Ozzy (2016)

"Ozzy" je ďalším zbytočným animákom vo filmovom svete, ktorý nikto nepotreboval, nikto nechcel, no aj tak sme sa ho nejako dočkali. Úprimne, kto chcel v živote vidieť psiu basu, v ktorej pracujú psi? Je to jednoducho trápne. Podobne ako sme minulý rok mohli vidieť v prípade filmu Norm Of The North. Dej je stupídny, animácie sú lacné, postavy sú otravné a celé to pôsobí ako zbytočný film, ktorý si neužije dokopy absolútne nikto. Neviem komu by som toto odporúčil, pretože neviem ani povedať, komu by sa toto reálne páčilo. Nič vo filme nedáva zmysel, všetko je skôr ako paródia, než ako reálny animák pre deti a chýba tomu akýkoľvek šarm alebo sympatia. Možno s výnimkou jednej postavy sú všetci otravní. A môže za to aj maximálne otrasný dabing, kde žiadny z týchto hercov nevie absolútne dať týmto postavám ducha. Nehovorím o našich slovenských predstaviteľoch (tú verziu som nevidel) ale o originálnych hlasoch. Katastrofa. "Ozzy" je podľa mňa film, ktorý nikto nepotrebuje vidieť. A nie je jediný dôvod, pre ktorý by to stálo za to. Vyzerá to hrozne, znie to hrozne, je to napísané hrozne, je to zrežírované hrozne. A vie mi niekto vysvetliť, prečo tu máme väzenie, ktoré vedú psy? Najmä keď sú v tomto svete aj ľudia? Držte sa ďalej a rovnako držte ďalej aj svoje deti. Ak chcete film podobného typu, ktorý je lepší, radšej si čeknite The Secret Life Of Pets. Hodnotenie: D-

Lion (2016)

Neviem, kedy som naposledy zažil v kine dramatický film, ktorý by ma skutočne držal po celý čas. Kde som sa nenudil, nebol zvedavý ako sme ďaleko a jediné čo ma zaujímalo bol fakt, ako to nakoniec celé dopadne. "Lion" by som do tejto kategórie zaradil, pretože mám pocit, že ku koncu som skutočne prežil všetky emócie, ktoré som mal. Film ma veľmi silne zasiahol nakoľko sme mali možnosť prežiť všetko, čím si Saroo prežil spolu s ním. A funguje to v tomto náramne. Vidíme ho ako strateného malého chlapca, ktorý sa nakoniec dostane do Austrálie a následne ako dospelého, kedy začne hľadať svoju cestu domov. Malé momentky občas vedia byť rovnako silné v tomto filme. Ako napríklad muž v kaviarni s lyžicou, ktorého začne Saroo napodobňovať. Alebo keď sa modlí k soche a vezme si odtiaľ jedlo. Všetko čo sa stane má vo filme silný zásah a myslím si, že pri konci skutočne máme pocit, že sme prežili všetko. A keď sa mu konečne podarí nájsť svoju rodnú dedinku, prežívame tú radosť spolu s ním. Alebo by som mal povedať, ja som to prežíval celý čas. Hudba je vynikajúca, atmosféra je silná a celý čas drží. Film je okrem toho vynikajúco zrežírovaný a je plný uveriteľných hereckých výkonov, ktoré ma skutočne presviedčajú. Ja som to dopozeral, spätne nad filmom ešte premýšľal a nevedel som prísť na nič, čo by som mohol označiť ako problém filmu. Nič také som nenašiel. Nenudilo ma to, prežil som to spolu so Sarú-om, mal som pocit, že všetko bolo úprimné, netlačilo to na pílu a bolo to podané uveriteľne. Pre mňa jeden z najlepších filmov a veľký tohtoročný kandidát na najlepší film roka. Čeknite si ho, ak ste to už nespravili. Hodnotenie: A+

Lék na život (2016)

Mám pocit, že som dostal niečoho viac než som potreboval a iného zase naopak menej ako som potreboval. "A Cure For Wellness" malo ohromný nápad, ktorý ma okamžite navnadil. Plus sme dostali režiséra filmu Ring a bol som nadmieru na tento mysteriózny thriller zvedavý. Ok, tak si poďme povedať o dobrých momentoch filmu, lebo popravde, je tu o čom si povedať. Atmosféra tohto sanatória je vynikajúca. Celý čas mám pocit, že sme sa ocitli v nejakom socialistickom zariadení. Funguje to skvele, vyzerá to skvele a rozhodne to nie je miesto, kde by som chcel stráviť svoj čas. Mia Goth je tiež vo filme skvelá. Dane DeHaan v hlavnej role funguje rovnako dobre. Okrem toho musím povedať, že úvodná polhodina je podľa môjho názoru skvelá. Má to správny spád a napätie a som zaháknutý. Potom však akosi atmosféra začína poľavovať a film sa stane veľmi predvídateľným a plný momentiek, ktoré dokopy nikam nesmerujú. Len sa proste stanú. A následne mám pocit, že film iba naťahuje čas a odďaľuje to, k čomu sme sa mohli dostať oveľa skôr. Prečo nemohol tento film trvať iba nejakých 100 minút. Nedal sa ten čas zrezať a dať filmu lepšie tempo? Nudil som sa počas stredu filmu, lebo neustále som mal pocit, že sa nič nedeje. A to čo sa dialo nebolo pre mňa ani trochu zaujímavé. Veľký problém. Plus jednotlivé scénky ako s vaňou, záchodom, kravou alebo krížovkami nesmerujú dokopy nikam. Napriek tomu, že by som chcel. A záver je dosť predpokladateľný. Osobne si dokonca myslím, že keby film skončil možno o 15 minút skôr scénkou dialógu medzi Hannou a Lockhartom, tak by to vyzeralo lepšie. Vizuálne sú tu ale pekné scénky. Plus veľa scénok, kde sa využívajú odrazy. Krásne. Plus je radosť počuť Oomph! v tomto filme. Inak neviem čo by som ešte povedal. Pre mňa je "A Cure For Wellness" dobre vyzerajúci, no neskutočne nudný a predvídateľný film. A nie som si istý, či by som ho dokázal reálne odporúčať. Rozhodnite sa sami. Hodnotenie: C-

Zakladatel (2016)

Mňa "The Founder" držal po celý čas. Nemôžem povedať, že by film nemal žiadne problémy, no rozhodne je najväčšie plus a súčasne trošku aj najväčšie mínus filmu práve Michael Keaton. Je vynikajúci v tomto filme a odohráva skutočne jeden zo svojich najväčších sólo projektov. A ide mu to skvele. Ja mu tú rolu žeriem. Ale súčasne je trošku problém, že o ňom vieme veľmi veľa, no nedozvieme sa veľa o ostatných postavách. A ja by som chcel viac spoznať Maca a Dicka. Najmä preto, že by som chcel poznať trošku ich stranu príbehu. Pretože vidíme, že vo všetkom Raya obmedzujú a nechcú, aby sa všetko vymklo kontrole. Lenže ako sa hovorí, netreba dráždiť hada bosou nohou. A všetkými ich "Nie" dotlačili asi Raya do úplne inej situácie a potreboval ochrániť aj seba samého. Možno nemusel spraviť niektoré veci na konci filmu a tak maximálne ich oboch oklamať a obrať o všetko, čo reálne vybudovali, no čo sa dá robiť? Film by sa možno dal aj trošku skrátiť, aby mal lepšie tempo, ale to sú trošku detaily. Michael Keaton je dostatočná záruka v tomto filme, že si to užijete. Je vynikajúci. A film je aj dostatočne zaujímavý na to, aby ste ho odsedeli do konca. Som rád, že som film videl, som ochotný sa k nemu i vrátiť. Rozhodne zaujímavý pohľad do sveta biznisu. Hodnotenie: B+

Like a Country Song (2014)

Od režiséra minuloročného citovovydieračského Saved By Grace, tu máme ďalší film "Like A Country Song." Dostal som sa k tomu vlastne vďaka vyššie spomenutému filmu. Pretože pred filmom ako takým som mal možnosť vidieť trailer k tomuto filmu. A tak som sa naň rozhodol konečne pozrieť. A ako to dopadlo? Asi môžem povedať, že viac pozitívnej energie a citu som dostal z tohto filmu. Pretože jeho myšlienka, aj keď veľmi jednoduchá je tu podaná celkom dobre. Dokonca by som si mohol dovoliť tvrdiť, že ju tu spracovali lepšie, než väčšina filmov, čo sa ju snažili povedať. "Ak padneš absolútne na dno, jediná cesta je hore." A rovnako je to film o tom, kde nemáme v sebe držať bolesť a hnev, ale naopak by sme mali nájsť v sebe silu odpustiť ľuďom a snažiť sa posunúť ďalej. A to sú podľa mňa dobré myšlienky. A pokiaľ tu máme film, ktorý na ne netlačí nejako moc, dokážu vyplynúť len z toho, čo sa deje. A to sa presne deje aj v tomto filme. Neviem prečo v "Saved By Grace" sme neustále mali myšlienky len povedané. A prečo Grace nášmu hrdinovi takto vtlačila svoj pohľad na svet. Pretože tu je to urobené trošku inak. A áno, sú tu aj momentky, ktoré pôsobia trošku divne, ale na druhú stranu ich nie je tak veľa. "Like A Country Song" sa pozerať dá. Miestami je to trošku nudné, ale nie je to film, ktorý by ma absolútne otrávil. V rámci kresťanských filmov toto celkom funguje. A má to aj celkom dobrú hudbu. Neviem či by som si film pozrel viac než raz, ale aj to je niečo, čo mi úplne stačí. Neviem, či si to niekto pozrie, nakoľko ako je tu vidno, nikto dokopy tento film ani nevidel, ale človek nikdy nevie. Hodnotenie: C+

Ženy 20. století (2016)

Ďakujem ti Mike Mills. "20th Century Women" je podľa mňa maximálne svieži film, ktorý skutočne človeka dostane do správnej nálady. A rozhodne to ocení ktokoľvek, ktorý má rád trošku zaujímavejšie nápady. Alebo filmy, ktoré sa sústredia iba na život ako taký. Podľa mňa to funguje skvele. Má to výborného rozprávača, ktorým sú miestami každá jedna postava. A o každom sa niečo dozvieme. Plus musím povedať, že spracovanie záveru filmu je tak dobré, že by som to ohodnotil ako jedno z najlepších zakončení. Pretože sa dozvieme všetko čo by sme chceli vedieť bez toho, aby to bolo nejaké plné klišé alebo odfláknuté. Práve naopak. Film najviac stojí na postavách a musím povedať, že všetky postavy v tomto filme sú mi sympatické. Každý má svoje vlastné momentky, ktoré sa mi páčia, každý niečím dokáže zaujať. Elle Fanning je skvelá, Annette Bening je vynikajúca a musím povedať, že túto rolu matky som jej veril a celý čas som ju s obdivom sledovať. Greta Gerwig je tu opäť v role, ktorá jej perfektne sedí a dostal som od nej to čo som čakal. Možno som už na to zvyknutý, ale rád sa na ňu pozerám a sledujem jej charizmu. Okrem toho je film plný skvelých a originálnych vtipov. ktoré skutočne človeka pobavia. Na správnom mieste to funguje. Film má ideálnu charizmu, dobré nápady, svieže dialógy, podľa mňa to proste funguje. Možno by mohol plynúť trošku lepšie a zrýchliť trošku tempo, ale postavy sú podľa mňa natoľko skvelé, že celý čas ma to nijako neiritovalo. Podľa mňa ide o film, ktorý rozhodne stojí za to vidieť. Čeknite si ho a spravte si vlastný úsudok. Hodnotenie: A

Rovnost (2016)

Asi ma nenapadne nikto, o kom by som si vedel predstaviť, že by tento film nejako výrazne ocenil. Je to podľa mňa neskutočne priemerné po všetkých stránkach. Je tu možno pár miest, ktoré sú trošku zaujímavejšie a je vidno trošku ľudské manipulácie, ktoré sú ochotné urobiť hocičo pre to, aby dosiahli svoj cieľ, a potom je tu samozrejme chlap, ktorý je veľký zloduch a urobí maximum preto, aby si ukrojil najväčší kus z koláča. "Equity" je film, ktorý ma reálne nijako nezaujal. Prostredie je okey, postavy sú väčšinou okey, nie je tu nič, čo by človek označil ako hrozné, ale neexistuje podľa mňa jediný moment filmu, ktorý by som povedal, že stojí za to vidieť. Človek síce súcíti trošku s Naomi, ale nemyslím si, že by tento film vyvolal nejaké veľké emócie z kohokoľvek. Väčšinou budú človeku jednotlivé osudy ukradnuté. Najviac kreditu dávam asi Anne Gunn, Sarah Megan Thomas a Alysii Reiner, ktoré filmu aj niečo dajú. James Purefoy ako zloduch je miestami až otravný a jeho najväčšia zbraň je zelené pero a ježko. Neviem čo si mám o tomto filme reálne myslieť. Netuším, pre koho bol ten film natočený, netuším koho mal zaujať. Keby to bolo spracovane inak než priemerne, tak by som možno vedel viac oceniť niektoré momentky, no s výnimkou pár záverečných momentiek a niektorých nápadov je toto film maximálne priemerný, o ktorom si nemyslím, že by ktokoľvek nejako výrazne ocenil. Hodnotenie: C

Spojenci (2016)

Keď to vezmem celkovo, tak som si "Allied" nakoniec užil, no mám pocit, že sú tu aj veľmi hluché momenty, ktoré skutočne pôsobia veľmi mdlo. Najmä keď sledujeme vývin vzťahu Maxa a Marianne. Potom prichádza jeden akčný moment, znovu máme romantiku a pôrod počas bombardovania, čo bolo veľmi zaujímavé. Následne však prichádza moment, kedy sa Max dozvie, že jeho žena je nemeckou špiónkou, no on sa rozhodne, že presvedčí všetkých o opaku. A chce sa k pravde dopátrať na vlastnú päsť. Myslím si, že film je okey. Pozerať sa na to dá, herci sú dobrí, film je pekne zrežírovaný, má príjemné a láskyplné momenty, no na druhú stranu v záplave filmovo láske v čase nacizmu už sme mali veľa. Nepamätám si síce takýto, ale určité podobnosti mi tu figurujú. Naši hrdinovia sú fajn a človek chce vidieť ako to celé dopadne, plus musím povedať, že záverečné minúty nie sú špatné, ale nemám pocit, že by to bol vynikajúci film, aký by som od Zemeckisa chcel. Celkovo je to podľa mňa trošku lepšie ako okey. Hodnotenie: B-

Ava's Possessions (2015)

"Ava´s Possessions" celkom ako film funguje. Má to trošku mystery nádych, má to dobré nápady, konečne máme film, ktorý sa posúva za hranicu exorcizmu a musím priznať, že vidieť fakt, že ľudia musia aj po ňom neustále bojovať a robiť rôzne veci na to, aby ich démoni opäť neposadli je zaujímavý. A dokonca tie metódy, ktorými sa majú brániť nie sú vôbec zlé. Herci nie sú zlí, dokonca niektorí skutočne vedia filmu aj niečo dať a ich postavy vychádzajú celkom schopne. Problémy však plynú z toho, že tu máme horor, ktorý nie je strašidelný, nemá to ani dostatok dobrého humoru, ale na druhú stranu je to fajn sledovať. Je to skôr trošku mysteriózny thriller, no aj tak to má na môj vkus málo napätia. Nebál som sa ničoho. Ale ako som povedal, téma a spracovanie je v rámci možností filmu veľmi obstojné. Určite si myslím, že tu bola väčšia snaha urobiť dobrý film, než pri iných hororoch, čo som mal možnosť vidieť. Napriek tomu, že som sa nebál ničoho. Skúste si z toho zvážiť, či je toto film pre vás. Hodnotenie: C+

Kimi no na wa. (2016)

Pre mňa je vždy úžasné pozerať filmy z ázijskej kinematografie. Nakoľko sú úplne iné, než filmy, na ktoré som zvyknutý. A opäť môžem povedať, že tu máme úžasný romantický a súčasne aj katastrofický film, ktorý je tak veľmi silný a efektný a využíva známy koncept tak originálne a netradične, že sa z toho stáva niečo maximálne kreatívne. Pre mňa jeden z najlepších filmov, čo som videl za posledné roky a som šťastný, že som sa mal možnosť k nemu dostať. Postavy sú úžasné, ich vzťahy sú úžasné, komédia funguje, vizuálne je "Your Name." nádherný film. Okrem toho je to téma, ktorou sa zaoberá len veľmi málo filmov. Občas je to možno komplikovanejšie, než by to mohlo byť, ale na druhú stranu som sa v tom orientovať dokázal. Len bolo treba občas správne sledovať niektoré detaily a postupne si ich vybavovať. Ak máte radi anime, alebo filmy, ktoré sú inovatívne, originálne a kreatívne, tak jednoznačne si film pozrite. Nebudete ľutovať. Hodnotenie: A+