Zahrada (1974) (seriál)

Kóóóóóócourééééééé, mňourééééééééé!" :-))))

Taková zvláštní rodinka (2001)

Tahle komedie je pro Frat Pack hodně netypická. Plejáda hereckých hvězd v čele s Genem Hackmanem se vyžívá hlavně ve spoustě vynikajících dialogů, založených na ironii a hodně černém humoru. Problém je v tom, že je to takový dost nenápadný humor, takže člověk musí při sledování filmu dávat pozor. A to nemusí každému vyhovovat. Mě to každopádně vyhovovalo hodně. Richie: "I wrote a suicide note." - Chas: "You did?" - Richie: "Yeah, right after I regained conciousness." - Chas: "Well what does it say? Is it dark?" - Richie: "Of course it's dark, it's a suicide note." - Chas:" Can I read it?" - Richie: "No." - Chas: "Well could you at least summarize it for us?"

Lotrando a Zubejda (1996)

Jedna z mála pohádek, která je imho srovnatelná se Třemi veterány. Kombinace Čapkovy předlohy, Svěrákovského humoru, Uhlířových písniček a dobrého obsazení prostě ladí dohromady. Ze všech těch figurek mám nejradši vezíra Hálího (Táborský) a obchodníka s bižuterií (Goldflam), i když tady nikdo vyloženě nezklamal, ani Jarda "Dagmara" Sypal. Celkově nejlepší pohádka 90. let. Chystej nějaký jídlo máti, jdou k nám cizí diplomati. Seznamte se, seznamte se, seznamte se, seznamte se. To je moje dobrá žena, to jsou naše dobré děti, od rána je zapřažena, neb se musí oháněti. To jsou její rodičové, zdravíčko jim ještě slouží. To jsou moji rodičové, zdravíčko jim také slouží. To je moje sestra Anna, červená se jako kvítek, zatím žije neprovdána, stará se nám o dobytek. Seznamte se, seznamte se, seznamte se, seznamte se, seznamte se.

O rodičích a dětech (2007)

Když jsem na to šel do kina, nic moc jsem od toho nečekal. A o to příjemněji jsem byl překvapený, jak dobrý film to je. Starý táta se synem středního věku jdou na sobotní procházku (mimochodem místy, kde jsem prožil většinu života - od Holešovického přístavu přes Stromovku, Tróju a Letnou až nahoru do Dejvic....) a bilancují důležité životní momenty, zatímco synova partnerka je doma navštívena tajemným Robertem.... Zní to banálně, ale je to výborný a místy hodně vtipný film. Somr, Novotný, Stivínová a Lábus jsou skvělí (hlavně Somr je super), neskutečně mě pobavilo dejvické cameo Tonyho Ducháčka. Chvilku jsem chtěl dát bodík dolů za Kostelného s Kroftovou, ale nějak by mi to nepřišlo fér. Asi měknu. :-) Tenhle film trochu narušil moje dlouhodobé přesvědčení, že česká kinematografie stojí za prd. Stačí vzít zajímavý scénář a vynechat Lišku, Aňu a Táňu. A je to. :-)

Pán much (1990)

Slupka civilizace se ukáže být v krizové situaci hodně tenká, zvlášť když ji odhazují děti. A ty někdy dokážou být sakramentsky kruté. Vřele doporučuju, výborný film s překvapivě dobrými dětskými herci. Těšte se na hlavu na kůlu.

Vášnivá Lola (1998)

Docela milý softíkový filmík od Tintíka Brassíka. Příběh není až tak důležitý ani tak zábavný jako u Papriky, ale i tak je to docela koukatelné, hlavně proto, že hlavní hrdinka je prima kůstka. Někdo tady kritizoval, že se ve filmu objevují záběry nahého ženského těla. Kdyby to byl film o životě brouků nebo životopis dalajlámy, tak bych to snad pobral, ale proč vám to vadí v erotickém filmu? A když vám to vadí, proč na to proboha koukáte?

Štěstí (2005)

Není mi jasné, za co tenhle film dostal tolik cen. Pomilionté se sešli zrzka, Táňa a Pavel "idiot" Liška a natočili si s Bohdanem takový ten filmíček o opravdových lidičkách, co chytne za srdíčko. V podstatě bych mohl vzít některý ze starších komentářů k předchozím českým "dílům" a jen ho sem zkopírovat. Scénář o ničem, plný klišé, těžko uvěřitelných dialogů, nelogického chování postav.... Herci hrají jako vždycky sami sebe (Aňa Aňu, Táňa Táňu, Liška debila), jedinou výjimkou je Marek Daniel, který hraje také debila. Ke všemu je ten film postavený na rovnicích chudý = čistý, upřímný, hodný, laskavý, fér (vs. bohatý = zlý, nefér, nepoctivý, hrubý, falešný). Tohle je naposledy, co jsem byl ochoten obětovat na něco takového čas. Na Village Teachera se nepodívám ani v televizi. Jen podotýkám, že současná česká kinematografie mne nijak zvlášť neoslovuje a nevyhledávám ji. Film jsem viděl v autobuse cestou do Brna. Příště už pojedu autem.

Equus (1977)

Film jsem bohužel neviděl, zato jsem ale nedávno v Brně navštívil Equus jako divadelní hru. Je to hodně zvláštní záležitost se spoustou monologů a pokud se někdo zajímá o lidskou psýché, bude se mu to líbit. Navenek vyrovnaný a dobře situovaný psychiatr proniká do vnitřního světa toho zvláštního kluka čím dál hlouběji, tak daleko, že se mu začínávají rozviklávat jeho vlastní hodnoty. Co se týče pointy, odhadnul jsem ji už někde zhruba v půlce, ale i tak stojí za to.

Veselé Velikonoce (1984)

Komedie mého dětství, kdy jsem se u ní bavil o to lépe, o co méně jsem většinu vtípků chápal. :-)) Každopádně Belmondovy hlášky v kombinaci s překrásnou Sophií Marceau jsou legen - wait for it - dary. // UPDATE 2020: Tak jsem si to pamatoval celé takové nějaké dynamičtější. Začátek je výborná crazy komedie plná scének a vtipných jednotlivostí, ještě do fáze, kdy Belmondo balí Sophii a nenápadně si ji táhne domů. Ale od momentu, kdy se žena vrátí dřív, se jakoby opakuje stejný vtip a stejná situace dokola a nastává spousta dost nudných minut, které by klidně šlo vypustit. Sranda to zase začne být s oslavou narozenin a objevením se Sophiiny matky. Nicméně čtyři hvězdičky už nechám.

Šumař na střeše (1971)

Vcelku dost povedená filmová adaptace původně divadelního muzikálu Jerryho Bocka. Johnu Williamsovi se aranžmá skladeb povedlo a líbily se mi i některé skladby, které mi v divadle až tolik nesedly (ano, viděl jsem to v divadle). Kromě hudby najdete ve filmu i pár židovských vtípků a poměrně jednoduchý příběh o hledání ženichů pro Tovjeho dcery. Celkově povedená záležitost, IMHO jsou ovšem Vlasy přece jen lepší. A fiddler on the roof. Sounds crazy, huh? But here, in our little village of Anatevka, you might say every one of us is a fiddler on the roof trying to scratch out a pleasant, simple tune without breaking his neck. It isn't easy. You may ask 'Why do we stay up there if it's so dangerous?' Well, we stay because Anatevka is our home. And how do we keep our balance? That I can tell you in one word. TRADITION!