Dunkerk (2017)

Ačkoliv jsme na promítání zavítali do IMAX kina slibovaná špičková produkce se bohužel nekonala. Obraz byl v mnoha místech okraje plátna tmavší, obraz často neostry a rozklepany. Jestli je to zase cool těžko říct, za mě se kvalita obrazu příliš nelíbila. Filmovou hudbu dodělal sám mistr filmové hudby, který však vyplácal svůj um tentokrát marně. Nolan nenechal diváka chvíli v klidu a tak se špičkové hudební podklady naprosto ztrátí v konstantním zvuku filmu. Zároveň jednotlivec náměty se ke konci filmu tak slavnostně nespojuji a po odchodu z kina zaznívaj v divákovi nepochybné wtf momenty, které byly do scénáře násilně přidané. Film se tak nese na lyrické vlně, ale žádný děj de facto pořádně neodvypráví. Přestože se jedná o kvalitní film, tak v podání Nolana jsme čekal mnohem víc. Je to jako koupit si Porsche a pak zjistit, že vás na silnici natře stará škodovka. Herecké výkony, byť kvalitní film neutahnou a divák promítání odejde s nenaplněným očekáváním velkoleposti filmu. 80%

Co dokáže lež (2016) (TV film)

Bezvadné shrnutí problematiky hybridních hrozeb, o které se často mluví ale ne příliš se ji rozumí. Ačkoliv po produkční stránce se nejedná o 100% výkon, obsah sdělení to naprosto vynahrazuje. V dnešním přehršeli informací se je tak těžké zorientovat, že zkrátka lidé nemají čas informace ověřovat a bohužel se nedá najít kvalitní médium, které by na podobné problémy samo netrpělo. To však jenom umocňuje jistou frustraci a pomáhá dezinformačním serverům přitahovat své čtenáře, neboť jim předkládají vlastní zjednodušenou (ruskou) verzi světa. Dalším problémem je fakt, že spousta lidí podporuje Rusko jako samotné a není tedy snadné říci, že by za některými médii samotné Rusko stálo. Celá situace nejen v hospodách, ale hlavně internetových diskuzích,vyvolává často velké emoce mezi zastánci opačných názorů, což dokazuje názorové rozdělování České republiky. Nahlížení a ověřování zpráv je podle mého názoru nejaktuálnější a největší výzvou Evropské unie a samotné šíření chaosu a nedůvěry pak hrozbou pro demokracii v dnešní Evropě, tak jak ji známe. Za mě 90% spadajících do kategorie povinné výuky na dnešních školách.

Vrchní, prchni! (1980)

Český film, který jakoby byl námětem na film Chyť mě když to dokážeš. Vcelku povedený nápad s motivy tehdejší doby už však bohužel dnes tak nevynikne. Přesto na české poměry tehdejší doby se jedná bez pochyby o to nejlepší, co zde šlo vytvořit. Pohledem současné nabídky však zejména nevynikne absolutně nesymaptická postava Vrány, kterému člověk tak nějak od začátku vlastně vůbec nefandí. Taky herecké výkony herců příliš nejsou vidět a celému filmu tak pomyslně hraje prim Zdeněk Svěrák. Retro pohledem můžeme ještě obdivovat, tenkrát nadějně krásnou, Patrasovou, která však svého umu a kouzla bohužel značně ztratila. Zcela bez pochyby tento film patří k tomu nejlepšímu v platné době, ale rozhodně bych ho nemusel vidět znovu. Za mě 35%

One Man Show (2008) (pořad)

Měním po druhé generaci na 4*, jako průměr předchozí a současné tvorby. To že Kamil (alias Kazma) tvoří na české poměry světovou show není snad nejmenších pochyb. Osobně se mi líbí, že zaplnil pomyslnou mezeru v tvorbě na české scéně proti které by nebylo co říct nebýt polopravdivého kabátku a protože se mi nechce psát dvakrát stejnou věc, tak se podepisuji pod Mattyho komentář, který tu ve chvíli psaní tohoto komentáře zanechal.

Můžu dál? (2016) (pořad) odpad!

"Koukám, že už máš rozházený semeno, haha". Po čase jsem opět zapnul televizi a je vidět, že s kvantitou stanic rozhodně nepřišla kvalita. Těžká bída, kde jsou ty časy, kdy lidi vydrželi u televize do první reklamy

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Můj názor se bude hodně shodovat s Isherwoodem. Film po řemeslné a režijní stránce naprosto vyšperkovaný k dokonalosti, založený na zkušenostech z předchozích HP série ujišťuje diváka u závěrečných titulků, že celý film byl vlastně naprosto v pořádku, ikdyž při vzpomínání na děj filmu se potácíte stejně, jako "nečarodějové" v závěrečných scénách filmu. Osobně jsem šel k filmu s očekáváním naprosto pompézních animací, kterých se dostává pouze při "kouzelnických scénách" a neustále mnou obdivovaných částicových systémů použitých během filmu. Co mě však silně zklamalo, byla animace zvířat. Vzpomínám si, že při sledování Eragona jsem to musel vypnout, protože se na ty příšery nedalo dívat, jak byly příšerné. S odstupem času a mnohem napěchovanějším "budžetem" téměř nevidím rozdíl. Jak je možné, že mají dneska leckteré počítačové hry stejné, ne-li lepší, grafické prvky jako v Hollywoodském biáku? Hold asi tvůrci chtěli zisky a věděli, že si to své diváky přitáhne navzdory výsledné kvalitě. Přesto přidávám 4* do hodnocení za velice sympatickou atmosféru filmu (přestože mě některé vyvrcholení zápletek vskutku překvapilo) a vyobrazení "atmosféry" 30. let New Yorku.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

No já nevím, možná je to kvůli tomu, že patřím k mladším ročníkům odchovaných na západní produkci, ale pohledem dneška se jedná o ztěží průměrnou komedii. Optikou dřívější doby a období, kdy se film natáčel je třeba uznat, že je to vytvořená "z prdu kulička", aneb. aby zakomponovat do filmu takhle nenápadně a přirozeně socialistickou ideu je kumšt, který ve své době musel vyvolat pozitivní ohlasy, které mladší diváci již tak nechápou. Z pohledu světové tvorby se však jedná o ryze lokální úspěch, který nemůžou mít nikterak zahraničního přesahu. Co mě jakožto divákovi nesedí jsou zvukové efekty finálních scén, které tam jsou snad dodány dodatečně. Působí to na mě jinak, jakoby se tvůrci ke konci filmu nadechli hluboce tehdejšího benzínu a nasypaly tam nějaké zvuky, aby ukázali svoji práci. Rovněž herecké výkony hlavních protagonistů mi nepřijdou nějak zvlášť přesvědčivé a film tak těží z dobrého scénáře, kdy některé hlášky doslova zlidověly....40% do komunisty kontrolovaných studií Barrandov

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Naprosto skvělá řemeslná práce tvůrců, která nezaostává v rámci celého filmu. Skvěle vystižená atmosféra bez jakýchkoliv příkras a vyumělkovaných hrdinství. Tady není zkrátka co dodat 5 hvězd, jako nutnost.

Pustina (2016) (seriál)

Hned z kraje se sluší říct, že se jedná na české poměry opravdu o velice solidní počin, který si díky skvělé kameře a práci s obrazem solidně hraje na seriál světového formátu. Zajímavé je i nelichotivě pravdivé zasazení do severní části České republiky, kde s jistým odstupem můžeme říct, že to vypovídá o ledasčem co se odehává v bývalých Sudetech. Práci, kterou tvůrci odvedli hodnotím velice kladně, neboť vytřískali maximum z toho, co česká kinematografie umí nejlépe - drama, nejlépe tragikomedii. Žánrem spadá do těžce popsatelného českého kinematografického folklóru, který by pravděpodobně cizinec příliš nepochopil. I tak mě tvůrci potěšili a i já je potěším svými 4*. K dokonalosti mi chybí vymícení některých hluchých scén ve scénáři. Good job guys!

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Tohle do zajista bude patřit jedně z nejzajímavějších počinů tohoto roku. Zpracování hrdinského příběhu v podání Hollywoodu přináší na plátno opět řadu vyšperkovaných efektů, které zdobí dějovou linku. Andrew Garfield tady podává opravdu skvělý výkon a naprosto jasně táhne celý film vzhůru. Bohužel jsem si nemohl, přes všechny audiovizuální efekty nevšimnou, jistých klišé (aneb. tady nejsme v Kansasu, to už snad patří do každého akčňáku z díly Hollywoodu). A opět jsme se dočkali ideálů války, aneb. hrdinství opravdu není střílet lidi a vojáci na frontě opravdu nebyly takhle "v pohodě".. Přes to všechno se jedná o koukatelný film, který připomíná, že i přes odlišné přesvědčení nemusí být člověk hnedka vyvrhel.