Prázdnota (2020)

Asi nejlepší horor za posledních hromadu let. Atmosférickej, chytrej, se spoustou drobných náznaků a odboček. Co vypadá na začátku jako tuctová slenderman-candyman věc, je ve skutečnosti mnohem, mnohem zajímavější. Přes dvě hodiny utekly jako voda. Hodně věcí jsem napoprvé ani úplně nepochopil, a vlastně mi to nevadí.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Kdybych to měl hodnotit jako třídílný seriál, dal bych 4-5, 3, odpad. Možná si měli tvůrci rozmyslet, co to má vlastně celý být. Studie hranice lidskosti a stroje a jeho vnímání? Pak byla rodinná část top. Road movie s efekty? Filozofická scifi? Nene, takhle ne. Velká očekávání byla odměněna velkým zklamáním.

Uteč (2017)

Atmosféra fajn, určitě. Je tam cítit napětí a člověk tak přemýšlí, co za tím může být. Jak už to tradičně bývá, jakmile se začne odhalovat zdroj obav, začne film upadat. Zhruba v půlce jsem to vypnul a šel spát, ale podle ženy, která to dokoukala, to bylo právě tak špatné, jak jsem jako zkušený divák hororů očekával.

6. den (2000)

Špatný, špatný, fakt špatný. Arnold ani před 30 lety nebyl (nějak zvlášť talentovaný) herec. Ale tehdy to tolik nevadilo, protože příběhy byly dostatečně nápaditý a silný, zejména obě sci-fi podle P. K. Dicka (Total Recall, Running Man). Tady je to taková splácanina, není tam nic moc nového a taky se v tom blbě orientuje. Výsledek je zhruba ta jedna hvězdička.

Dvanáct (2007)

Tak tady mne Michalkov dost zklamal. Kdyby to bylo pojaté jako divná komedie, asi bych to pobral líp, ale takhle mi nebylo nějak příjemné nebo zábavné koukat na zkarikované figurky, které se chovají naprosto mimo. Jedničkou ruské tvorby pro mne zůstává Balabanov.

Slepá bába (2005)

Balabanova jsem objevil kdysi filmem Брат. Od tý doby už ho vyhledávám cíleně a zatím mne nikdy nezklamal. Z hlediska zábavy jsou Жмурки asi nejlepší. Dva řadoví mafiáni: menší chytřejší, větší poněkud pomalejší (ale se spoustou koníčků, jako je mučení lidí nebo sbírání rockových desek), jejichž prakticky každá pochůzka skončí průserem a hromadou mrtvol. Násilí tu je brutální a bez limitů a bez slitování, ale o něj vlastně ani tolik nejde. Člověk se baví vším tím okolo a hlavně naprosto skvělými dialogy, které na rozdíl od Tarantina nezní prvoplánově cool. Třeba diskuze po zastřelení protivníka ("Střílíš fakt pěkně. Měl bys jet na olympiádu." "Já moc nemám rád sport."), veškeré debaty ohledně Etiopce ("Ale já jsem Rus, říkám vám to pořád."), šéf Michajlov ("Architekte, vanu jsi podělal. Jestli jsi podělal i krb, tak tě v něm spálím." a mezitím jde zvolna kouř do místnosti...). A samozřejmě v nouzi zavolaný medik-pankáč ("Tak jestli jste potřebovali jenom diagnózu, tak já zase půjdu."). I když to je sranda, není to úplně pro každýho. Ta bezcitnost je tady dost extrémní. Každopádně nějaký obraz Ruska 90. let (a možná Ruska pořád) to je. Na závěr bych si dovolil doplnit, že výraz Žmurki není hra na slepou bábu, ale ruská ruleta. A nebojte, i na tu přijde ve filmu řeč, a je pojatá o hodně vtipněji než třeba v Lovci jelenů.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Vizuálně je to pěkný, ale ve zcela zásadních místech film nedává žádný (ŽÁDNÝ!) smysl. Proč by se nechal Wade dobrovolně zadržet, aby se pak nechával složitě osvobozovat? Proč při desítkách možností neutekl? Proč eskorta jeho chování toleruje? A ten konec? Rozpor motivace a chování farmáře Balea už je úplný paskvil. Nevím, kdo psal scénář, ale měl by se nad sebou zamyslet. Mohl bych sem napsat hromadu dalších nelogických věcí, ale už se mi ani nechce.

Tunel do Číny (1998)

Kdyby Kevin Bacon viděl Tropic Thunder, znal by základní poučku pro hraní podobných roli. "Never go full retard." A je to přesně tak.

Náklad 200 (2007)

Ruská kultura má něco do sebe. Je silná, působivá, emotivní. Tenhle film funguje super. Ať je to oprýskanost a bída, hudba, obraz, lidi (filozofující primitiv proti vlastně prázdnému profesorovi ateismu)... brutalita, nezájem o druhé, zneužívání moci, atmosféra skoro středověké chudoby venkova a odlidštěného industriálu měst. Ten film je drsný, ale nedá se přestat koukat. Za mne top.

Ostrovní zprávy (2001)

Deprese, která místy slibovala něco dalšího záblesky černého humoru, jenže nakonec se z toho vyklubala spíš nudná deprese.