• Fantasy

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Čekal jsem víc. Pomalý rozjezd z náhlým dojezdem, kdy se děj následně ubíral až trochu zbytečnou cestou, která namísto velkolepé bitvy známé třeba ze třetího dílu Pána prstenů působila spíše komorněji. Navíc, dost věcí těžce předvídatelných, sice mnou opomenuté, ale i tři závažnější technické chyby. Samozřejmě, díkybohu za vůbec takovéto zakončení. Ale 4*, které jsem udělil, jsou tentokrát velmi slabé a přihlížím na to, že i přes veškeré zklamání to přece jenom bylo zábavné a napínavé. A vůbec, že mi téma Hobita jako takového přirostlo k srdci. Úprava: Nakonec sníženo na 3*, protože si to ty 4 prostě nezaslouží. Možná změním názor, až to uvidím podruhé.

Raubíř Ralf (2012)

Animovaná dokonalost, kde se dostává jak na téma výhradně akrádových, ale jinak ve většině velmi známých her a jejich postav, tak i na originální příběh Ralfa, který není se svým statusem záporáka vůbec spokojen a proto se vydává za hledáním ocenění, které by ho vyneslo na pomyslnou úroveň hrdinů, což nedopadne tak, jak původně plánoval. Prostě paráda. Veškeré hlavní postavy, které vychází ze smyšlených her a tudíž na ostatní se dostává spíš jen ve formě camea, jsou opravdu výborné, skvěle napsané a zápletka spolu s postupnými zvraty i svou celkovou propracovaností nemá jediné chyby. I když se tedy příběh ubírá spíš pořádně v rámci jedné, max. dvou her, jde opravdu o úžasnou záležitost, ve které si jistě najde zalíbení nejen hráč. Toto dílo jde u mě automaticky do TOPky Pixarovek.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Což o to. Třetí díl se ztrácí v útrobách monotónní základny, namísto dynamických Hladových her se řeší hrdinčina traumata a dochází spíš k takovému poklidnějšímu, byť intenzivnímu budování atmosféry a chystaní se na kroky, ke kterým pořádně dojde až v pokračování. Ale pořád to samo o sobě funguje.

Mravenčí polepšovna (2006)

Humor jako takový pro mě není rozhodujícím faktorem. Vlastně vůbec nemám potřebu se smát. Stačí mi dobrý příběh (hlavně i dobrý nápad) a dostatečné množství sympatických postav. A zde je obojí. Už jen proto je Mravenčí polepšovna jedním z mých nejoblíbenějších animáků, na který se podívám vždycky rád.

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Jakožto první vůbec čistě počítačově animovaný film zároveň i počátek zřejmě nejdokonalejší animované série všech dob. No, zřejmě určitě. Má to všechno - výborný nápad, humor, charaktery i promyšlený příběh. Kromě i samozřejmého zpracování, které se ani dnes nemá za co stydět. Stačilo to vidět jednou a už tehdy se to permanentně dokázalo zarýt do paměti.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Bezkonkurečně ten nejlepší a nejchytřejší film z vězeňského prostředí, kterému prostě nic nechybí. Ani promyšlený děj, ani charismatické postavy, vč. těch záporných. V rámci prvního zhlédnutí tu jsou i překvapivé odměny ve formě zajímavých zvratů bez nutnosti takříkajíc „tlačit na pilu“. Ale dá se na to dívat i podruhé, potřetí... prostě kolikrát je to možné a vždy to působí stejně skvěle. Nějaké dirky se samozřejmě najdou, ale ne tak vážné, aby bylo třeba na hodnocení ubírat víc, než je třeba. 97%

Karanténa (2008)

Docela příjemný remake originálu, který přidal pár vážně dobrých lekaček, ale ubral co se týče logiky hlavních postav. Jinak efekty dobré, změna taktéž, až extrémně hysterická hlavní hrdinka poněkud na zabití, ale to se dá překousnout. Nebýt pokračování originálu, které z toho udělalo poněkud frašku, stále bych se přikláněl k němu. Zde, protože nemá žádné podobné pokračování (nepočítám ta s jiným zasazením) dávám jasný verdikt, že jako jednorázová alternativa to neuškodí.

Den poté (2004)

Pro mě stálou jedničkou mezi katastrofickými filmy, kterým se jinak vyhýbám obloukem. Sice s pomalejším rozjezdem, ale jasným námětem nijak nerušeným nějakými extrémy. Příběh se nesoustředí jen jedním směrem, ale je lehce rozvětven a divák tak nesleduje osudy výhradně určité části obsazení. Prostě a jasně solidní film s tématikou "nové doby ledové", s efekty na vysoké úrovni a vším ostatním. Nemohu si stěžovat.

Kniha přežití (2010)

Nízká hodnocení? Zarážející víc než celý film, který mě osobně nadchl. Fantastické navození atmosféry ve spojení se sníženou barevností, jenž akorát přidávala na šedivosti postapokalyptického světa. Nicméně ta nebyla tím hlavním tématem. Hlavním tématem byl pojem víry, který se zde rozšířil i jinými směry a zbytečně člověka nezahlcoval něčím, co by jej mohlo spíš odrazovat. Výborná akce, kamera a stejně tak i herecké výkony. Samozřejmě nesmím opomenout ani celkově příběh, který si vše podstatné nechával až do samotného konce. Dlouho mě nic tak celkově nenadchlo, kdy jsem se pro jednou rozhodl nešetřit hodnocením.

Nakažení smrtí (2008)

Očekával jsem opět nějakou kravinu, jakou má v nočních hodinách ve zvyku televize produkovat obzvláště na určitých kanálech, ale vesměs se jednalo o až překvapivě příjemné překvapení ve formě pseudo-zombie hororu nabitého akcí. Samozřejmě, přítomna byla taková ta klasická hororová logika, ale celkově to nenudilo, vývoj děje byl taktéž překvapivě příjemný, ne tak křiklavě typický a ani zpracování nebylo kdo ví jak špatné. Na "pouhý" video film dobré.