První znamení: Přichází satan! (2024)

Prvý hororový nadpriemer tento rok a veľmi dôstojné naviazanie a dejové prepojenie s originálom od Richarda Donnera. Dejovo síce divák ktorý videl pôvodného Omena vie, k čomu celý príbeh speje, no cesta do cieľa bola dostatočne zaujímavá a tvorcovia sa s dejom vcelku vyhrali (vysvetlenie prečo cirkev chce príchod Antikrista, dejový twist ohľadom jeho matky). Hlavným dôvodom prečo ale film baví sú hororové momenty. Pár prvkov si z originálu film požičal (samovražda mníšky obesením, hudobný motív Ave Satani), ale pôsobilo to skôr ako vzdávanie pocty než vykrádanie, keďže režisérka má aj dostatok vlastných nápadov, kde Rkový rating využíva na maximum (napr. pôrod s rukou diabla). Spoľahnúť sa tiež môže výbornú Nell Tiger Free, ktorá sa na horory neskutočne hodí a dúfam, že v tomto žánri zostane aj v budúcnosti. Celkovo teda atmosferické, napínavé a nepríjemné strašenie, presne tak ako to mám rád. Uvidíme s čím príde Arkasha Stevenson nabudúce, pretože na debut to bolo veľmi solídne. 75%

Neposkvrněná (2024)

V rámci jedného mesiaca nám do kín prišli 2 dejovo takmer identické nunsploitations (mníška prichádza do kláštora, kde otehotnie a čaká antikrista) a Počatie zo súboja s prequelom Omena vychádza ako o triedu slabší a porazený protivník. Dá sa oceniť, že je to Rko: dočkáme sa krvi a pár intenzívnejších scén (trhanie jazyka, prebodnutie krku, operácie) kde kamera v rozhodujúcich momentoch kvôli ratingu nemusí uhnúť. A možno, že Sydney Sweeney sa snaží. Ale žiaľ pre ňu si po Madame Web pravdepodobne pripíše ďalší prepadák, pretože Počatie je natočené rutinne, predvídateľne a nedokázal som sa pri ňom báť. Klincom na záver (alebo kameňom?) je pôrod dieťaťa, pri ktorom sa Sydney intenzívnym 2 minútovým sústavným krikom snažila zapísať medzi scream queens hororového žánru, za mňa ale táto prehnaná snaha vypálila úplne naopak a scéna mi prišla ako z paródie a vhodná skôr na Zlatú malinu. Lepšie 2* a 40%

Late Night with the Devil (2023)

Atmosféra 70.rokov a dobových talkshows je zachytená autenticky a v závere keď diabol začne úradovať, je to (ne)príjemné pozeranie. Cesta k tomu je však veľmi dlhá. Prvú polovicu reálne sledujeme len jeden diel 70kovej talkshow, čiže žiadne veľké terno a zábava to nie je. Potom začnú pomaly náznaky, že sa bude niečo diať a v závere sa divák konečne dočká. No na horor je tu málo strachu, desu, brutality či atmosféry. Scenársiticky tiež pôsboí film nedotiahnuto a prakticky všetky vedľajšie dejové línie sú len načrtnuté a neodtiahnuté (manželka, vysoké stromy). Ako jednohubkový indie horor s námetom ktorý človek nevidel spracovaný 100 krát budiž, no ako horor roka, zásadná žánrová udalosť a ktovie čo všetko ešte hlásali prehypeované ohlasy, určite nie. Plus mám pocit, že režisérske duo sa od svojho minulého filmu Scare Campaign s rovnakým námetom (upadajúca TV show v ktorej sa tvorcovia v snahe zvýšiť sledovanosť pustia do niečoho šokujúceho čo sa vymkne spod kontroly) výraznejšie nikam neposunuli. 58%

Godzilla x Kong: Nové impérium (2024)

Monsterverse je v správnych rukách. Adam Wingard vie čo diváci chcú a vie im to aj doručiť. Už pri jeho minulom dieli Godzilla vs Kong som písal, že je to prvý diel série kde som viac menej spokojný a spokojný som bol i teraz. 4. diel série je bezmyšlienkovitý, epický výplach plný súbojov monštier, ktorý je vizuálne dostatočne farebný, má parádne triky a ľudské postavy a ich konflikty skresané na absolútne minimum. Scenár je debilita na ntú: jedna z hlavných postáv je tu Kongov zubár. A nikto to nerieši, lebo všetci vedia že je to debilita. Z ľudských hercov ešte pochválim Bryana Tyree Henryho, ktorý naplno preukázal komediálny potenciál a dianie obohacuje o viaceré funkčné gagy. Všeobecne však majú miesto ľudí viac priestoru monštrá (chvalabohu) a Kong je regulérna hlavná postava. Pri interakcii s inými monštrami a postavami si často vystačí iba s gestami a pazvukmi. A ono to v zásade funguje a vieme kedy je smutný, šťastný alebo nahnevaný a prečo. Príšer je obrovské množstvo (Godzilla,Kong,mini Kong, scar King, Mothra,fejkoví Pterodaktyli a mnoho iných), rúbu sa prakticky stále, súboje sú prehľadné nápadité a okrem dutej Zemi zničíme i pár divov sveta a svetových veľkomiest. Napr. na Koloseum osobne už nikdy nebudem pozerať rovnako ako pred filmom. Nie je to dobrý film v zmysle nejakej umeleckej hodnoty, no určite je veľmi zábavný. A ak by som každý rok mal raz vyraziť na podobne kvalitne spracovanú mastenicu príšer do kina, vôbec by som sa nehneval. PS: najobľúbenejšia scéna je jednoznačne tá kde Kong mláti mini Kongom ostatné gorily. 75%

Žízeň (2009)

Žánrový mišung obohatený o upírsky motív. Desivo dlhý, rozťahaný a pre mňa často i nudný. Súhlas s POMO-m. Menej všetkého a bez humoru, mohlo byť viac. 35%

Upír z Feratu (1981)

Automobil na pohon ľudskej krvi. Veľmi by som chcel vidieť pôvodnú verziu, ktorú Herz natočil. N Nápad je totiž béčkový a na československé pomery absolútne nevídaný. Plus Herz v pár scénach dokazuje, že je kvalitný režisér a vie natočiť scény pútavo. Bohužiaľ, keďže cenzúra z filmu (horory sa komunizmu nepáčili) vyhodila všetky krvavé scény, tak vo filme ostalo hororového veľmi málo a väčšinu času sa len rieši, kedy bude môcť Menzel pozrieť pod kapotu auta a zistiť či Ferat saje krv z vodičov a zabíja alebo nie. Okrem pekne spraveného prototypu auta a Hapkovho výborného soundtracku ma nenapadá nič prečo by človek mal dnes film vidieť. Menzel nebol vhodná voľba na tento typ postavy a nepomáha ani absencia humoru: bizarný námet sa celý čas berie smrteľne vážne. Nakoniec teda slabota, ale ako som hovoril: verím, že pôvodne natočená a zamýšľaná verzia by mala svoje čaro. 35%

Stav obležení (1998)

Zabudnutý a pomerne nedocenený triler o terorizme, z ktorého sa 11.9.2001 stal film, ktorý predpovedal budúcnosť. Super herci (tradične kvalitný Denzel, prekvapivo mi vyhovoval aj Tony Shalhoub v ktorom som nevidel Monka i Bruce Willis v jednej z mála negatívnych postáv jeho kariéry),funkčné napätie, dostatok akcie a drsných útokov. Páči sa mi ako film spracoval tématiku terorizmu a tiež že nehádže všetkých moslimov do jedného vreca. Aj keď náboženstvo je často príčinou vojen a ozbrojených konfliktov, je to skôr jeho nepochopenie a kombinácia s nezdravým fanatizmom, ktoré sú nebezpečné. A netolerancia ku všetkým ostatným typom viery a názorom. Nekompromisný triler a za mňa jednoznačne žánrový nadpriemer. 75%

Ztracení chlapci (1987)

Dvaja mladíci sa prisťahujú do nového mesta, o ktorom zistia, že v ňom vládnu upíri s mladistvým vzhľadom na motorkách. Filmy Joela Schumachera obvykle môžem, tento ale šiel jedným uchom dnu, druhým von. Kiefer Sutherland je ako vodca upírov dobrý, soundtrack je príjemne 80kový a s upírskym subžánrom sa tu pracuje nekonvenčne (bude to zrejme jeden z prvých filmov kde nie sú upíry klasické typy ala Dracula ale mladí cool a drzí puberťáci plus film vytvára o upíroch nové pravidlá ktoré kombinuje s tradičnými ako absentujúci odraz v zrkadle, hlad po krvi, či dreveným hrotom do srdca a svätenou vodou ako zbraňami voči nim). Tým ale klady končia. Film nevie či chce byť hororom alebo komédiou a nie je ani strašidelný a ani vyslovene vtipný. Logika občas hapruje, mama obidvoch chlapcov je na facku a vytáčala ma tak ako už dlho nikto, no a duo Corey Feldman a Corey Haim by bolo cool, ale iba keby som film videl ako 10 ročný. Vo výsledku mám teda zmiešané pocity a Lost Boys mi na jedno pozretie bohato stačili. 55%

Gueules noires (2023)

Skupina baníkov s profesorom sa vydávajú do bane hľadať záhadnú hrobku a prebudia niečo, čo malo zostať v spánku... Blúdenie podzemnými katakombami za minimálneho svetla doplnené o rozprávanie profesora ktorý postupne dávkuje mytológiu a objasňuje s čím budeme mať vlastne tú česť, myslel som si, že ma to bude baviť. A dopadlo to tak napolovicu. Ústredná kreatúra vyzerá na jednej strane celkom dobre, na strane druhej súhlasím že vďaka jej spomalenému pohybu a divným telesným proporciám aj tak, že keby do nej niekto sotí, tak sa na mieste rozpadne. Veľký strach teda vo výsledku nevzbudzuje. Aspoň že si spraví rešpekt vraždami, ktoré sú brutálne a nekompromisné - gore je najväčšie plus celého filmu a Francúzi sa s tým nesrali. Postavy ujdú a neboli mi úplne ukradnuté, ale súhlasím s ostatnými komentujúcimi, že po spomalenej príšere je logika konania postáv, ktoré po tom ako stratíme profesora začnú plynule čítať a lúštiť jeho vedecké poznámky v starovekých znakoch a runách, najväčším kameňom úrazu, Časom sa teda z atmosfericky klaustorfobického snímku typu Descent vykľula bezduchá vyvražďovačka plná brutality a roztrhaných ľudských tiel. 55-60%

You'll Never Find Me (2023)

Malý, nenápadný horor z Austrálie maximálne na 1 pozretie. Samotár žijúci v karavane + tajomné dievča ktoré mu v noci uprostred búrky zazvoní pri dverách. Po väčšine času konverzačka dvoch ľudí, u ktorých je jasné že jeden aj druhý niečo skrývajú a my máme uhádnuť ktorý z nich je nebezpečný psychopat. Búrka, vietor búchajúci do okien a atmosféra neistoty fungujú a osobne som bol po hodine zvedavý, ako sa to bude ďalej vyvíjať. Tvorcovia však potom, za mňa nepochopiteľne, uhnú do fantasmagorických vôd a vyrukujú s najjednoduchším možným vysvetlením, ktoré spätne po dopozeraní dáva celému predošlému dianiu punc zbytočnosti a premárneného času diváka. S poznaním pointy teda za mňa skôr sklamanie. 50%