Obchodník se smrtí (2005)

Uz len uvodny zaciatok naboja, ktory precestoval vela kilometrov, aby ho niekto vlozil do pistole a zabil maleho africkeho chlapca bol vizualne velmi dobre ukazany kamerou, ale hned aj na zamyslenie, co su schopni niektori ludia urobit pre peniaze. Nicolas Cage ako Yuri Orlov berie predaj zbrani cisto len ako obchodnu zalezitost, ale co uz ti dalsi ludia so zbranami robia, ho nezaujima. Nie je to jeho zalezitost. Velmi zaujimavo ukazany system, ako to s predajom zbrani fungovalo, ale aj stale funguje. Tento film som si pozrel druhykrat a musim zvysit hodnotenie na 5 hviezdiciek, pretoze je zaujimavy od zaciatku do konca, je velmi dobre vysvetleny, nic mi tam nie je nejasne. Oplati sa vidiet... 25.04.2009 _____ Nicolas Cage - (Yuri Orlov) +++ Jared Leto - (Vitaly Orlov) +++ Bridget Moynahan - (Ava Fontaine Orlov) +++ Ian Holm - (Simeon Weisz) +++ Ethan Hawke - (Jack Valentine) +++ Donald Sutherland - (Hlas plukovníka Olivera Southerna) +++ Produkcia: Nicolas Cage +++ Hudba: Antonio Pinto +++

Po přečtení spalte (2008)

BAFTA Awards - 3 nominacie: Herec vo vedl. ulohe Brad Pitt / Herecka vo vedl. ulohe Tilda Swinton / Scenar _______ Bratia Coenovci sa opät ukazali ako skveli reziseri dalsej ciernej komedie. Brad Pitt spolu s Frances McDormand si zahrali blbeckov z fitness centra, ktori chceli vydierat byvaleho CIA veterana Malkovicha kvoli jednemu ukradnutemu CD-cku, ktory ma za manzelku Tildu Swinton, ktora ma pomer s G. Clooneym a ten ma zase pomer s F. McDormand a ktovie este s kym. Aku maju suvislost vsetci hrdinovia? Nechajte sa prekvapit perfektnym scenarom plny cierneho humoru typickych pre reziserov Coenovcov. Mam rad Johna Malkovicha a este ho mam radsej v ulohach, kde sa bud rozculuje ako v tejto ulohe, alebo kde si zahral nebezpecneho zabijaka, napr. S NASAZENIM ZIVOTA (1993). V kine sa smiali divaci aj na nezvycajnej komedialnej ulohe Brada Pitta, hlavne pri scenach so sluchatkami :-) Z mojho pohladu kvalitny film, kde mi do piatich hviezdiciek chybalo velmi malo. Mozno som si zelal, aby ten film pokracoval dalej :-) . _______ John Malkovich - (Osborne Cox) +++ Tilda Swinton - (Katie Cox) +++ George Clooney - (Harry Pfarrer) +++ Brad Pitt - (Chad Feldheimer) +++ Frances McDormand - (Linda Litzke) +++ Richard Jenkins - (Ted Treffon) +++ Producenti: Ethan Coen, Joel Coen +++ (Videl v kine 07.10.2008) +++

Inspektor Gadget (1999)

V tomto pripade suhlasim do poslednej bodky s komentarom uzivatela Bauer. Je to film natoceny len pre detskeho divaka, ktory sa bude s uzasom divat na vsetky tie vizualne efekty, ale pre dospeleho divaka je to moc nudne, esteze to trva len 67 minut bez zaverecnych titulkov. Chcel som si to pozriet len preto, ze pred 18-timi rokmi som tento animovany serial celkom rad pozeraval na rakuskej ORF... 06.10.2008 ______ Matthew Broderick - (policajt John Brown / Inspektor Gadget / Robo Gadget) +++ Rupert Everett - (Sanford Scolex) +++ Joely Fisher - (Brenda Bradford / RoboBrenda) +++ Andy Dick - (Kramer) +++ Hudba: John Debney +++

Maltézský sokol (1941)

Na tu dobu to mohol byt zabavny snimok, pricom aj dnes som sa prijemne pobavil, pretoze tam bolo dost ironickych scen. Detektiv Sam Spade sa uz viackrat ocitol v ohrozeni zivota, pricom som mal ja ako divak pocit, ze nech je v akejkolvek blizkosti zlocincov, nic sa mu nestane. Najviac sa mi pacil jeho styl vysetrovania, ako pekne prisiel na plan zlocincov za honbou vzacnej sosky Maltezskeho sokola a ako si s nimi poradil. Je to dialogovy film a mozno mi aj nieco uniklo, ale Bogart je skvely herec a uz len kvoli nemu sa oplati film vidiet... 06.10.2009 _____ Humphrey Bogart - (Sam Spade) +++ Mary Astor - (Brigid O´Shaughnessy) +++ Gladys George - (Iva Archer) +++ Peter Lorre - (Joel Cairo) +++ Barton MacLane - (detektív Dundy) +++ Lee Patrick - (Effie Perine) +++ Hudba: Adolph Deutsch +++

Causa Wardových (1991)

70%. Celkom slusna drama o rivalite otca a dcery v pravnickom prostredi. Otec skuseny a chvilami namysleny pravnik, dcera zaciatocnicka, ktora je otcom neustale ponizovana. Nejde tu len o pravnicky pribeh, kde na strane zalobcu sa postavil Gene Hackman a obhajkynu Mary Elizabeth Mastrantonio v jednej sudnej sieni, ale aj o rodinny psychologicky pribeh, pricom herecke vykony oboch predstavitelov su bravurne. Skoda len, ze reziser Michael Apted GORILY V HMLE (1988), NELL (1994) nepridal trosku viac na plyn, chybal mi tam trosku väcsi svih, avsak nechybalo vela a dal by som styri hviezdicky. ________ Gene Hackman - (Jedediah Tucker Ward) +++ Mary Elizabeth Mastrantonio - (Maggie Ward) +++ Laurence Fishburne - (Nick Holbrook) +++ Colin Friels - (Michael Grazier) +++ Joanna Merlin - (Estelle Ward) +++

Stíny mrtvých (2001)

Tento film som uz videl dost davno, ale pamätam si skor na to, ze ma nezaujal az tak, ako som ocakaval, proste ani Banderas nedokazal zachranit film do takej miery, aby som bol spokojny aspon na priemer. Je to skoda, pretoze tema bola celkom zaujimava a tento film by som skor priradil k lacnym televiznym filmom... 03.10.2009 _____ Antonio Banderas - (otec Matt Gutierrez) +++ Olivia Williams - (Sharon Golban) +++ Derek Jacobi - (otec Lavelle) +++ Jason Flemyng - (otec Walter Winstead) +++ Hudba: Serge Colbert +++

VALL-I (2008)

BAFTA Awards - 1: Najlepsi animovany film + 2 nominacie: Hudba / Zvuk _______ Stale obdivujem a asi aj stale budem obdivovat tvorcov takychto animakov, ktori sa nesnazia vymyslat a natacat pribehy iba pre deti, ale rovnako dokazu zaujat aj dospelych, samozrejme pokym nemaju nic proti animakom. Dokonca ani moja mama nema rada animaky a donutil som ju pozriet si RATATOUILLE (2007), ktory sa jej jednoducho pacil a bavila sa cely film. VALL-I je jednoducho robot, ktory ma strach a dokaze citit podobne ako aj moj oblubeny Johnny 5 z filmu CISLO 5 ZIJE (1986). Trosku som mal pred filmom obavy, ci osamely robot nebude trosku nudny, ale tvorcovia pre kazdu minutu vymysleli nieco, cim som sa ani chvilku nenudil, hlavne ked na Zem prisla robotka menom Eva, do ktorej sa hned zalubil, len hlavne aby mu neusla niekam prec do vesmiru :-) Animacia je taktiez nadherna, bolo vidiet, ze si tvorcovia dali namahu. Pacili sa mi aj odkazy na filmy HELLO DOLLY (1969), dalej v podobe jednej z melodii a valcika na sci-fi 2001: VESMIRNU ODYSEU (1968) alebo hlas pocitaca v podani Sigourney Weaver, ktora sama musela pocuvat pocitac na vesmirnej lode vo VOTRELCOVI (1979). V skratke je to pekny mily filmik, ktory si urcite niekedy v buducnosti este raz rad pozriem. ________ Ben Burtt - (VALL-I) +++ Elissa Knight - (EVA) +++ Jeff Garlin - (kapitán) +++ Sigourney Weaver - (hlas počítača vesmírnej lode) +++ Producenti: John Lasseter, Jim Morris +++ (Videl v kine 30.09.2008) +++

Televizní společnost (1976)

Aku sledovanost by mala dnes TA3 alebo CT24 keby z dovodu nizkej sledovanosti vedenie televizie oznamilo jednemu z moderatorov, ze zajtra bude moderovat posledny krat nejaku relaciu a dnes by v hlavnom spravodajstve oznamil, ze zajtra si v priamom prenose streli gulku do hlavy? A v zajtrajsich dennikoch by bolo meno moderatora hned na prvych stranach :-) Bola by aj u nas vyssia sledovanost? V pripade moderatora Howarda Beala, ktory dostal vypoved by sa bez prace po zvysok svojho zivota zruinoval. Nechcem viac prezradzat, avsak pochvalit musim aj herecky vykon Faye Dunaway, ktora si tu zahrala bezohladnu karieristku vo vedeni televizie, ktorej na vyske sledovanosti zalezalo viac, ako na zdravi moderatora, alebo pomer so zenatym sefom spravodajstva s Maxom Schumacherom. Zaujimavy pohlad aj o tom, ako uz v 70-tych rokoch bojovali rozne televizie v USA o sledovanost, pricom v tom obdobi bolo nasim komunistom ukradnute, ci sa na prvy program ceskoslovenskej televizie diva na Nedelnu chvilku poezie nejako to percento ludi :-) ... 02.10.2008 _____ Faye Dunaway - (Diana Christensen) +++ William Holden - (Max Schumacher) +++ Peter Finch - (Howard Beale) +++ Robert Duvall - (Frank Hackett) +++ Hudba: Elliot Lawrence +++

Obávaný bojovník (2006)

Pribeh o tom, ako pysny bojovnik Jet Li k rozumu prisiel a pochopil, ze pomsta prinasa len pomstu a ze bojove umenie WuShu nie je len o tom byt najlepsim z najlepsich. Choreografia bojoveho umenia je perfektna, zboznujem aj spomalene zabery. Ak ale niekto ocakava, ze sa tu nonstop cely film len bojuje, tak je na velkom omyle. Asi takmer celu druhu tretinu tam nie je ziadny boj, co ale nepovazujem za minus. Avsak je tu dost subojov a kazdy milovnik takychto filmov si moze vybrat nejaky svoj oblubeny, ktory si pozrie s radostou viackrat. Mne sa pacil suboj s Herkulesom, ale aj v restauracii. Som rad, ze Jet Li si nevybera len skvele bojove ulohy, ale aj charakterove, ako napriklad UTRZENY ZE RETEZU (2005)... 29.09.2008 _____ Jet Li - (Huo Yuanjia) +++ Shido Nakamura - (Anno Tanaka) +++ Betty Sun - (Moon) +++ Nathan Jones - (Hercules O´Brien) +++ Hudba: Shigeru Umebayashi +++ Produkcia: Ronny Yu, Jet Li +++

Poslední skotský král (2006)

Pri väcsine filmov s Forestom Whitakerom si uvedomujem, ze sa divam na Whitakera, ale v tomto filme zahral ugandskeho prezidenta Amina tak bravurne, ze som na Whitakera ani nepomyslel. Je zaujimave ho vidiet v takejto ulohe, kde z neho citit strach alebo ho vidiet v uplne opacnych ulohach obycajnych chlapikov napriklad vo filmoch po boku Johna Travoltu FENOMEN (1996) alebo ako vystraseny turista pri vrazednom atentate na prezidenta USA vo filme UHEL POHLEDU (2008), takze myslim si, ze si Oscara zasluzil. Ani James McAvoy nezahral doktora Garrigana zle, ale asi zostal popri Whitakerovi v tieni. Film zacina veselo a postupne pridava na napäti az k nervydrasajucemu koncu... 28.09.2008 ______ Forest Whitaker - (Idi Amin) +++ James McAvoy - (Dr. Nicholas Garrigan) +++ Kerry Washington - (Kay Amin) +++ Gillian Anderson - (Sarah Merrit) +++ Hudba: Alex Heffes +++