hodně neokoukaný námět.Na to, že se ve filmu nemluví, to má celé obdivuhodné napětí a u obou neandrtálců i dobré herecké výkony. K tomu se přidává i bezva práce s kamerou a hudbou. Vážně jsem celou dobu těm dvěma fandil, aby oheň donesli, jako málokterým filmovýmj hrdinům. Poznámka: Jediná konkurence v téhle oblasti je snad jen Bartoškův pračlověk z Osady Havranů.

Hříšný tanec (1987)

Jeden z filmových symbolů konce 80. let, který až na hlavní postavy, vlezlou hudbu a plytký scénář nemá chybu. :-))) Hvězdička za kultovnost a za tanec na kládě. Pokud je vám líto 96 minut, tady je děj ve zkratce: ona neumí tancovat, on jí to naučí, pak jí zneužije a nakonec si zatancujou.