• Fantasy

Sharknado 2 (2014) (TV film)

Škoda, že je to vlastně jen recyklací prvního dílu, leda tak zasazeného tentokrát do New Yorku. Hlášky už nebyly tak dobré, po akční stránce se to sice snažilo, ale pořád se jednalo o opakování nápadů z jedničky. Jediné, co tomu mohu opravdu uznat, je technická doladěnost, která předešlému dílu zásadně chyběla. Ale jinak? Nic nového. Snad si trojka povede lépe.

Skřípění (2003)

Tupé, až to bolelo. Snaha natočit další z řady teenagerských komedií, tentokrát motající se okolo skateboardingu, dopadla tak, že tu máme čtyři hlavní postavy - takového normálního týpka, magora, podivínského intelektuála a nakonec chronického (a úspěšného) baliče - a tato sebranka se vydává po stopách slavného skateboardisty, aby ho přesvědčili o tom, že stojí za sponzoring. No, co na to říct, než jen to, že snaha byla, pár dobrých momentů, kdy jsem se i já, člověk co se skoro nikdy nesměje, dobře zasmál, ale vesměs zbytečná podívaná okořeněná nudnými a nicneříkajícími jízdami na skateboardech bez špetky napětí, či aspoň snahy o něj.

Frekvence (2000)

Býval bych dal tomuto filmu i 5 hvězd, ale jakožto puntičkář na časové paradoxy musím, ač nerad, jednu ubrat, protože změny v budoucnosti, které se díky pozměnění minulosti děly, byly spíš takové minimalistické a víceméně jen na myšlenkové úrovni. V teoretické praxi by toto takhle rozhodně nefungovalo, nemluvě o tom, že hrdina by si těžko něco pamatoval stejně, jako si nic z alternativní časové linie nepamatovali ostatní. Ale to jen tedy k tomuto perfekcionismu z mé strany. Jinak nemám žádné další velké výhrady. Výborně zvládnutý, napínavý thriller s koncem, který mi vůbec nevadí, naopak. Na svůj rok naprostá pecka, která ani dnes nepůsobí omšele.

Apokalypsa v Los Angeles (2014) odpad!

Musím se jen ptát... proč? Proč pořád vznikají takovéhle kinematografické hrůzy, které béčku, ani céčku nesahají ani po kotníky? Vlastně to není ani za éčko... Škoda investovaného času i peněz. Už od začátku hovadina, příšerné efekty, kamera a odpudiví herci. A navíc, nedávalo to skoro žádný smysl. Klasika mezi levnými filmy, ale zde bohužel nesahající ani k hvězdě z milosti. Někdy, až se znova rozhodne některý z českých či slovenských televizních kanálů k divácké genocidě, zkusím přetrpět celých 90 minut, protože jsem z většiny dal přednost spánku z důvodu deficitu. Jinak to nešlo, takovýmto „klenotům“ většinou nevěnuji jinak využitelný čas.

Mars útočí! (1996)

Doteď jsem netušil, že to měl na starost Burton. Pak už chápu, proč se mi to nezdálo až tak špatné, abych dal odpad. Shrnu to asi takto - dobře natočená totální kravina. Bylo to trapné, ale ne zase tak extrémně. Efekty, ačkoliv pod vlivem žánru parodie, taktéž na svoji dobu docela dobré, kdy bohužel něco podobně vypadajícího se produkuje hlavně v levných filmech i dnes a to je v tomto případě rozdíl 20 let. No, tu jednu hvězdu uděluji, ale vidět to už nemusím.

Stroj času (2002)

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film naprosto zbožňuju! A to nejen proto, že cestování časem je obecně můj nejoblíbenější subžánr. Za nejvíc fascinující část považuju proměnu krajiny napříč časem - výborně prezentované a zpracované, pokaždé mě z toho mrazí. Méně vzdálená budoucnost (2030) úsměvná - kromě toho, že v době úpravy komentáře je rok 2021 a lidem se ani na ten měsíc moc nechce, jsem si říkal, že si hrdina jen tak „zaparkuje“ poněkud dost extravagantní stroj času někde v otevřené ulici, na chvíli si odejde a nikdo mu ho mezitím nečmajzne. Mnohem vzdálenější budoucnost (víc jak 800 tisíc let), kde existují dvě rasy, zase nedávala smysl hlavně po stránce znalosti angličtiny - dobrá, jakási tradice se tento jazyk učit, ale že by se celá statisíciletí zachoval? Nepravděpodobné. I si říkám, že je takový ten výhled primitivních kultur užívaný v případě post-apokalypsy nějak často. Pak bych si neodpustil typický rýp do paradoxu, že hrdina nedokáže změnit budoucnost, co se smrti jeho lásky týče, ale ve výsledná pointa jednu změnu budoucnosti nakonec stejně provede, byť to má katastrofální následky (tedy, jak pro koho). Ale dobrá, kromě těchto pár pošťuchů je to výtečný film, který ze mě dokáže pokaždé vysát emoce jako pijavice! Závěr mě vždy naprosto posadí na zadek.

Stmívání (2008)

Bylo mi 17, když jsem prvně viděl Stmívání a tehdy mě to strhlo. 10 let poté už nemohu říct, že bych z filmu byl tak nadšený, ale aspoň se vyjádřím k odpůrcům, kteří jsou trapní až běda. Hlavně takové to poukazování na to, co by a neměli upíři dělat. Je na autorovi, jak téma pojme. Samozřejmě, někdejší standard udává, že upíři spí v rakvích a na slunci se „rozpustí“. Tady nikde a nikdy nespí, plus na slunci září. No a co? Je to jako u zombie tématu, které taky pokaždé funguje jinak - jednou jsou zombie klasicky potácivé, podruhé běhají jak šílené a potřetí třeba i smýšlí samy za sebe. A kritizuje to někdo? Ne. Tak proč se opírat do lehce netradičně pojaté upírské romantiky? Jistě, je to pojaté tak, aby byly hlavně náctileté slečny spokojené. A většina je. Tak o co jde? Příliš intelektuální, nebo testosteronová hovádka, si nicméně tvrdí to své. A hlavně proto ponechám čtyři hvězdy. Pro mě je to docela dost v pohodě sledovatelný film, ke kterému bych měl své výtky (např. přehršel rádoby uměleckého klišé), ale jinak nemám důvod zbytečně házet špínu.

Líbat nevěstu zakázáno (2011) odpad!

Nudná, primitivní hovadina, která si zabrala místo v hlavním vysílacím čase a u které vypadal dobře možná trailer. Samo o sobě děsné, naprosto hrozné zpracování, pochybné herecké výkony... nesympatické, trapné. 100 minut utrpení.

Pavoučí teror (2002)

"Asi mi nebudete chtít věřit, ale naše město napadli obří pavouci. Pošlete sem armádu!" Logika některých jednání postav opět na pěst, ale zde to zachraňuje fakt, že celý film není skoro vůbec brán vážně. Mix komedie a jinak v základu klišovitého hororu tak dopadá velice dobře, pavouci, ačkoliv digitální, taky nakonec nevypadají špatně a celé je to sledovatelné, oddychové a dokonce i vtipné. Proč ne? Lepší, než co vzniká za přímé parodie hororů, které jsou trapností přímo přerostlé.

Delgo (2008)

Nudné, nezajímavé, i ta sotva hodina a půl se příšerně táhla. Jediné, co se mi líbilo, tak zasazení, ale zbytek... primitivní příběh, možná celkem ucházející postavy, které dokonce v několika případech i umíraly (po této stránce to bylo takové lehce drsnější), ale to by bylo všechno. A z humoru se toho taky moc nevydolovalo. PS: Kdyby Avatar nevyšel o rok později, i bych řekl, že to má zejména dva prvky ukradené z něj. Takhle nemohu nic takového stanovit.