Ukradené Vánoce (1993)

Nechápu tak vysoké hodnocení. Jen protože je to netradiční? Až na jeden! zajímavý nápad, pár vtipných situací to byla neskutečná nuda. Částečně je to tím, že nemám rád muzikály obecně. Písničky jenom zdržují děj. Tady se mi navíc nelíbila ani animace. V jiných filmech Tima Burtna je rozhodně povedenější. Třeba hlavní hrdina vypadá jako záchodový pavouk. K tomu se přidal doslova zmršený dabing. Věta anglicky, věta česky, písnička anglicky... střídání doslova po větách. Co to má být? Dabing ale do hodnocení nezapočítávám, protože to není chyba samotných tvůrců.

Správná posádka (1983)

Jsou to spíše filmy dva, co do stopáže i co do děje. Pokud by se film od začátku věnoval jenom pilotům, nebo jenom vesmírnému programu, mohl být lepší, ucelenější. Ač nemám rád ty poslední dobou stále častěji se objevující super akční a super rychlé film, tohle by menší zrychlení (zkrácení) sneslo. Také mě občas mátl podivný střih, chvílemi jsem si myslel, že mám poškozenou verzi a nějak divně to skáče. Za mě lehký nadprůměr.

Čtyři dohody (2013) (divadelní záznam)

Samotné představení nemělo chybu. Klobouk dolů před Duškem. Dokáže skvěle předat všechny velké myšlenky nenásilnou a ještě vtipnou formou. Vlastně jsem docela dlouho neviděl nic, co by bylo tak plné myšlenek, které by stály za to. Hvězdu dolů dávám jen za nešťastnou dokumentární formu a prokládané černobílé obrazy, které mě vždy jen vytrhly ze sledování jedinečného Duška.

Nahota na prodej (1993)

Vůbec si nemyslím, že si Nahota na prodej zaslouží tak špatné hodnocení jaké má. K dokonalosti má určitě hodně, hodně daleko. Jako akční film působí spíš směšně. Jako kriminálka zase velmi naivně. Hlavní hrdinové se Nancy sice smáli, ale byli naivní stejně jako ona a ještě k tomu pokrytečtí. Tím dobrým na filmu jsou oba hlavní představitelé, kterým role sedí výborně. Také atmosféra je zachycená vcelku dobře. K tomu zajímavá hudba (mně se nelíbila, ale film nesráží) a občas vydařený odkaz/vtip. I přes oprávněné výhrady, je to pro mě lehký nadprůměr.

Ikarie XB 1 (1963)

Velmi slušně natočený český sci-fi film. Největším plusem je skvělé obsazení a kvalitní herecké výkony. Výprava v dnešní době již neoslní. Ale pokud si uvědomíte stáří filmu, padesát! let, tak už špatně nevypadá. Stejné je to s příběhem. Možná si řeknete, že není vůbec originální. Nicméně před padesáti lety mnohem vyjímečnější než dnes určitě byl.

Sedmá pečeť (1957)

Jde o zdánlivě jednoduchý historický příběh plný různých podobenství a symboliky. Je výborně natočený. Vše do sebe krásně zapadá. Ponurá atmosféra, povedené herecké obsazení, kamera, režie... Přes spousty depresivních a vypjatých scén mě film zanechal v pozitivní náladě. Snad jsem, podobně jako hlavní hrdina, v něm našel určité smíření. Jeden z mála filmů, kde je hledání Boha alespoň trochu uvěřitelné.

Křižník Potěmkin (1925)

Film je nutné hodnotit v kontextu doby, ve které vznikal - rok 1925! Je ve spoustě věcí novátorský. Průkopnická kamera a masové scény jsou jen dva příklady. Pro mnoho současných tvůrců zdrojem inspirace i po téměř devadesáti letech. K formě výhrady nemám, na svou dobu je opravdu neuvěřitelná, ale o obsahu se to říci nedá. Přeci jen jde o propagandu a maximální hodnocení si film určitě nezaslouží.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Tak nějak vypadaly zlé sny předtím, než jsem šel na trilogii Pána prstenů. Bál jsem se, že to Jackson udělá pro dvanáctileté puberťáky z Ameriky. Samá digitální akce a vtipy, které se nehodí do Středozemě. Trochu zjednoduší příběh, na druhou stranu ho obohatí, aby se přisunul ještě blíže mainstreamu. Naštěstí se tak stalo až u druhého Hobita. Na tohle už se podruhé nepodívám. Když mi bude po Středozemi smutno, pustím si Pána prstenů, který byl skvělý.

Lola běží o život (1998)

V jednoduchosti je síla. Výborný film, který dokáže utáhnout prakticky jedna (běžící) holka za pomocí skvělé hudby. Povedený scénář a ještě lepší režie podpořená kvalitními hereckými výkony a (ještě jednou!) skvělou hudbou... to vše správně namixováno zaručuje filmový zážitek s dlouho trvajícím dozníváním. Po zvážení dávám nakonec celých pět hvězd! A to i proto, že se nám v poslední době snaží tvůrci dokázat, že dobrý film znamená jen maximální akce v dokonalém digitálním provedení do posledního pixelu. Lola jasně dokazuje, že tomu tak není.

Gamer (2009)

Je to pořád dokola. Sebezajímavější myšlenky a nápady spolehlivě zabíjí ambice tvůrců zalíbit se co nejširšímu publiku a k tomu pokud možno šokovat. Na akční film je to nudné, na přemýšlivý film moc jednoduché, na šokující film moc ... málo šokující. Vznikla z toho podobná vizuálně přeplácaná a hlavně nesladěná slátanina. Ale abych jenom nehaněl. Pár zajímavě rozvedených myšlenek tam bylo a několikrát mě dokonce tvůrci překvapili a donutili se zamyslet, jak to s naší stále větší závislosti na síti může dopadnout. Nicméně se těším, až někdo z tohoto tématu vydoluje mnohem více a že tady pořádný potenciál je.