Don't Knock Twice (2016)

Druhý nenápadný malý horor začínajúci s Don t... z 2016, ktorý stojí za pozornosť. Tentokrát z UK a s poriadnou náložou dysfunkčných vzťahov v rodine s kombináciou duchárskeho strašenia. S kvalitnými hereckými výkonmi, klasicky desivým a zamaskovaným Javierom Botetom a tiež i dejovým zvratom v závere, ktorý príbeh pekne zarámcuje. Hororové scény strašenia fungujú, dej a vzťahy medzi postavami sú na hororový žáner zaujímavejšie a komplexnejšie spracované než je zvykom (bolo veľmi osviežujúce vidieť rodinu ktorá si neverí a vzťahovo je v prdeli ešte pred tým než dôjde k samotnému strašeniu duchmi a nielen klasický koncept rodiny kde všetko funguje). A aj keď je tempo pomalšie, film ma držal v pozornosti a bavil. Opatrné odporúčanie a slabšie 4*. 70%

Don't Hang Up (2016)

Mladíci si robia srandu z ľudí po telefóne až do momentu kedy niekto na nich vyskúša vlastnú medicínu a za svoje vtípky budú pykať. Herci fajn, premisa postačujúca, napätie funguje, zvraty ma z hľadiska logiky neurazili, dĺžka je určená s rozumom a vďaka nej film má dobré tempo a nenudí. Nemám príliš čo vytýkať, sympatická hororová jednohubka za slabšie 4*. 70%

Král zabijáků (1998)

Jeta Liho mám veľmi rád, Kráľ zabijakov je ale priemerný a v jeho filmografii slabší kúsok. Raz, prípadne dva krát v pohode sledovateľný, na vyšší zážitok mu však chýba viac akcie, ktorej je tu na to že pozerám akčný film s Jetom Li poskromne. 55%

Action Jackson (1988)

Krištáľovo čisté 80.roky. Jednoduchý dej, hláškujúci hlavný hrdina, drsňácke a jednorozmerne dobré/zlé postavy (nielen hlavný Carl Weathers ale aj kopa béčkových ksichtov vo vedľajších úlohách: Duke, Davi, Landham, Richmond, Leong), pekné baby a hlavne: parádne zvládnutá akcia, ktorá nie je digitálna ale plne praktická. Je to blbé, ale našťastie aj ultra zábavné, a to je hlavné. PS: produkoval známy matador Joel Silver 70% a 4*.

The Beekeeper (2024)

Fajn Seagalovka v hlavnej úlohe so Stathamom. Pre tento krát to totiž Jason masakruje hlava nehlava, od všetkých trénovaných zabijakov je o triedu inde a divák sa o neho vôbec nebojí. Akcie je dosť (mám silné podozrenie že killcount by pokoril stovku) a vie byť aj celkom brutálna (likvidácie protivníkov rôznymi chvatmi, či štýlové popravy) a Jason to masakruje neľútostne, fakt podobne ako Pišta Seagal v 90kach. Na jednej strane som spokojný s kvalitou i kvantitou akcie (Ayer je šikovný režisér) a ani primitívny dej mi nevadil, na strane druhej práve nezničiteľnosť Stathama a absencia dôstojného záporáka zo zážitku i trošku uberá (Hutcherson je otrasný a Jeremy Irons aj keď má pár kvalitných záporných úloh za sebou je tu akýsi nemastný-neslaný). A tiež i nevýrazní vedľajší herci, ako napr. policajtka s morálnymi dilemami, ktorej herečka podala otrasný výkon. Ako béčková oddychovka bez vyšších ambícií Beekeeper obstojí a finančný úspech v kinách mu vlastne celkom prajem. Bol to totiž príjemný retro výlet do 80 tych/90 tych rokov, kedy sa podobné jednoduché béčka točili ako na bežiacom páse. PS: škoda, že som si Beekeepera nemohol pozrieť v kine (vďaka SVK distribútori)... 75%

Nabít a zabít (2006)

K tomuto filmu som sa dostal cez filmografiu Brucea Willisa a šiel som do neho totálne naslepo. A dopadlo to veľmi fajn. Štýlom Nebiť a zabiť pripomína filmy Guya Ritchieho. Je to mierne uletená gangsterka so zaujímavými dialógmi, humorom, akciou a dravým vizuálom. Zápletka je sprvu trošku divná, neskôr však dej začne príjemne prekvapovať, tasiť zvraty a v závere do seba pekne zapadne. Jedna z najlepších rolí Josha Hartnetta v kariére (obvykle býva celkom nevýrazný), plus skúsení pardáli vo vedľajších úlohách ako Morgan Freeman,Willis či Ben Kingsley sú zárukou kvality. Nie je to tak kvalitné ako originál Ritchieovky, ale keď vám už dôjdu a chcete niečo podobné, Nabiť a zabiť isto nebude zlou voľbou. 75%

Noc hrůzy (1985)

Toma Hollanda mám zafixovaného ako veľmi fajn žánrového (hororového) režiséra, Fright Night ma ale aj napriek fajn hodnoteniam príliš neoslovila. Istá kreativita a poňatie upírskeho subžánru trochu inak než býva zvykom sa tomu uprieť nedá, no osobne neviem čo si mám o filme myslieť. Nie je to horor, ani dobrá hororová komédia, ani fantasy, ani béčková blbina, je tam z každého iba trochu a vyslovene to na mňa nefungovalo v žiadnej zo spomínaných rovín. Herci tiež nič moc a v závere už som sa pri tomto béčku vyslovene nudil (a nezachránila to ani meta rovina a referencie na viaceré známe hororové legendy a filmy ako napr. Peter Vincent či obstojné masky). Aspoň že si Holland o 3 roky neskôr napravil reputáciu s touto hororovou legendou. 40%

Hlad (1983)

Vizuálne opojne natočený artový vampire horor. Hlad sa odlišuje od ostatných subžánrových upírskych kúskov originálnymi nápadmi (upírom nevadí svetlo, rýchle starnutie u nakazených atď) a tiež tým, že to nie je úplne čistokrvný horor, ale i dráma a čiastočne romantický príbeh. Susan Sarandon ma docela bavila a v podobnom filme by som ju nečakal, Denevue v pohode, Bowie tu bol veľmi málo. Ako aj vo svojich neskorších filmoch i pri debute Tonyho Scotta vidno, že vizuálnu stránku mal zvládnutú a práve tá dopomohla k pár vydareným atmosferickým pasážam. Plusom je i fajn záver. Čo mi vadilo bola typická artová zahľadenosť do seba (rozumej: veľa pomalých scén, záberov a málo deju). Ale film celkovo mal určite niečo do seba, dôkazom nech je, že ako výslovný odporca artových filmov som ho zvládol v pohode dopozerať do konca... 60%

Zóna zájmu (2023)

Zauímavý film. Spätne po dopozeraní vo mne stále rezonuje. Najmä preto, že po prvom pozretí mi prišiel ako vcelku nudný a nezáživný: dejovo sa toho veľa nestane. Po dlhšom zamyslení mám ale pocit, že presne to bol zámer režiséra. Podať danú tému inak ako všetci ostatní a ukázať, ako sa vysporiadavame a žijeme so zlom naokolo. A ako mohli aj spomínaní ľudia žiť v dome, ktorý mal spoločný múr s koncentračným táborom a viesť vcelku spokojný život. Pokiaľ sa nás zlo vyslovene netýka, neriešime ho, zatvárame pred ním oči, časom si na neho zvykneme. Paralelu môžeme nájsť i v súčasnej dobe a chápem prečo príbeh šéfa Osvienčimu Rudolfa Hössa a jeho rodiny neobsahuje vôbec žiadne zábery z koncentračného tábora a zverstiev, ktoré sa tam diali. Režisér si vystačil iba s jemnými náznakmi toho, čo sa deje za plotom (dym, popol, výkriky a čudné zvuky). A občas z toho slušne mrazí. 3*

Riskuj! (2022) (pořad)

Vedomostná relácia určená skôr masám, než vyslovenej cieľovke ktorá sa o vedomostné relácie zaujíma. Otázky sú totiž na formát vedomostnej relácie často až príliš jednoduché. Plus mi trochu vadí, že súťažiaci nemajú zaručený rovnaký priestor na odpovede a vyhrá často ten kto má rýchlejšiu ruku (teoreticky môže byť v štúdiu človek, ktorý vie viac, len sa nedostane k slovu). Moderátor je však sympaťák, výsledný dojem nie je zlý, ale podobne ladený Duel mi príde o triedu lepší a mám ho radšej jednak kvôli spravodlivejšiemu konceptu súťaže i vyššej náročnosti otázok.