Fear (2023)

Tak "Fear" je úplný opak toho čo sú "Evil Dead Risealebo "The Pope's Exorcist". Neskutočne nudný film bez žiadnych kvalitnejších scénok, zaujímavejších postáv alebo identity. Pričom keď sa pozriem na premisu filmu, vôbec mi to tak nepríde. Nedá sa povedať, že tu máme film bez nápadu. V realite je tu skôr film s nápadom spracovaným tak zle, že dokopy sa Deonovi Taylorovi podarilo zabiť celý jeho potenciál. Najmä keď si vezme do svojej hereckej zostavy Ruby Modine a absolútne jej nedá priestor zažiariť. Hanba ti. Nedá sa povedať, že by sa film nesnažil budovať atmosféru, no ide na to úplne z nesprávneho konca a jednotlivé scénky, ktoré by mali byť zaujímavé vo výsledku vystrelia absolútne do prázdna a neprinesú žiadne ovocie. Každú chvíľu som videl potenciál na to priniesť do tohto filmu nejaké napätie, no v prvom rade je potrebné, aby sme sa o postavy zaujímali, aby sme im fandili a chceli ich vidieť dostať sa z tejto situácie. No keď si to spätne premietnete, nebudete dokopy vedieť o postavách absolútne nič. Najviac sme sa dozvedeli počas scénky pri ohni, kde nám je dokopy len okamžite vyklopené, akým spôsobom sa bude hotel snažiť ich vydesiť a zaútočiť. Nič viac v tom nie je. V princípe vieme všetko od začiatku. Nie je ťažké zistiť kto umrie, kto prežije, no prejaviť záujem o kohokoľvek je už oveľa náročnejšie. Dokopy som sa pri filme len neskutočne nudil. Od začiatku do konca som sa nudil a len čakal, kedy sa konečne k niečomu dostaneme. No toto je asi najúbohejšia réžia, akú som videl za celý tento rok. Absolútna tragédia, ktorú si nezaslúži vidieť nikto. Prečo teda tá jedna hviezda? Neviem. Asi môžem filmu uznať, že v tej záplave nudy som aspoň nemal chuť žiadnu z týchto postáv odstreliť a jednotlivé strachy sú aspoň natočené celkom okey a film sa snaží? Varím z vody, ale to sa hold stane, keď tu máme takto nezaujímavý film. Hodnotenie: D-

Přání Ježíškovi (2021)

Česká verzia filmu "Listy Do M." nakoniec vôbec nie je žiadna katastrofa. Je pravda, že "Přání Ježíškovi" pre mňa veľmi veľa prekvapení nemalo, no ak nič iné, aspoň to žiadnym spôsobom nepokazilo solídnu poľskú vianočnú klasiku. Povedal by som, že je to spracované fajn a v rámci možností to funguje. Problém tu osobne vidím len jeden. Bohužiaľ ale je to celkom závažné a súvisí to s tým, že tu ide o remake. O čo ide? Aj keď urobíte dvakrát to isté, nikdy to nebude úplne to isté a v prípade tohto filmu by som povedal, že Marta Ferencová nie je zrovna najlepšou režisérkou. Veľa z toho čo funguje zachraňuje scenár, ktorý ale už poznám a nemá žiadne výraznejšie prekvapenia, ktoré by som vedel oceniť. Zato ale je treba uznať, že v poľskej verzii som tento problém nikdy nemal. Ten je zrežírovaný kvalitne, jednotlivé scénky dokážu vyniknúť a srdce filmu je zachytené kvalitnejšie. Ak by som vám mal úprimne odporúčať, tak by som vás skôr nasmeeroval k poľskej verzii filmu, ktorá pôsobí úprimnejšie a menej hraná. Ak ste poľskú verziu nevideli, možno vás to zaujme viac, pretože koniec koncov príbehové línie nemajú žiadne väčšie odchýlky a spracované sú celkom dobre. Jediná, ktorá ale podľa mňa funguje rovnako dobre ako v originále sú časti s Táňou Pauhofovou, Matějom Hádkom a Valentýnou Bečkovou. A som rád, že práve tieto časti fungujú najlepšie, lebo tie sa mi aj v origináli páčili najviac. No sklamanie je najciteľnejšie v scénkach s Langmajerom a Annou Polívkovou, ktorí rozhodne nevedia to krachujúce manželstvo predať tak ako to spravili Piotr Adamczyk a Agnieszka Dygant. Tá chémia tam bola oveľa lepšia. Takže je to pre mňa dosť mix, ale sám o sebe je film celkom dobrý. Viackrát sa už k nemu ale nevrátim, kým poľskú verziu pozerám rád každý rok počas decembra. Hodnotenie: B-

The Plot to Kill My Mother (2023) (TV film)

Podobne ako pri "Betrayed By My Bridesmaidby som povedal, že tu máme ďalší TV thriller, ktorý je veľmi čitateľný a predvídateľný a starý. Na druhú stranu ale platí, že "The Plot To Kill My Mother" je napísané aspoň o trochu lepšie, postavy sú o niečo zaujímavejšie a minimálne sa dočkáme jedného celkom okey zvratu. A aspoň nám svojim názvom nespoiluje všetko, čo chce ukryť. V princípe však veľa z toho nemá žiadny väčší význam pre film, nakoľko aj tak viete jeho tajomstvá celkom rýchlo odhaliť a okrem toho pointa celého filmu je tak vysoko banálna, že to zabíja väčšinu jeho atmosféry. Beriem starú dobrú pomstu, no tá by mala mať podľa mňa zaujímavejší dôvod než to čo sa dozvieme tu. Nebyť faktu, že herci sú tu podľa mňa celkom schopní a je tu niekoľko lepších momentiek, tak by to bolo na podobnej úrovni ako "Dear Diary I Died". Je to TV film, takže som nič extra neočakával, no mohol sa film aspoň trošku viac snažiť niečo dosiahnuť. Hodnotenie: C

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

"Evil Dead Rise" bol vskutku horor podľa môjho gusta, no doprial by som si v tom možno ešte nejakú väčšiu dávku hrôzy. No jeho silné stránky sú dostatočne kvalitné na to, aby som dokázal prijať. V prvom rade film vie pracovať s atmosférou a vie prinášať momentky, ktoré ju dokážu ešte viac vygradovať. Najviac by som to asi povedal na príklade Bridget, kde som skutočne nečakal aký smer jej postava bude mať. Beth je podľa mňa skvelá protagonistka a Lily Sullivan dala do jej postavy skutočne maximum. Jej sestra Ellile v podaní Alyssy Sutherland je však takisto vynikajúca. Čo je na nej najlepšie je, že veľmi dobre vie predať scénky so svojou rodinou, no rovnako skvelá je, keď ju posadne démon a stane sa reálnou hrozbou. Po mytologickej stránke ide tiež o zaujímavý film a aby som bol celkom fér, tak rovnako aj spracovanie gore je kvalitné a scénky vďaka tomu fungujú. Jediné problémy s filmom je pre mňa v jeho úvode a závere. Úvod, nakoľko dokopy pôsobí ako keby tam bol nadbytočný a jediné čo mu dáva význam je jeho epilóg. No i tak to následne dáva viac otázok, na ktoré to neodpovie... no nebudem ich sem písať, aby som nedával spoilery. Pri závere nemám teraz na mysli už spomínaný epilóg, ale záverečný súboj s našim démonom je tak trošku moc. Chápem o čo tvorcom išlo, no možno sa dalo spraviť aj niečo iné. Každopádne, vo výsledku ide stále o kvalitný zážitok, ktorý môžem odporúčať na zhliadnutie. Hodnotenie: B+

My Happy Ending (2023)

"My Happy Ending" je ďalším filmom, ktorý má tak trošku divadelné korene. To je pre mňa vždy celkom zaujímavé sledovať, nakoľko je dej viac oklieštený na niekoľko lokalít a pár postáv, ktoré môžeme sledovať a lepšie nasať dej. Tento film má podľa mňa veľmi dobrú hlavnú myšlienku a rovnako aj spôsob, akým j u chce povedať. Páči sa mi, keď naše hrdinky "cestujú na svoje dovolenky", kde máme možnosť lepšie pochopiť kto v skutočnosti sú, čo sa v ich hlavách odohráva a trošku to vymení vzduch. Andie MacDowell pôsobí vo svojej role tiež veľmi úprimne a hoci sa spočiatku viac snaží strániť ostatných postáv, nakoniec práve vďaka nim lepšie pochopí čo je v živote dôležité a najmä niekedy úplne cudzí ľudia môžu byť väčšou oporou, ako ľudia, ktorí vás poznajú. Vo výsledku lepší film, než som si myslel, že sa dočkám a môžem odporúčať na pozeranie. Hodnotenie: B

Matka (2023)

"The Mother" je viac menej len okey thrillerom, ktorému však chýba nejaká silnejšia identita. V princípe to nevybočuje z konceptu väčšiny akčných thrillerov a vietet predvídať kam to pôjde a všetko čo sa stane. Dá sa na to pozerať? Áno. Nie je v tom nič vysoko otravné alebo nezaujímavé. Jennifer Lopez je okey ako hlavná hrdinka a dokonca jej aj väčšinou celkom rozumiem. Snaží sa svoju dcéru chrániť ako najlepšie vie, no rovnako je smutné, že sa jej musela vzdať. Dialógy však často nefungujú, lebo dokopy naše postavy nerozprávajú niečo, čo by bolo zaujímavé alebo originálne. Scénky s tréningom a potom keď Zoe na Jennifer Lopez vybuchne a podobne... videli sme to miliónkrát, neprináša to absoltúne nič a už len čakáte, kedy príde to finále keď naši hrdinovia vyhrajú a film skončí. Na jedno pozretie maximálne. Hodnotenie: C+

Bolestivá zrada (2022) (TV film)

"Betrayed By My Bridesmaid" je dokopy TV filmom, ktorý robí 2 veľmi závažné chyby, ktoré mu bránia z filmu vytiahnuť akúkoľvek silnejšiu atmosféru. Prvá vec je, že už z názvu filmu vieme veľmi rýchlo pochopiť kto je zloduchom filmu, ktorý sa však celú dobu snaží pútať pozornosť na Katienu sestru Connie. Ako to film chce docieliť, keď len samotným názvom hovorí o niečom inom? Hm? A druhá vec je fakt, že je to predvídateľné od A do Zet aj keby sme tu Connie v princípe nemali. Vieme ako to celé dopadne, vieme akých scénok sa dočkáme, nemáme dokonca problém ani uhádnuť dôvod, pre ktorý sa celej tejto akcie dočkáme. Nie je to zaujímavé, nemá to atmosféru ani nič, čo by dokopy z toho robilo zaujímavý thriller. Jediný dobrý element tohto filmu je pre mňa postava Connie a spôsob akým ju vykresľuje Meghan Perry. Jej postava je zaujímavá, má históriu a najmä sa celú dobu snaží napraviť chyby z minulosti, ktoré ju stáli dobrý vzťah s jej vlastnou sestrou. No najmä Meghan Perry to celé vie zachytiť tak úprimne a pôsobí to tak osobne, až som jej to uveril. Je lepšia než si film vôbec zasluhuje a nebyť jej prítomnosti, bolo by to oveľa horšie. Za pozornosť to nestojí, no aspoň som to mal možnosť vidieť raz. Vy nemusíte. Hodnotenie: D+

Book Club: The Next Chapter (2023)

"Book Club: The Next Chapter" je pokračovanie, ktoré som tak trochu neočakával, no je vždy fajn vidieť tieto herečky pokope. Každopádne toto pokračovanie rozhodne nie je natoľko kvalitné ako bol prvý "Book Club", no pár dobrých momentiek to v sebe. Priateľstvo našich protagonistiek je aj tentokrát uveriteľné, no vývoj jednotlivých príbehových linií nie je to, čo by som si predstavil a hlavne to vytiahne niekoľko nečakaných prekvapení, ktoré tak akosi skôr vyšumia do prázdna alebo vám vyrazia dych, nakoľko pôsobia ako úplne zbytočné. Ideálny príklad je napríklad svadba, ktorá sa tu bude počas celého času rozoberať. Spôsob ako to dopadne a ako to skončí pôsobí, ako keby tvorcovia reálne nevedeli čo vlastne s touto príbehovou líniou chcú urobiť. Je to film, na ktorý ale veľmi rýchlo zabudnete a nezanechá žiadny hlbší dojem. Tých pár lepších momentiek vo výsledku silnejší dojem neprinesie. Hodntoenie: C+

Polite Society (2023)

Neviem čo si budú myslieť iní, no pre mňa je "Polite Society" celkom solídna akčná zábava s niekoľko prekvapivými a nečakanými zvratmi, ktoré okrem toho ešte aj fungujú. Najprv to pôsobí, že všetko bude len jedno obrovské nedorozumenie a celé to bude postavené len na žiarlivosti a strachu z toho, že sa niečo v Laninom živote zmení tak, ako by si to Khan nepredstavovala, no výsledok som absolútne nečakal. Filmu nechýba dobrá dávka humoru, dostatok energie, celkom solídna akcia a niekoľko dobre napísaných momentiek, za ktoré som bol vďačný. Neviem či pôjde o film, na ktorý si po dlhšej dobe ešte spomeniem, no ako pohodová komédia na večer mi to úplne stačilo. Kultúrne zaujímavé, vtipné a dobre napísané... čo viac si priat? Hodnotenie: B+

Ztratil se pes (2023)

"Dog Gone" je v podstate úplne okey film, ktorý sa len v závere stane trošku moc melodramatickým a patetickým. Viem, že je to spracované podľa skutočnej udalosti, no dokopy má v sebe obrovské množstvo scénok, ktoré pôsobia ako vystrihnuté z amerického filmu. Ako sa celá krajina spojí vďaka silnému príbehu, ktorý sa dotkne obrovského množstva ľudí. A aby toho nebolo málo, tak na konci sa film rozhodne skutočne príliš zatlačiť na city spôsobom, ktorý už pôsobí na mňa moc. Čo na filme pre mňa funguje najviac sú časti s Robom Loweom ako otcom hlavného hrdinu. Veľmi dobre zachytáva srdce celého filmu. či už ako otec voči Fieldingovi, no rovnako aj ako človek, ktorý si postupne ku Gonkerovi buduje pevnejšie a pevnejšie puto. Vedie so synom aj dobré dialógy a ako postava je podľa mňa jeden z najlepších elementov filmu. No okrem toho by som nevedel povedať niečo, čo by nejako výraznejšie vybočovalo z filmového konceptu. Čo je asi aj najväčší problém filmu. Malo by to pôsobiť uveriteľnejšie a nie ako kolekcia klišé, ktoré sa postupne budú ukazovať. Na jedno pozretie v pohode, ale to je asi tak maximum. Hodnotenie: C+