Skandál Bulworth (1998)

Představte si senátora, seriózního chlapíka, který si kvůli pojistce na sebe objedná vraha. A od té chvíle začne žít naplno - k úděsu svých poradců vyrazí do drsného podniku uprostřed ghetta, kde rapuje, hulí, sjíždí kokain a sbalí pohlednou lehkou děvu.... A k tomu začne kašlat na všechny zásady politické mluvy, což ho zvolna vynáší výš a výš v popularitě. Warren Beaty je super, ale Oliver Platt jako jeho šokovaný poradce je ještě lepší. Možná by si ten film zasloužil trochu lepší vysílací časy než ve středu ve dvě ráno, aby ho ocenilo víc lidí.

Noc na Karlštejně (1973)

Jestli se tenhle film líbí nebo ne, záleží na tom, jestli má rád Svobodovu hudbu (já nijak zvlášť) a zpěv Valdy Matušky s Helenkou Vondráčkovou (já ne). Na hudbě totiž celý film stojí, zbytek je víceméně vata mezi písničkama, která nemá s historickou realitou mnoho společného.

Vražedné pobřeží (1991) (seriál)

Pro tenhle seriál jsem měl vždycky slabost. Plážový povaleč Mikuláš Masakr (jo, to je doslovný překlad) občas mezi balením krasavic a chlastáním s kámošem Spyderem řeší nějaké ty případy. Supr oddechovka s nezapomenutelnou znělkou.

Pasťák (1968)

Zajímavý a vcelku dost depresivní film o tom, jak doopravdy funguje pasťák. Scénář dělal autor původní knihy Pasťák, Karel Misař, který sám jednu dobu vychovatele v nápravném zařízení dělal. Překvapivě docela přesvědčivý Ivan Vyskočil. Svého času vzbudil film dost kontroverzí, protože zobrazovat takhle socialistické instituce, kde jsou agresivní chovanci ponecháni svému osudu, šikaně a morálnímu rozkladu, to perostě nešlo....

Sám doma (1990)

Když mi bylo zhruba 10, líbilo se mi to moc. Čím jsem starší, tím víc při každém dalším sledování toho spratka nesnáším a hrozně bych si přál, aby ho na konci filmu ty dva lupiči zabili mimořádně trýznivým způsobem.

Atentát (1964)

Film má svoje mušky, ale po technické, režijní a především herecké stránce s ním nemám problém. Co mu navíc slouží silně ke cti, je historická věrnost. Jinak pokud vás téma II. světové války zajímá, podívejte se na dva vynikající české seriály - Tři králové a I ve smrti sami, první o českém, druhý o německém odboji. Pokud vás zajímá samotný atentát, přečtěte si Atentát na Reynharda Heydricha od Miroslava Ivanova nebo nedávno vyšlou fiktivní rekonstrukci Dva proti Říši od Jiřího Šulce. Obě jsou skvělé. Historická poznámka: Atentát na zastupujícího říšského protektora a (hlavně) šéfa Hlavního říského bezpečnostního úřadu RSHA, top muže 3. říše, byl činem, který nám zřejmě zajistil obnovení územní suverenity v předmnichovských hranicích. I přes brutální následky tedy nebyl zbytečný. Čest vojákům, kteří za to položili život, o to hůř vnímám, když se jim ani nechtěi v Kobylisích postavit pomník.

Strážci vesmíru (1993) (seriál) odpad!

Pro člověka odkojeného tvorbou Václava Vorlíčka a animacemi Karla Zemana je tohle něco jako 25 minut kopání do podvěsku mozkového, doprovázené opakovaným pokřikem "Morfujeme!" a "Šavlozubý tygr!". Těžko popsat, nutno vidět!

Komando (1985)

Plukovník Jan Matice (jo, to je doslovný překlad) zasahuje! Ty tři hvězdičky jsou za několik vpravdě úchvatných dialogů (většinou jsou završeny násilnou smrtí jednoho z diskutujících), kultovních scén (seskok z letadla bez padáku, jeden proti stu kryt pouze živým plotem) a total-military-macho-scénou převlékání do bojové uniformy.... hehehehe Symbol akčních 80. let v plné kráse. Enjoy.

Slzy slunce (2003)

Tak se nám tu v posledních letech s filmy z Afriky roztrhl pytel, co? Nic proti tomu, témata jsou to zajímavá, jen je tvůrci občas nechytají za správný konec, což je i případ Slz slunce. Vypůjčit si občanskou válku ve střední Africe by bylo ok, kdyby na ni nebyl naroubovaný klišovitý a plytký příběh. Film nakonec není ani kritikou násilí v afrických konfliktech (i když tedy nemluvně bez očí, to je věc, která se ve filmu nevidí každý den), ani akčním filmem (málo akce). Jestli chcete něco o opravdových konfliktech v Africe, jukněte spíš na Hotel Rwanda nebo nějaký dokument o Kongu. Pokud chcete Afriku jenom jako kulisu k akčňáku, dejte si Krvavý diamant.

To nevymyslíš! (2005) (seriál)

To nenatočíš! snad, už, nikdy. :-)))