Ženská na vrcholu (2019)

Jedno klišé za druhým, umí snad česká filmová produkce nabídnout za poslední dobu v mainstreamu něco zajímavějšího? Aňa se sice snaží, ale bohužel to na plytkou zápletku nestačí. Jedna hvězda za nádherná panoramata zasněžené krajiny

Podfukářky (2019) odpad!

Haha, sex s tlustou ženskou v letadle způsobil turbulence. Pokud máte tenhle druh humoru rádi, film si užijete, jinak v něm nehledejte originální zápletku, nějaké herecké výkony, natož oslňující kameru. 10% za sympatickou Anne Hathaway

Sociální síť (2010)

O tom, že je Mark Zuckerberg záporák už v roce 2019 nikdo nepochybuje, o to víc pak mohlo být překvapující toto zjištění v době, kdy byl Facebook ještě "cool". To že se Markovi film docela líbil potvrzuje domněnku, že má morálku jednoho z robotů automatických odpovědí. Eisenberg ve filmu pak perfektně ztvárnil hlavní roli, ti kteří viděli Zuckerberga při výpovědi u senátu dají určitě za pravdu. Sekundující Garfield byl taktéž skvělý, přestože zde tvůrci už rezignovali na podobnost s reálnou postavou. Neškodí ani výběr Justina Timberlaka, který je zde ještě více nesympatičtější, než jindy. Co už však na obtíž trochu je, je pomalejší rozjezd a z mého pohledu i poměrně zmatená dějová linka z počátku filmu. I tak si zaslouží film vesměs kladné recenze, neboť svým zpracováním přiblížil firemní kulturu celosvětově známé firmy, nad kterou vzdychá široká zaměstnanecká veřejnost.

Prezident Blaník (2018)

Seriál jsem sledoval na Streamu, a tak jsem byl zvědavý co tvůrci na plátně předvedou. Je pravdou, že politických satir v místních vodách na filmovém plátnu je jak šafránu, a tak Prezident Blaník v podstatě nastavil laťku dalším filmům, které by se chtěli na podobném námětu svézt. Pravdou je, že laťka nebyla nastavena tak, že by nešla překonat. Blaník, kterej táhne celej film, se snaží působit humorem hlavně na česká populární témata a tvůrci zcela jistě dostávají pochvalu, kolik známých českých postav se povedlo tvůrcům do filmu napasovat, mimo jiné Tomáš Klus, Háva a Zeman to v nechtěných vedlejších rolích zabíjejí víc než samotný Tonda. Zde se dostáváme k limitům filmu. Už jsem delší čas žádnou tuzemskou produkci neshlédnul, ale tohle mě opět potvrdilo, že se čeští tvůrci nedokázali vyhrabat z klasických témat (komedie, tragikomedie a historické drama) a politickou satiru ještě k dokonalosti nedotáhli. Psychadelické prostřihy v průběhu filmu působí zmateně a v mnoha scénách, hlavně na konci, Blaník tlačí zbytečně na pilu. Nicméně se jedná o první (a doufám že ne poslední) vlaštovku satiry politické scény. Rozhodně mají další tvůrci z čeho čerpat. Zabrušování zdar! 50%

Americká krása (1999)

Na tenhle film jsem se chystal už delší dobu a jsem rád, že film naplnil má očekávání. Naprostá exhibice Kevina Spaceyho během celého filmu graduje v průběhu času a skvěle mu k tomu asistuje obočí Wese Bentleyho, které by si zasloužilo vlastního Oskara za obočí ve vedlejší roli. Celý film si taktně pohrává na "lolitovské hraně" a příjemně oživuje jinak poměrně dlouhou dvouhodinovou stopáž. Příjemnou třešničkou na dortu budiž závěr filmu, kdy tvůrci zakončili film poměrně nečekaným koncem. Rozhodně jeden z filmů, který si člověk zapamatuje na delší dobu, byť pomyslný mráz na zádech se nedostavil. 80% procent za roztahaný začátek i nerealisticky přehrávající Annette Bening.

Wind River (2017)

Střihač si asi vzal u tohohle filmu volno. Přestože oceňuji záměr tvůrců zobrazit teskný život indiánů ve Spojených Státech, tak jejich snažení sráží zbytečně dlouhá stopáž, která by mohla být klidně i poloviční. Některé herecké výkony, zvláště v akčních scénách, pak připomínají skoro inscenaci gymnazijního kroužku. Spolu s místy až zbytečně naturalistickým pojetím ve mě film zanechává zvláštní rozčarování. Na druhou stranu bych ale vyzdvihl práci kamery a výběr prostředí, ve kterém vám zima zalézá za nehty ve vyhřáté místnosti. Za mě 35%

Mrzout (2014)

"...když žena řekla, že žádný dárek nechce, koupil jsem ji tak drahý dárek, že ji to ještě další rok mrzelo. Chtěla-li žena mluvit vzal jsem ji do ložnice a tam jsem ji, to ti nemusím vypravovat..." Náhodou objevený skvost novodobé severské kinematografie. Možná díky tomu, že jsem od filmu nic moc nečekal mě o to více překvapil. Od země, jejíž pověst říká o značné introvertnosti jsem netušil, jak propracovanou cynickou komedii s širokým přesahem umí vytvořit. Skvěle pracující kamera, která se nebojí využít zažitých filmařských prvků doprovázená taktním hudebním podkladem provede 113 minutami nejen finských lesů velmi pěkně. Přesto by šlo pár scén o něco zkrátit. Líbí se mi také nenásilná filmařská sonda do historie Finska se správnou mírou nadsázky. Hlavní motiv generačního rozdílu pak příjemně poukazuje na mnohá trápení (nejen) finské starší generace s tou dnešní a jisté zažité křivdy, které se mohou již pomalu vytrácet. Taky se mi líbí, jak se tvůrci vtipně vypořádali s dalšími tématy emancipace, migrace a integrace společnosti. Na pomezí 4 a 5*

To (2017)

Magnuskův kamarád scénarista se rozhodl, že v si v Británii natočí totální biják a taky se povedlo. Akorát tentokrát film postrádá ultimátní hlášky typu "a tuhle tyč ti narvu...". Totální schizofrenie se odehrává v průběhu celého filmu. Jakoby se scénář nemohl rozhodnout, zdali to bude romantické drama, nebo trapný horror s vykradenymi prvky, který vsází na lekačky. Bohužel se scénář rozhodl pro tu trapnejší variantu. Za mě zcela nejhorší film, který jsem v kině viděl. Jediná hvězda za neskutečně sympatickou Sophii... PS: možná filmu trochu křivdím, některé herecké výkony nebyly vůbec špatné, ale už jenom za tu neskuteně dlouhou stopáž takovýho nemyslu tomu víc rozhodně nedám

Telefonní budka (2002)

Naprosto neuvěřitelný, co se dá v jedné scéně během 80 minut vytvořit, scénář společně s dechberoucím výkonem Colina Farrela zasadí člověka do židle a nenechá jej zvednout během celé stopáže. Konec je již jenom třešničkou na dortu, zcela zasloužených 5*!

Pohádky pro Emu (2016)

Pravda, že se za poslední dobu jedná o jeden z lepších filmů české produkce. Námět, který už musel být několikrát vykraden, si přetvořil Havlík pod vlastní taktovkou a dostal na to poměrně talentované české herce. Bohužel scénář je velmi předvídatelný a místy až trapný. Taky nechápu výběr postavy Emy, která má hereckého talentu jak špalek dřeva a bohužel příliš sympatií diváka nepřitáhne. Také inspirace fungováním imigračního oddělení připomíná spíš fungování amerického FBI místo evropských institucí. Za kameru na úrovni, sympatickou Geislerovou a konečně jiného tématu českého filmu dávám 40%.