8 MM (1999)

8 mm je mimořádně povedený thriller s neveselou, trošku Chandlerovskou atmosférou (pozn. pro fanoušky Přátel - nemám na mysli Chandlera Binga). Film má výbornou gradaci s tím, jak se detektiv stále více noří do případu a poznává bahno undergroundového pornoprůmyslu. A pointa je taky bezva.

Co takhle svatba, princi? (1986) (TV film)

Ze všech nízkonákladových pohádek, co se v 80. letech natočily, patří tahle mezi nejlepší. Velký podíl na tom má místy až nepohádkový humor, herecké obsazení a několik vypečených songů, jako níže zmíněná "když se načančám" v podání Heidi Janků.

Žralok (2006) (seriál)

Po shlédnutí pilotního dílu lavíruju někde mezi 3 až 4*. Pro seriál mluví velmi charismatický James Woods (mimochodem, pokud jste s ním neviděli Stoneův Salvador, rozhodně byste tak měli učinit), hodně cynický styl humoru a vůbec jednání hlavní postavy a docela pěkně vygradované právnické bitvy. Proti seriálu mluví hodně nevěrohodně napsané další postavy a jistá schématičnost děje. Aktualizace: v dalších dílech je Shark čím dál míň drsný a cynický a čím dál víc spravedlivý, poctivý a citlivý. Už na to koukat nebudu.

Pod hladinou (2005)

Původně jsem si to pustil jenom jako kulisu k usínání a nečekal jsem od toho nic. O to příjemněji jsem byl překvapený. Film je postavený dobře - malé kanadské městečko, sníh, mráz, pár policajtů..... a bohatá soukromá internátní škola, kde se odehrála sebevražda mladého studenta. Nebo vražda? Jeden z policistů se rozhodne prolomit místní tabu a začne s velkou vervou vyšetřovat. A čím víc se do věci ponořuje, tím víc se ukazují temné spodní proudy pod navrh blyštivou a klidnou hladinou. Postupně nejen rozplétá případ, ale sám se naopak zaplétá s partnerkou ředitele školy. Film má tři velké klady - dobře postavenou zápletku, překvapivě zajímavé herce a stísňující zimní atmosféru. Trochu mi vadila linie s policistovým traumatem z dětství, ale velká vada na kráse to není. Možná jsou 4* dost, ale na nízkorozpočtový film je to opravdu povedené.

Zlomené květiny (2005)

Je to zvláštní film. Pomalý, nenápadný, civilní a místy (zase docela nenápadně) vtipný. Prvních pár minut to vypadalo jako nuda a nakonec se z toho vyklubalo docela zajímavé putování stárnoucího chlapíka po vlastní minulosti. Je až neuvěřitelné, kam člověka může osud zanést.... Kromě excelentního Billa Murrayho se mi líbili i Lolita a Winston. Byl to můj první Jarmusch, takže jsem na rozdíl od zkušenějších kolegů tenhle styl filmu moc nečekal. Asi je na čase podívat se na jeho tvorbu blíž.

Sexuální praktiky pozemšťanů (1999)

Nejlepší na celém filmu je jeho polo-dokumentární charakter, kdy komentátor naprosto vážným hlasem říká věci o samečcích, samičkách, námluvních tancích, jako by nemluvil o Carmen Electra, ale o kudlance nebo plošticích.... Místama je to fakt bomba, i když ke konci film trošku ztrácí dech.

Slunce, seno, jahody (1983)

Na jedné straně film trpí typicky Troškovskou slaboduchostí, na straně druhé obsahuje celkem slušné množství vtípků a scének, které český venkov vystihují dost přesně. Takže tři kousky.

Na dostřel (1993)

Tohle je velmi nepovedená záležitost, naplněná klišé, nudou, nudou a klišé. Že to není originální (frustrovaný policajt s novým parťákem řeší sériového vraha), bych tomu snad ještě odpustil, ale tragický nedostatek zajímavého herectví u obou (!) hlavních představitelů ne.

Mrazík (1964)

Co si budeme namlouvat, je to kravina, ale člověk ji má tak zažranou pod kůží, že pod tři kousky prostě jít nemůžu. Jinak vřele doporučuju přečíst si tuhle vynikající freudovskou analýzu celého díla. Malá ukázka: Děj se opět vrací k Ivanovi: Přepadávají ho loupežníci. Nenadálý kontakt se světem drsné, vyzrálé maskulinity je pro Ivana nečekaně přitažlivý. Zjišťuje, že jeho vlastní role je ženská, pasivní. Jeho výrok "nu což, tak si mě olupte" vyjadřuje touhu být hrubě, bestiálně, nejlépe análně znásilněn. Zaujetí, s jakým se vrhá na kyje loupežníků a vyhazuje je do výšky (křivka, jíž kyje vylétají k obloze, se nenáhodně podobá Rauch-Paulsenově křivce orgasmu), svědčí o intenzitě probuzené vášně. Jednorázový kontakt, při němž jde pouze o holý sex, však Ivana nadlouho nemůže uspokojit.

Nevidím zlo, neslyším zlo (1989)

Není to špatná komedie, byť by mohla v některých mömentech přitvrdit. Jinak mám jen poznámku k textu distributora, protože formulace "přímo před jejich očima dojde k vraždě" mi přijde v případě slepce trochu mimo.