Smrt čeká všude (2008)

BAFTA Awards - 6: Najlepsi film / Rezia / Kamera / Zvuk / Strih / Scenar + 2 nominacie: Herec v hl. ulohe Jeremy Renner / Vizualne efekty _______ Iba vcera som videl dramu ZEME ZATRACENYCH (2006), taktiez z pohladu vojny v Iraku, ale hlavne o tom, ake traumy mali vojaci po prichode z Iraku do USA, ale v tomto filme slo cely film o vojne v Iraku a o sokujucom napäti s odstranovanim bomb, pri ktorich som ani nedychal, ale aj pri sniperskych scenach, kde mnoho vojakov prislo o zivot. Vojna je svinstvo a Kathryn Bigelow skvelo ukazala, co tam vlastne vojaci museli prezivat. Zo sprav z medii sme sa po cele roky iba dozvedali, ze zomrelo tolko a tolko vojakov pri vybuchoch alebo prestrelke a tento film to ukazuje krasne do detailov. Urcite si film nejake ocenenia zasluzil, ale u mna zostava jednoznacnym favoritom AVATAR (2009). Film Smrt caka vsade ziskal 6 Oscarov z 9 nominacii, avsak nominaciu za najlepsieho herca v hlavnej ulohe Jeremyho Rennera dokazal na Oscara premenit Jeff Bridges za dramu CRAZY HEART (2009). _______ Jeremy Renner - (Štábny seržant William James) +++ Guy Pearce - (Seržant Matt Thompson) +++ Christian Camargo - (Plukovník John Cambridge) +++ Anthony Mackie - (Seržant J.T. Sanborn) +++ David Morse - (Plukovník Reed) +++ Ralph Fiennes - (Vedúci týmu dodávateľov) +++ Brian Geraghty - (Špecialista Owen Eldridge) +++ Produkcia: Kathryn Bigelow +++

Země zatracených (2006)

Pre drvivu väcsinu uzivatelov to bol nudny film a to som ocakaval aj ja, ale pre mna az taky nudny nebol. Vedel som, ze v tomto filme nepojde o 90 minutovu strelbu a vybuchy v Iraku a la Michael Bay film, ale skor o psychologicku dramu o nestastnych vojakoch, ktori sa vratili domov po poslednej prestrelke a vybuchoch, ktora bola asi pocas prvych 20-tich minutach a nejako sa mali problem zaradit sa do spolocnosti. Vsetko je inak, ako predtym, nikto z nich uz nedokaze normalne zit. Kazdy ma nejake depresie a ano, takych filmov uz bolo natocenych dost, ale mna nenudil, pretoze som sa dokazal s tymi postavami vzit a neviem preco, ale stale mi nejakym sposobom pripominal oscarovy CRASH (2004), kde mali tiez vsetky postavy nejake depresie z nejakych dovodov. Irwin Winkler natocil napriklad thriller SIET (1996) so Sandrou Bullock, ktory ma v kine v case premiery zaujal aspon na 4 hviezdicky... ______ Samuel L. Jackson - (Will Marsh) +++ Jessica Biel - (Vanessa Price) +++ Brian Presley - (Tommy Yates) +++ 50 Cent - (Jamal Aiken) +++ Christina Ricci - (Sarah Schivino) +++ Chad Michael Muray - (Jordan Owens) +++ Victoria Rowell - (Penelope Marsh) +++ Produkcia: Irwin Winkler +++ Hudba: Stephen Endelman +++

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Moje druhe stretnutie s Asterixom a jeho priatelmi dopadlo trosku lepsie, ako jeho predchodca ASTERIX V BRITANII (1986), pretoze ma viac pobavilo 12 dost tazkych uloh, aby dokazali dobyt Caesara. Napriklad scena, kde sa Obelix napchava obrovskym mnozstvom jedal a kuchar to uz vzda a potom sa Obelix opyta, ze kam zmizol ten kuchar, vsak to bolo iba predjedlo, alebo tie byrokraticke behacky od okienka ku okienku ma celkom pobavili. Skor ma stve to, ze ked som mal asi 11 rokov na zaciatku 90-tych rokov som videl zabery Asterixa v telke na francuzskom kanali TV5 Europe a strasne som ho tuzil vidiet, ale nikdy sa mi to nepodarilo a dnes ked tu moznost mam, uz ma nebavi az tak, aby som mu dal plne hodnotenie. Skoda, ale tak aspon 3 hviezdicky u mna ma... 13.05.2010 ______ Roger Carel - (Asterix) +++ Pierre Tornade - (Obelix) +++ Jeacque Morel - (Abraracourcix) +++ Jean Martinelli - (Cézar) +++ Hudba: Gérard Calvi +++

Válečné příběhy (2003) (TV film)

Film posobi televizne, ale napokon je to aj televizny film a natocil ho reziser Robert Singer, ktory ma skusenosti predovsetkym s televiznymi serialmi a filmami. Avsak namet je celkom zaujimavy a film bol natoceny iba 2 roky po 11. septembri 2001, takze tema bola dost cerstva a taktiez je zname viac pripadov, ked boli novinari pozabijani alebo uneseni a neskor zavrazdeni islamskymi teroristami, s ktorymi sa proste nedalo vyjednavat. I v tomto pripade, aj ked sa to odohravalo v Uzbekistane slo novinarom o zivot, len to bolo trosicku zamotane a chvilkami aj nudne, avsak dalo sa na to pozriet... 12.05.2010 ______ Jeff Goldblum - (Ben Dansmore) +++ Lake Bell - (Nora Stone) +++ Louise Lombard - (Gayle Phelan) +++ Jeffrey Nordling - (Ian Rhys) +++ Noam Jenkins - (Rainy Tamarov) +++ Ed Begley Jr. - (Ed O´Brian) +++ Hudba: Jay Gruska +++

Vosí hnízdo (2002)

Samy Naceri, ktoreho som spoznal ako divokeho taxikara v styroch komediach TAXI (1998 - 2007) sa tentokrat predviedol ako obycajny smrtelnik v akcnom thrilleri a to nielen ako herec, ale je podpisany aj pod vyrobou filmu. Prva polhodinka sa rozbiehala celkom nadejne, ale potom bol z toho taky akcny gulas v tych priemyselnych garazach, ze som uz prestal mat prehlad, kto vlastne proti komu strielal. Neskor som mal sice jasno, ale nestacilo to na to, aby som dal stvrtu hviezdicku a nezachranila to ani vynikajuca hudba Alexandra Desplata, ktory komponuje hudbu aj pre hollywoodske filmy a myslim si, ze patri medzi spicky. Za jedno pozretie to urcite stoji, hlavne pre fanusikov akcnych filmov by to mohol byt celkom slusny filmik. Mne by sa tento film asi viac pacil pred 15-timi rokmi, ale dnes som uz zvyknuty na nieco lepsie... 11.05.2010 _______ Samy Naceri - (Nasser) +++ Benoit Magimel - (Santino) +++ Nadia Fares - (Helene Laborie) +++ Pascal Greggory - (Louis) +++ Sami Bouajila - (Selim) +++ Anisia Uzeyman - (Nadia) +++ Richard Sammel - (Winfried) +++ Angelo Infanti - (Abedin Nexhep) +++ Produkcia: Sami Naceri +++ Hudba: Alexandre Desplat +++

Stalo se jedné noci (1934)

Skvela romanticka komedia, ktora ma sice bavila hned od zaciatku, ale to som este netusil, ake komicke situacie pridu na scenu neskor. Napriklad takzvane divadelne predstavenie falosnych manzelov vo chvili, ked ich prepadli v hoteli policajti alebo zaverecna polhodinka, pri ktorej skoro sef vydavatelstva novin dostal infarkt, pretoze sa dej zamotal takym sposobom, ze som musel povodne stvorhviezdickove hodnotenie zvysit na piatu. Cary Grant spolu s Claudette Colbert zahrali svoje ulohy dokonale a preto si myslim, ze si obaja svojich Oscarov za hlavne ulohy zasluzili, podobne ako aj reziser Frank Capra, alebo aj v kategorii scenar a najlepsi film. V podstate tento film vyhral Oscara vo vsetkych hlavnych kategoriach... 10.05.2010 _______ Clark Gable - (Peter Warne) +++ Claudette Colbert - (Ellie Andrews) +++ Walter Connolly - (Pán Andrews) +++ Jameson Thomas - (King Westley) +++ Roscoe Karns - (Shapeley) +++ Alan Hale - (Danker) +++ Charles C. Wilson - (Gordon) +++ Produkcia: Frank Capra +++ Hudba: Howard Jackson +++

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (2007)

BAFTA Awards - 1 nominacia: Najlepsia herecka vo vedl. ulohe Cate Blanchett ________ Prave som dopozeral tento zvlastny experiment Todda Haynesa, ale nevedel som, co mam o tomto filme napisat, pretoze som mu vobec nerozumel. Tak som si precital par komentarov a najviac sa ztotoznujem s komentarom od Djkoma. Niektore pribehy boli trosku viac zaujimave, ine trosku menej, napokon som tento film chcel vidiet hlavne vdaka hviezdnemu obsadeniu ale aj vdaka Cate Blanchett, ktora bola nominovana na Oscara za najlepsiu herecku vo vedlajsej ulohe, avsak v tejto kategorii zvitazila Tilda Swinton za kriminalnu dramu MICHAEL CLAYTON (2007). Ani hudba Boba Dylana ma moc nezaujala a to som sa prave dnes z televizie dozvedel, ze Bob Dylan prijal pozvanie a bude koncertovat aj na Slovensku... 09.05.2010 _______ Cate Blanchett - (Jude) +++ Christian Bale - (Jack / Pastor John) +++ Richard Gere - (Billy) +++ Heath Ledger - (Robbie) +++ Julianne Moore - (Alice Fabian) +++ Charlotte Gainsbourg - (Claire) +++ Michelle Williams - (Coco Rivington) +++ Kris Kristofferson - (Rozprávač) +++ Produkcia: Steven Soderbergh +++

Iron Man 2 (2010)

To sa mi ani nechce verit, ze som jednotku Iron Mana videl presne pred dvomi rokmi a to v tom istom mesiaci v maji (v kvetnu) 2008, teda ten cas leti :-) Takze ak by som mohol obe casti porovnat, myslim, ze nenastala ziadna zmena, pretoze aj dvojka si udrzala rovnaku kvalitu ako jednotka, akurat ze zaporak bol este o nieco lepsi v podani Mickeyho Rourka. Vo chvili, ked sa konecne po dlhych dialogoch objavil Ivan Vanko na automobilovych pretekoch s tymi elektrickymi bicmi a Tony Stark si nasadil oblek Iron Mana, ktory bol krasne pocitacovo ukazany prisla na rad poriadna davka akcie, ale to uz som vedel, ze to je iba zaciatok a Vanko neskor urcite urobi Iron-Manovi a nielen jemu zo zivota peklo. Potesila ma aj krasna Scarlett Johansson a jej bojove umenia ako aj väcsi pocet znamych hollywoodskych hviezd i vratane Samuela L. Jacksona, takze super, ale nieco mi stale chybalo k tomu, aby som dal plne hodnotenie... 09.05.2010 _______ Robert Downey Jr. - (Tony Stark) +++ Mickey Rourke - (Ivan Vanko) +++ Gwyneth Paltrow - (Pepper Potts) +++ Don Cheadle - (Plukovník James ´Rhodey´ Rhodes) +++ Scarlett Johansson - (Natalie Rushman / Natasha Romanoff) +++ Sam Rockwell - (Justin Hammer) +++ Samuel L. Jackson - (Nick Fury) +++ Jon Favreau - (Hogan) +++ Paul Bettany - (Jarvis) +++ Hudba: John Debney +++ (Videl v kine 08.05.2010) +++

Transylvania 6-5000 (1985)

Myslel som si, ze s Jeffom Goldblumom a s Geenou Davis nemoze byt horsi film ako sci-fi komedia POZEMSTANKY JSOU LEHCE K MÁNÍ (1988), ale toto uz bola taka kravina, ze som sa zbytok filmu pozeral na hodinky, ako dlho to bude este trvat. Nejake to motanie sa novinarov v Transylvanii kvoli pisaniu clanku o Frankensteinovi, ktory nema s Transylvaniou nic spolocne, pretoze je zname, ze odtial pochadza Dracula a potom vsetky tie chaoticke akoze komicke, ale pre mna nudne sceny nedokazal zachranit ani moj oblubeny herec Jeff Goldblum, takze nakoniec s touto dvojicou Goldblum - Davis, ktori natocili spolu 3 filmy zostava najlepsim filmom horor MOUCHA (1986)... 09.05.2010 ______ Jeff Goldblum - (Jack Harrison) +++ Ed Begley Jr. - (Gil Turner) +++ Joseph Bologna - (Dr. Malavaqua) +++ Carol Kane - (Lupi) +++ Jeffrey Jones - (Lepescu) +++ Geena Davis - (Odette) +++ Rudy De Luca - (Lawrence Malbot) +++ Hudba: Ira Hearshen, Lee Holbridge, Alfie Kabiljo +++

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Z druhej svetovej vojny bolo toho natocene dost, ale z pohladu chlapca, ktoreho otec je nacistickym dostojnikom a este k tomu byvaju blizko koncentracneho tabora, kde sa skamarati so zidovskym chlapcom je nieco nove a vidiet, ze z tohto obdobia by mohli byt natocene dalsie stovky osudov ludi, ktori vojnu museli prezivat a my mozeme byt len radi, ze sme sa nenarodili prave do toho obdobia. Film posilnila ako vzdy uzasna hudba Jamesa Hornera, ktora mi pripominala napriklad CISTU DUSU (2001), hlavne na konci filmu sli po mne zimomriavky pretoze to, co sa tam dialo, by nechcel zazit nikto. Anglicky reziser Mark Herman natocil napriklad romanticku komedie s Ewanom McGregorom ODPISKANO (1996) alebo TICHY HLAS (1998)... 07.05.2010 _______ Asa Butterfield - (Bruno) +++ Jack Scanlon - (Šmuel) +++ David Thewlis - (Brunov otec) +++ Vera Farmiga - (Elsa) +++ Rupert Friend - (Poručík Kotler) +++ David Heyman - (Pavel) +++ Richard Johnson - (Starý otec) +++ Jim Norton - (Učiteľ Liszt) +++